Zamknij
REKLAMA

W Raciążu upamiętnili rocznicę wybuch II wojny światowej [FOTO]

18:38, 01.09.2019 | DZ
Skomentuj Z biało-czerwonymi flagami państwowymi raciążanie przeszli ulicami miasta na cmentarz parafialny [Foto: Dawid Ziółkowski]
REKLAMA

- Trzeba mieć nadzieję i ufać przywódcom, że ich działania z Bożą pomocą spowodują, że nigdy więcej nie będziemy świadkami okrucieństwa, jakie Niemcy zapoczątkowali 80 lat temu - mówił 1 września w Raciążu burmistrz Mariusz Godlewski.  

Uroczysty pochód z przedstawicielami samorządu i orkiestrą strażacką na czele przemaszerował do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Mszę św. odprawił proboszcz raciąskiej parafii ksiądz Wiesław Kosiński. Kapłan modlił się za tych, którzy w obronie przed hitlerowskim najeźdźcą, oddali swoje życie. Podczas homilii ksiądz Grzegorz Sieczka przypomniał, że do walki ruszali nie tylko arystokraci i ludzie o szlacheckim pochodzeniu, ale przede wszystkim zwykli ludzie, rolnicy i przedstawiciele różnych zawodów. 

Po zakończeniu nabożeństwa poczty sztandarowe, mimo lejącego się z nieba żaru, przemaszerował w takt muzyki granej przez wspomnianą orkiestrę, ulicą Mławską i ulicą Zawoda na cmentarz parafialny. Tam, pod Pomnikiem Pamięci, na którym znajduje się tablica ze słowami: „SPOŁECZEŃSTWO MIASTA RACIĄŻA POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY 1939 r.”, wieńce złożyli przedstawiciele m.in. Urzędu Miejskiego w Raciążu na czele z burmistrzem Godlewskim, a także Gminy Raciąż, Powiatu Płońskiego, raciąskich seniorów, Zespołu Szkół w Raciążu i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu. 

Wszyscy zebrani odmówili modlitwę „Ojcze Nasz” w intencji pomordowanych przez okupanta. Następnie głos zabrał burmistrz Raciąża, który podziękował obecnym pod pomnikiem za przybycie na uroczystość. 

Więcej zdjęć z uroczystości w Raciążu publikujemy poniżej.  

(DZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA