Zamknij
REKLAMA

Obejmując stanowisko szefa rady miejskiej, nie robiłem tego przeciw komukolwiek ani dla pana Pietrasika. Zrobiłem to dla mieszkańców naszego

18:07, 29.03.2021 |
Skomentuj Tylko osoba, która patrzy przez pryzmat krytyki, nie dostrzega zmian, które zaszły w ciągu ostatnich 30 lat w Płońsku - podkreśla Henryk Zienkiewicz, który od kilku już lat stoi na czele RM w Płońsku [Foto: Redakcja/Archiwum]
REKLAMA

O samorządzie, sporcie i naszym mieście z przewodniczącym Rady Miejskiej  w Płońsku Henrykiem Zienkiewiczem rozmawia Igor Kantorowski.

[IGOR KANTOROWSKI] Panie przewodniczący, jakie były początki Pana obecności w strukturach samorządowych Płońska?

[HENRYK ZIENKIEWICZ] Moja aktywność w samorządzie zbiega się z moją pracą zawodową w Płońsku.W działalność społeczną zaangażowałem się na przełomie lat -70-tych i -80-tych i trwa ona do dzisiaj.

Był Pan zastępcą burmistrza Mariana Michniewicza. Po czterech latach przegraliście z Andrzejem Pietrasikiem. Dlaczego?

Takie są prawa demokracji i z tego powodu nie powinno się narzekać.

Kiedy pracowałem w płońskim wydaniu 'Życia Warszawy" Pan w moich materiałach dziennikarskich wyrażał się krytycznie o ówczesnym burmistrzu Pietrasiku. Teraz współrządzicie Płońskiem. Skąd ta zmiana?

Jeżeli miałem uwagi do funkcjonowania samorządu, kiedy sprawował władzę burmistrz Andrzej Pietrasik, to wyraźnie je wyrażałem. Chcę podkreślić, że nigdy nie głosowałem przeciw uchwałom budżetowym, bez względu na to, kto był burmistrzem, gdyż były one najistotniejszymi uchwałami i dotyczyły życia społecznego i gospodarczego naszego miasta.

Co w Płońsku w ostatnich latach udało się zrobić, że można to szczególnie podkreślić?

Tylko osoba, która patrzy przez pryzmat krytyki, nie dostrzega zmian, które zaszły w ciągu ostatnich 30 lat. Najlepszym tego przykładem są mieszkańcy naszego miasta, którzy lata temu wyemigrowali z Płońska, a wracają do niego, są pełni podziwu i doceniają jego rozkwit.

Dlaczego z rewitalizacją rynku, remontem dworca kolejowego, przystosowaniem Rutek jako kąpieliska trzeba jeszcze czekać?

Rewitalizacja rynku rozpoczęła się i trwa, ale podkreślam, że burmistrz i Rada Miejska w Płońsku musieli włożyć wiele wysiłku w pozyskanie środków pozabudżetowych i przebrnąć przez wiele procedur. Jeśli chodzi o Rutki, to są poczynione starania o pozyskanie środków na odmulenie akwenu. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany, będziemy musieli spełnić określone warunki, aby ten akwen był użyteczny dla społeczeństwa.

A co z dworcem autobusowym?

Miasto poczyniło wszelkie starania i wywiązało się z obietnic. Jedyną przeszkodą jest panująca pandemia. Inwestor prywatny gwarantuje wykonanie dworca. Dworzec autobusowy nigdy nie był własnością miasta. Za to nie odpowiada Gmina i Miasto Płońsk.

Z zawodu jest Pan nauczycielem wychowania fizycznego. Myślę, że sport był i jest Panu bliski. Jak Pan ocenia funkcjonowanie naszego MCSiR-u?

To prawda, przez wiele lat zajmowałem się sportem na poziomie szkół podstawowych i średnich, jak również prowadziłem drużynę siatkarską, która miała znaczne osiągnięcia na terenie byłego województwa ciechanowskiego. Poza działalnością sticte sportową, byłem jednym z tych obywateli naszego miasta, którzy wystąpili z inicjatywą budowy krytej pływalni i hali sportowej. Z przykrością stwierdzam, że z tego społecznego komitetu zostało kilka osób, które w sposób istotny przyczyniły się do pozyskania tak pięknego obiektu, jakim jest hala sportowa i kryta pływalnia. Z perspektywy lat trzeba podkreślić, że ówczesne przepisy nie pozwalały na budowę obiektu o takich gabarytach, a jednak hala sportowa i kryta pływalnia powstały. Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsk uw ramach obowiązującego statutu i regulaminu wypełnia swoje zadania, a odpowiada przede wszystkim za organizację sportu dzieci i młodzieży. Natomiast sport kwalifikowany na poziomie rozgrywek ligowych należy do klubów. Miejskie centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku w pełni udostępnia obiekty, które są w jego zarządzie, poszczególnym klubom.

