Zamknij
REKLAMA

... Aby nigdy na naszym stole nie zabrakło chleba... - Dożynki 2019 [FOTO]

10:45, 16.09.2019 | DT
Skomentuj Dożynek czas! [Foto: Dawid Turowiecki]
REKLAMA

Niedzielną uroczystością dożynek gminno-diecezjalnych w pobliskim Szerominku, na terenie przy nowej Parafii pw. Św. Ojca Pio podsumowano tegoroczne żniwa. Gospodarz wydarzenia, wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski zaprosił do symbolicznego stołu dożynkowego, a dożynkowych starostów poprosił o podzielenie chleba. 

Święto plonów rozpoczęła polowa Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski. Duchowny poświęcił też misternie wykonane dożynkowe wieńce, które przygotowali parafianie z diecezji płockiej, w tym oczywiście i z naszych rodzimych miejscowości i wiosek, jako dowód na to, że nie zabraknie ziarna na nowy chleb. 

- Częstujemy bochnem chleba upieczonego z tegorocznego ziarna. W tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić - tymi słowami otwierał uroczystości wójt Aleksander Jarosławski, dziękując obecnym na dożynkach rolnikom. - Świętujemy dziś dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy wykonywanej na pożytek własny i innych - kontynuował. - Mimo wielu trudności, z roku na rok widać na wsi coraz większy postęp modernizacyjny, dzięki któremu nasze rolnictwo skutecznie konkuruje w wielu dziedzinach na tle innych krajów europejskich. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, dziękujemy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto. Bo to tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając wartości, które wyznawały, i którymi żyły pokolenia naszych przodków - dodawał włodarz płońskiej gminy. 

Znak do rozpoczęcie czternastych już dożynek ziemi płońskiej dali również inni samorządowcy - starosta płoński, burmistrz Płońska oraz wójt gminy Baboszewo - wypuszczając w niebo czternaście gołębi. Na wydarzeniu obecni byli również parlamentarzyści.  

W roli starostów dożynkowych w tym roku wystąpili młodzi mieszkańcy gminy Płońsk: 21-letnia Renata Drogosz z Szymak oraz 20-letni Dawid Traczyński z Cempkowa. - Kiedy zaproponowano nam pełnienie tak zaszczytnej funkcji na tegorocznych dożynkach, nie zastanawialiśmy się długo. Myślę, że to dobry pomysł. To taki zastrzyk świeżej krwi. Fajnie, że pamięta się o młodych przy okazji tak doniosłych wydarzeń - mówili naszej redakcji dożynkowi starostowie. 

Podczas wydarzenia tradycyjnie odbyły się także liczne konkursy, a wśród nich warto wymienić ten na „Najciekawsze stoisko”, czy „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy 2019”. 

Jeśli chodzi o część artystyczną, to przed liczną widownią wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sochocin, mażoretki ''Diamnet" z MCK w Płońsku oraz zespoły: Kordian, Horyzonty, Na Luzie i WooW. Gwiazdą wieczoru byli braci z Golec uOrkiestra.

Więcej zdjęć z dożynek w Szerominku znajdziecie poniżej. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

HuboHubo

7 3

Najlepsze jest to że nikomu nie przeszkadzało że na poświęconej ziemi sprzedawano piwo rozpinając owieczki! Cel uświęca środki!!! 12:58, 16.09.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

TeraTera

7 3

Jak wszystko w kościele jest fikcją? 13:57, 16.09.2019


Hubo buboHubo bubo

2 1

Byłem, piwo piłem, ale nie zauważyłem żadnej ROZPINANEJ owieczki, może na poświętnem były? 22:59, 16.09.2019


MOMO

4 2

Prawdziwy POLAK jak nie jest wleczone to nie było pite! Chodzi o zasady są miejsca gdzie absolutnie nie powinno być alkoholu! Na kazaniu ksiądz będzie napiętnował alkoholizm a uczestnik dożynek pomyśli eee piwo to nie alkohol "wczoraj" piłem z oficjalnej budki pod kościołem więc nie o mnie mowa! 05:51, 17.09.2019


EuroEkologEuroEkolog

2 1

Nie oddychać! Powietrze jest zatrute, nie jeść bo chemia i nie jeździć samochodem bo niszczenie środowiska!!! 11:54, 17.09.2019


WieraWiera

2 0

Gdzie jest napisane, że Pan Bóg zabrania pić alkoholu? Wszystko jest dla ludzi. Byle z umiarem. 08:36, 18.09.2019


Y.Y.

8 3

Dobra impreza z rozmachem. Brawo, więcej takich w naszej gminie!!! 18:31, 16.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krynkryn

2 0

zawsze komuś nie będzie pasowało-impreza udana,pogoda dopisała.
ludzie się bawili,Szerominek nie widział tylu gości,jak istnieje 10:18, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

exkatolexkatol

0 1

paście dalej watykańskie opasłe świnie 11:21, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA