Zamknij
2
,
Na skrawku ziemi, zwanym wówczas miejskim zakładem ogrodniczym lub wyrobiskiem piaskowym koło Płońska, Niemcy zamordowali kilkudziesięciu młodych mężczyzn. Było to styczniowej nocy, 80 lat temu. 15 stycznia przy obelisku upamiętniającym ofiary zbrodni i to tragiczne wydarzenie odbędą się okolicznościowe uroczystości. Początek o godzinie 12.
,
Dziś w naszym dziale ''Płońsk z dawnych lat'' nie mogło zabraknąć archiwalnej fotografii na okoliczność zbliżającej się zabawy sylwestrowej i świętowania rozpoczęcia Nowego Roku. Od naszej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta otrzymaliśmy zdjęcie wykonane w Płońsku podczas Sylwestra w 1937 roku.
,
Przed świętami mamy dla Was jeszcze taką fotograficzną perełkę. To zdjęcie z lat -50-tych minionego wieku, z zabawy choinkowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Płońsku.
,
Czas do świąt upływa szybko, a jak mowa o czasie, to w naszym dziale \'\'Płońsk z dawnych lat\'\' cofamy się do roku 1984 lub 1985 (według danych Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska) i publikujemy fotografię z wizyta Mikołaja u przedszkolaków w Przedszkolu przy ulicy Zacisze w Płońsku.
1
,
Kontynuujemy cykl archiwalnych zdjęć ze Św. Mikołajem w roli głównej. Dziś dwie czarno-białe fotografie z wizyty Mikołaja w jednym z płońskich przedszkoli (rok nieznany).
,
Z okazji świątecznego 6 grudnia mamy dla Was archiwalne zdjęcie z wizyty Mikołaja u przedszkolaków w przedszkolu przy ulicy Zacisze w Płońsku. Rok 1978 lub 1979.
3
,
Dziś w naszym dziale ''Płońsk z dawnych lat'' dwa zdjęcia z albumu fotograficznego funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, którego wydanie sprzed kilku lat jest w zbiorach Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.
3
,
Przy ulicy Towarowej 9 budynkowi po dawnym dworcu kolejowym nadano nowy blask, nowe funkcje. To tam zlokalizowano Muzeum Ziemi Płońskiej, to tam swoją siedzibę ma Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska im. Mirosławy Krysiak, która na inaugurację kolejnego etapu swojej nieocenionej działalności przygotowała interesującą wielu wystawę fotografii pod tytułem ''Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Spacerem po przedwojennym Płońsku''. Mamy dla Was zdjęcia z tego wydarzenia. 
2
,
26 września, w 80. rocznicę śmierci jednego z bohaterów tej historii, w Nacpolsku upamiętnieni zostaną dwaj Polacy, Kazimierz Szkop i Franciszek Antczak, zaangażowani w ukrywanie Moszka Kupermana i Joska Lewina.
1
,
Był nadzieją polskiego jeździectwa, ale pięknie zapowiadającą się karierę Stanisława Wołoszowskiego zniweczył wybuch wojny. Po przegranej wojnie obronnej, oficer ten przedarł się na Zachód i wstąpił do polskiego oddziału Commando. Niestety, został zabity przez Niemców, gdy podczas pierwszej bitwy o Monte Cassino udzielał pomocy medycznej rannemu koledze.
,
Dziś z publikacji wydanej na 45-lecie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku proponujemy Wam zdjęcie tanecznego zespołu ''czwórki'' prowadzonego przez Janinę Mojską, późniejsze ''Kropeczki'', skupiające dzieci z młodszych klas, lata - 80-te.
2
,
- 26 czerwca odwiedził nas mieszkaniec Płońska, pan Dariusz Jarosławski i przekazał nam odnalezione przypadkowo podczas prac ziemnych fragmenty żydowskiej steli nagrobnej - podaje dziś Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska.
3
,
Dziś z publikacji wydanej na 45-lecie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku ''wyjmujemy'' takie oto zdjęcie, a na nim zespół dziewczęcy grający na ksylofonach i dzwonkach podczas Telewizyjnego Turnieju Miast Płońsk - Rawicz.
1
,
Na okoliczność dzisiejszego święta - Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa publikujemy archiwalną fotografię procesji Bożego Ciała w Parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku. Ulica Płocka, ok. 1959 r.
5
,
Dziś w naszym dziale ''Płońsk z dawnych lat'' trzy archiwalne zdjęcia z okresu powstania nowej Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, które pochodzą z albumu ''Ludzie i miejsca'' płońszczanina Zygmunta Załęckiego.