Co jakiś czas padają zapowiedzi modernizacji stadionu. Kończy się na słowach. Czy nastąpi prawdziwy przełom? I co z Tęczą? Czy została już pogrzebana na amen?

Jeżeli chodzi o stadion sportowy, Burmistrz Miasta Andrzej Pietrasik czyni usilne starania, aby pozyskać dofinansowanie na jego pełną modernizację – ze szczególnym uwzględnieniem funkcji lekkoatletycznej. Jeśli chodzi o Tęczę, to proponuję Panu Redaktorowi, aby z tym pytaniem zgłosił się do byłych prezesów klubu dwóch ostatnich kadencji funkcjonowania klubu Tęcza. Na marginesie, gwoli przypomnienia, informuję Pana, że byłem prezesem klubu Tęcza, który za mojej prezesury był w pełnym rozkwicie pod względem sportowym, w tym liczby drużyn. Przypominam też, że klub pozostawiłem bez kłopotów finansowych. Co było dalej? Odsyłam do moich następców.

Panie przewodniczący, należał Pan do PZPR-u, potem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czy obecnie ma Pan jakieś związki z Lewicą?

Panie Redaktorze, sztandar po komendzie pana Rakowskiego został wyprowadzony w roku 1990, a moja przynależność do Sojuszu Lewicy Demokratycznej była krótkotrwała, bo za krytyczny stosunek do ówczesnych władz partii zostałem wraz z kilkoma kolegami z niej wyrzucony, niezgodnie z regulaminem i statutem partii.

A czym interesuje się Henryk Zienkiewicz będąc na emeryturze, choć nie wiem czy to właściwe określenie, bo pewnie roboty w radzie nie brakuje?

Mimo przejścia na emeryturę, od wielu lat interesuje się sprawami płońskiej oświaty. Szczególnie mojemu sercu bliska jest moja kochana ,,czwórka”, z którą związany byłem poprzez edukację moich wychowanków, ścisłą współpracę z gronem pedagogicznym oraz z rzeszą rodziców. Te lata wspominam w sposób szczególny i z dużym sentymentem. Obecnie, sprawując funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Płońsku, szczególnie bliskie jest mi szkolnictwo zarówno na poziomie podstawowym jak i średnim. Pracy w samorządzie nie brakuje. Na koniec, jestem bardzo wdzięczny mieszkańcom naszego miasta, że od kilku kadencji funkcjonowania samorządu miejskiego obdarzają mnie zaufaniem. Wracając do kwestii współpracy z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem, chcę wyraźnie powiedzieć, że obejmując stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej w Płońsku, nie robiłem tego przeciw komukolwiek ani dla pana Pietrasika. Zrobiłem to dla mieszkańców naszego miasta. Taką deklarację wyraziłem po objęciu tej funkcji i nadal ją podtrzymuję. Jestem przekonany, że ta sama idea przyświeca wielokrotnie wybieranemu na burmistrza Andrzejowi Pietrasikowi. Dowodem na to jest prężny i dynamiczny rozwój miasta, a planowane przedsięwzięcia gwarantują go przez kolejne lata.

Dziękuję za rozmowę i życzę zdrowia, ale i udanych działań na rzecz naszego miasta.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (21)

HahahaHahaha

48 7

Dowcipny Pan jest. Z Płońska wyjechałam na studia mając 19 lat, wrocilam teraz - mając 30... I co? I nic. Płońsk się rozwijał, w latach 90-tych, później czas się zatrzymał. My nie mamy po co tu wracać. Przyjeżdżamy, bo przyciąga nas rodzina. Do pracy musimy jeździć do Warszawy, Płocka... Własnym transportem, bo zbiorowy to fikcja. Rozrywka, kultura w Płońsku juz dawno umarła. Tu nie ma nawet gdzie wyjść na spacer, a co dopiero wieczorem ze znajomymi... Gdzie ten prężny i dynamiczny rozwój miasta? Chyna, ze dla Pana jest nim dynamiczny przyrost Biedronek, Żabek? 18:38, 29.03.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

31 2

Dokladnie, tu sie rozwija tylko deweloperka i markety. Kultura dla elit, po jakakolwiek rozrywke trzeba jezdzic do osciennych gmin. Transportu brak. Glowne ulice miasta obraz nedzy i rozpaczy, jak wygladaja budynki miejskie/ komunalne na Grunwaldzkiej? Ekologia na papierze. Gdyby nie fundusze unijne tego miasta by nie bylo. Brawa naleza sie tylko i wylacznie tym, ktorzy pisza wnioski. Oni to miasto ratuja od calkowitego upadku. 19:13, 29.03.2021


