Zamknij
REKLAMA

Poeci nie odchodzą...

17:17, 18.05.2021 |
Skomentuj Śp. Stanisław Kęsik Foto: serwis ciechanowinaczej.pl/za Radio 7]
REKLAMA

Stanisław Kęsik zmarł nagle 12 maja w wieku ledwie 63 lat. Jak zwykle w takich sytuacjach było to wielkie zaskoczenie. Tym większy ból, i nie tylko rodziny. Odszedł jako wicestarosta powiatu ciechanowskiego.

Na jego pogrzebie zjawili się posłowie z różnych ugrupowań, marszałek Mazowsza Adam Struzik, a także twórcy z całego północnego Mazowsza. Bo śp. Stanisław Kęsik był poetą. I przyjacielem Płońska. Bywał w naszym mieście często. Znał Płońsk, interesował się jego historią, a przede wszystkim tym co dzieje się w obszarze kultury. Jeszcze pełniąc obowiązki dyrektora Powiatowego Domu Kultury i Sztuki w Ciechanowie, przyjeżdżał do Płońska jako współorganizator ,,Kupalnocki”. Bywał na innych imprezach o wymiarze kulturalnym.

Uczestniczył w spotkaniach autorskich naszych poetów czy plastyków. Nie będąc już dyrektorem PDKiS nadal przyjeżdżał do Płońska na festiwal Sarbiewskiego. Prowadził wespół z Teresą Kaczorowską 'Noce poetów'. Spowodował, że płońscy literaci trafiali na karty almanachów wydawanych w Ciechanowie. Zresztą doskonale rozumiał literatów. Sam był autorem pięciu tomików wierszy oraz współautorem kilkunastu książek. Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, litewski, ukraiński, węgierski i wietnamski. Był jurorem w konkursach literackich.

Zawsze chętny do rozmowy, lubił rozmawiać o rzeczach i sprawach zwykłych. One prowadziły go do poezji. W Płońsku upodobał sobie szczególnie Rutki. Twierdził, że tam można nie tylko spacerować, ale przemyśleć niektóre sprawy. No i poczuć się poetą.

Stanisław Kęsik trafił do Ciechanowa z wioski Ościsłowo. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Całe dorosłe życie spędził w Ciechanowie, ale jak pisał w swoich wierszach, nigdy nie zapomniał zapachu wysokich traw. Taki tytuł nosi jeden z jego tomików wierszy. Bo trzeba wiedzieć, że kiedy poeta zasypia, to budzą się jego wiersze.

pisarz, publicysta

Igor Kantorowski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

EwelinaEwelina

7 0

"...przyjeżdżał do Płońska jako współorganizator ,,Kupalnocki”. Bywał na innych imprezach o wymiarze kulturalnym."
Tak bywa że wspominamy ludzi przy okazji wielkich imprez. Niestety takich wydarzeń już dziś u nas nie ma. 19:53, 18.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%