Zamknij
REKLAMA

Bojaźliwi radni, czyli odkopane mamuty [FELIETON IGORA KANTOROWSKIEGO]

13:48, 17.11.2020 |
Skomentuj [Foto: ShutterStock/zdjęcia ilustracyjne]
REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wywołał powszechne protesty w Polsce. Doszło do nich także w Płońsku. Przez nasze miasto przeszedł marsz sprzeciwu, a na rynku zebrał się tłum liczebnością dorównujący co najmniej temu, który witał prezydenta Andrzeja Dudę, kiedy ten odwiedził Płońsk w ramach swojej kampanii wyborczej. Płońszczanie do dzisiaj żywo komentują konsekwencje wyroku TK. W tej sprawie zwróciłem się do osób działających w płońskim samorządzie, reprezentujących różne opcje polityczne. Muszę przyznać, że dla każdego mojego rozmówcy był to temat trudny. Zadziwiająca jednak okazała się reakcja wszystkich przedstawicieli lokalnego Prawa i Sprawiedliwości.

Samorządowcy tej formacji zasiadający w Radzie Miejskiej Płońska, zgadzają się z wyrokiem jaki zapadł w TK, ale bali się to wypowiedzieć publicznie. Swój strach tłumaczyli tym, że nie chcą się narażać. Boją się o swoje domy, samochody, a także nie chcą ''podpaść" Piotrowi Kaniewskiemu i Elżbiecie Wiśniewskiej, współorganizatorowi i uczestniczce manifestacji. I muszę wyznać, że po usłyszeniu tych argumentów reszta włosów podniosła mi się na głowie.

Bo co to za przedstawiciele PiS-u - choćby powiatowego, którzy aż tak się boją, że wolą wsadzić głowę w przysłowiowy piasek i przeczekać. Niektórzy tłumaczyli się nawet, że oni są od spraw lokalnych. Być może chodziło im o wyrażenie opinii o ilości ławek w parku, śmietników na ulicach Płońska, czy kwestii związanych z wyjazdami burmistrza. To idzie im lepiej. Jednak zostali wybrani głosami mieszkańców Płońska, którzy im zawierzyli.

Wyborcy tego ugrupowania, także w Płońsku, dość mocno utożsamiający się z tym, co robi partia rządząca w Polsce. W wyborach samorządowych głosują na Prawo i Sprawiedliwość. Uważam, że niektóre osoby znalazły się w Radzie Miasta Płońska tylko dlatego, że otrzymały pierwsze miejsca na listach wyborczych PiS-u. To do czegoś zobowiązuje, także do głośnego wyrażania swoich opinii w kwestiach wprawdzie ogólnopolskich, jednak mocno odbijających się również wśród mieszkańców Płońska.

Jak wytłumaczą swoim wyborcom radni PiS-u, że nie wyrażają głośno swojego stanowiska, tylko pomrukują oglądając się ze strachu za siebie. Znaleźli się jednak tacy, którzy być może ryzykując, przestawili głośno swoje stanowisko, uznając, że tak trzeba. No, a radni PiS-u muszą obserwować, co robi Kaniewski i Wiśniewska, żeby czasem im się nie narazić.

A tak na marginesie, premier Mateusz Morawiecki zgłosił weto do budżetu unijnego. Jak wieść niesie, opozycja zapowiada protesty, gdyż według nich, grozi to Polsce wyjściem z Unii. Jeśli taki protest przejdzie ulicami Płońska, to radni PiS-u też nie będą mieli odwagi wypowiedzieć się głośno, tylko schowają ponownie głowy w piasek. Ale wówczas mogą wyglądać jak odkopane mamuty.

[ZT]6252[/ZT]

pisarz, publicysta

Igor Kantorowski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

W kwestii protestówW kwestii protestów

18 6

Każdy ma prawo mieć swoje zdanie. To sprawa tak delikatna i intymna, że nie dziwię się nikomu że nie chce się afiszować ze swymi poglądami, bez względu na to czy jest za czy przeciw ... 14:50, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie rozumiemNie rozumiem

23 6

Trochę taki groch z kapustą w tym felietonie ... Jakkolwiek w kwestiach kulturalnych i funkcjonowania domu kultury bardzo mi się podobał felieton Pana Igora Kantorowskiego i miał jasny przekaz tak tu Nie mam jasnego przekazu czego tekst dotyczy ... Po dwóch tygodniach od protestów gdzie energia ich spadła i nie są tematem medialnym a Trybunał nie opublikował wyroku a my codziennie słuchamy jakie są statystyki zgonów nie tylko na COVID ale inne choroby w związku z ograniczonym dostępem do wielu usług medycznych wydaje się to wszystko odległe i jakoś nieadekwatne ... 14:57, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie IgorzePanie Igorze

24 6

Czy na prawdę pisanie wierszy z używaniem rymów jest aż tak trudne? 15:53, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Artykuł na Artykuł na

31 6

Po przeczytaniu odnoszę wrażenie, że to artykuł na zamówienie. Może się mylę, ale chyba nie. 18:13, 17.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przygodny czytelnik.Przygodny czytelnik.

7 28

Artykuł dociera do jądra sprawy. Widać, że autor zna lokalne środowisko. 20:48, 17.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

... ...

11 3

A środowisko zna autora!!! 21:59, 18.11.2020


UuuuiUuuui

13 7

Tyle się rozpisał o chodzeniu w maseczce. A widziałem pana na mieście... Nieładna hipokryzja. 13:56, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

20 7

Słabiutki artykulik. 14:38, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WpnWpn

10 8

Autor ma prawo krytykować radnych Pis 22:02, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ApelApel

6 4

Żadna dyktatura w Polsce długo nie potrwała. Członkowie PiS u. Po tym wszystkim będziecie musieli żyć z sąsiadami i będziecie musieli spojrzeć im w oczy. Jeszcze jest pora by opuścić szeregi tej partii i z honorem oddać ludziom szacunek i zachować godność. Bo jeżeli pójdziemy w stronę ucieczki z UE pozostanie nam Wspólnota Niepodległych Państw i bezwizowy wjazd na teren Kazachstanu tylko na dowód. I zdenerwowani ludzie będą szukać winnych. 15:53, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

2 2

Jestem za prawem kobiet do ich ciała oraz do robionych przez nie skrobanek :)
Brawo Kobiety, skrobcie się!!! 23:15, 30.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%