Do mieszkanki KaskiDo mieszkanki Kaski

2 30

Nie piszgłupot bo wstyd!!! 20:29, 29.03.2021


987987

1 12

11 lat studiowania??? zdolna bestia. 09:12, 31.03.2021


Pani IgorzePani Igorze

31 8

Przeszedł pan samego siebie. Czytam i nie wierzę, że można coś takiego napisać. 18:51, 29.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stara gwardiaStara gwardia

17 3

Heniutek, kto by cie nie znał... 20:14, 29.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

27 4

Oj, jak się kurzy za panem 20:32, 29.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Turas Turas

23 3

Miasto mocno przytłaczające, rano w niedziele same wampiry. Wieczorem brak kobiet miasto umarło z komunikacją społeczną. Jak wyżej Panie napisały. 21:07, 29.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Częsty gość.Częsty gość.

24 3

Chyba najmniej to miasto zawdzięcza przewodniczącemu rady. Jakoś nie przypominam sobie żadnych inicjatyw tego pana na rzecz miasta. Zwykły koniunkturalizm i nic więcej. 00:06, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dodo

20 3

Bla, bla, bla. Pan heniuś wie, że papier cierpliwy jest. 08:19, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NieNie

4 3

Nie wysyłajcie innym.Spójrzcie na siebie.W powiecie aż roi się od takich co w dawnych latach ";dobrze"dawali sobie radę i dziś też wiedzą komu służyć.Spójrzcie lepiej na siebie! 10:15, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiolaWiola

15 1

Panie przewodniczący ustal sobie dietę 0zł a wtedy może uwierzą, że jest pan tam dla ludzi, ale raczej nigdy się tego nie doczekam. 13:41, 30.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JakJak

2 0

Jak radni PiS w mieście i powiecie ustala dietę na 0 to myślę że zrobi to pan przed. 15:32, 30.03.2021


Alternatywy 4Alternatywy 4

17 0

Stanisław Anioł, na ostatnim zjeździe aniołów wybrany na Archanioła. 18:54, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

nauczycielkanauczycielka

13 2

Czytam , czytam, oczy przecieram ze zdziwienia. Żałosny , i tylko tyle. 13:57, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

profesor Wilczurprofesor Wilczur

12 1

"Zrobiłem to dla mieszkańców naszego miasta. Taką deklarację wyraziłem po objęciu tej funkcji i nadal ją podtrzymuję" A tak konkretnie, co? 13:58, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkanjaMieszkanja

2 13

A ja nie mieszkam w Płońsku od 50 lat. Po przyjeździe jestem zdumiona, zachwycona jak moje miasto wyglada. Miasto to nie tylko kluby, kawiarnie. Nowe ulice, parki, MCK ,obwodnice to jest główny cel Miasta. A Ty mieszkańcu Płońska zastanowiłeś się nad tym co zrobiłeś dla swojego miasta żeby w tej chwili tak krytykować Władze miasta. Zacznijmy od siebie. 12:51, 01.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Czyli od 1970Czyli od 1970

14 1

Płońsk rzeczywiście rozwijał się ale przede wszystkim w latach 70 tych i 80 tych potem jeszcze trochę w 90 tych. Nie wiesz więc, która ekipa co zrobiła i się wymądrzasz. 13:24, 01.04.2021


krynkryn

4 11

nie czepiajcie się człowieka, który w tym wieku jeszcze coś chce zrobić dla naszego miasta. jestem rodowitym płońszczaninem,znam Henryka znam Andrzeja i nie dlatego piszę że są z mojej bajki, wręcz przeciwnie.Oby nie było blokady Rady, trzeba było coś zrobić, kiedyś robiono to za łapówki, dziś trzeba patrzeć na nasze Miasto i ludzi tu mieszkających. Jestem za a nawet przeciw temu żeby wypominać skąd kto wychodzi-90 parę procent było w PZPR i tak naprawdę liczy się człowiek,któremu jeszcze się chce działać dla dobra ogółu, a nie tylko gonić za kasą-patriotów coraz mniej. powodzenia Heniu-choć jestem z innej bajki szanuję ludzi, którzy w dzisiejszych czasach coś robią dla innych. 14:11, 01.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Co ty bredziszCo ty bredzisz

10 3

Co ty bredzisz, że ponad 90% było w PZPR. W szczycie było w tej partii około 3 mln członków. Liczebność Polski wynosiła wtedy 36 mln. Chyba za wcześnie zacząłeś świętować i zdążyłeś się nawalić. 14:57, 01.04.2021


PeBePeBe

1 1

"kiedyś robiono to za łapówki" - no tak - teraz "podobno" płaci się po, % z danej kwoty od wykonanej pracy. 12:07, 07.04.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%