Zamknij

Nie ma takiego wzgórza, które byłoby nie do zdobycia... [FOTO]

09:02, 26.08.2019 DT Aktualizacja: 09:11, 26.08.2019
Skomentuj [Foto: Dawid Turowiecki] [Foto: Dawid Turowiecki]

W niedzielę przy ul. Bitwy Arcelińskiej, przy pomniku na cześć tych, którzy stracili życie podczas słynnej szarży, spotkano się, aby wspomnieć chwalebny rozdział w historii Polski, będący podstawą zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. - Szarża arcelińska była wybawieniem dla Płońska i dalszych miejscowości w wojnie polsko-bolszewickiej - podkreślał gospodarz rocznicowych uroczystości Aleksander Jarosławski, wójt naszej gminy. 

Wiele ważnych dla kraju rocznic obchodzimy w sierpniu. Jedną z nich jest uroczystość poświęcona wydarzeniom z 1920 roku, kiedy to batalia pod Arcelinem pozwoliła powstrzymać bolszewicką hordę, o czym z dumą przypominano w niedzielę. Rozbicie Armii Czerwonej na arcelińskiej ziemi i rozstrzygający manewr pułku szwoleżerów majora Grobickiego miały niebagatelny wpływ na losy Bitwy Warszawskiej, o czym przypominali zaproszeni na obchody 99. rocznicy Bitwy pod Arcelinem goście, m.in.: starosta Elżbieta Wiśniewska, Krystyna Marszał-Jankowska reprezentująca burmistrza Płońska, senator Jan Maria Jackowski, radny sejmiku woj. maz. Artur Czapliński, czy też przewodniczący powiatowej rady Dariusz Żelasko. 

Z kolei wójt Jarosławski mówił: - Obchody są cennym świadectwem pielęgnowania pamięci o heroizmie bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i przekazywania tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom. Arcelin to jedno z miejsc chwały polskiego oręża, to symbol ofiarności polskiego żołnierza, zjednoczenia narodu w walce o niepodległość ojczyzny i chrześcijańską tożsamość - stwierdzał Aleksander Jarosławski, dodając: - Skoro oni tutaj mogli całemu światu udowodnić, że nie ma takiego wzgórza, które byłoby nie do zdobycia, jeśli się gorąco wierzy w swoją świętą sprawę, to i my, ich następcy w Polsce musimy w to samo wierzyć. Nie ma tak beznadziejnej opresji, z której naród nie znajdzie wyjścia, jeśli wierzy w swoje święte prawa - prawo do niepodległości własnego państwa i własnej wolności (...). 

W obchodach brała udział m.in. reprezentacja Towarzystwa Krzewienia Edukacji Historycznej ''Krechowiacy" w barwach I Pułku Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego, który wyszedł z inicjatywą kawaleryjskiego pokazu, oklaskiwanego przez gości i okolicznych mieszkańców. Będzie ich z pewnością więcej już za rok, kiedy to przypadnie okrągła, setna rocznica historycznego wydarzenia. Już wiemy, że planowana jest inscenizacja sierpniowych walk roku '20. 

[ZT]4242[/ZT]

Więcej zdjęć z niedzielnego wydarzenia w Arcelinie znajdziecie poniżej. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PłońskPłońsk

2 0

Warto pamiętać! Dziękujemy 18:29, 26.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%