Zamknij
REKLAMA

Sochocin stara się o odzyskanie praw miejskich - ruszają społeczne konsultacje

09:41, 14.02.2020 | RED
REKLAMA
Skomentuj
Sochocin miastem? To się może udać! [Foto: UG Sochocin]

Sochocińska rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w kwestii nadania praw miejskich, Po Czerwińsku nad Wisłą to kolejna próba odzyskania statusu miasta na naszym terenie. 

Sochocin uzyskał lokację miejską w 1385 roku, by po niemal pięciu wiekach, w 1869 roku w wyniku reformy administracyjnej, przeprowadzonej przez władze carskie, utracić prawa miejskie. Wszystko wskazuje na to, że historia zatoczy koło i pobliski Sochocin znów może stać się miastem. Za kilka dni ruszają w tej sprawie konsultacje społeczne. 

Potrwają one od 17 do 29 lutego. Mieszkańcy gminy będą mogli opowiedzieć się, czy są za, przeciw czy wstrzymują się od podjęcia decyzji w tej sprawie. Ustawa o samorządzie gminnym dopuszcza taką możliwość, więc postanowiono z tego skorzystać.

Głosować będzie można w pięciu punktach konsultacyjnych, a mianowicie w: Urzędzie Gminy Sochocin, Gminnym Ośrodku Kultury, jak również gminnych szkołach w: Sochocinie, Kołozębiu i Smardzewie. Swoją opinię można wyrazić w dowolnym punkcie konsultacyjnym, bez względu na miejsce zamieszkania w sochocińskiej gminie. Ponadto karty do głosowania będzie można pobrać ze strony internetowej www.sochocin.pl, wypełnić i przesłać drogą elektroniczną w formie skanu na adres e-mail: [email protected] Jeśli mieszkańcy opowiedzą się na tak, następnym krokiem będzie wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji - za pośrednictwem wojewody mazowieckiego.

- Warto podkreślić, że przywrócenie statusu miasta Sochocinowi nie będzie niosło za sobą żadnych nowych podatków czy opłat dla mieszkańców. To przede wszystkim podniesie rangę miejscowości, przyciągnie nowych inwestorów i pozwoli na pozyskanie unijnych funduszy na rozwój oraz działania rewitalizacyjne. Pragniemy, aby te prawa, które zostały odebrane przez władze carskie w 1869 r., wróciły do Sochocina - mówi Jerzy Ryziński, wójt sochocińskiej gminy. 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

dudu

2 0

cóż, to tylko statystyka. 12:37, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Może Się mylęMoże Się mylę

7 1

Socho_z_czym? Socho_z_czym? Czerwińsk jak najbardziej ale wy? Sory drodzy towarzysze z Sochocina, ale na razie brak wam atutów. Chociaż może się mylę, jeśli tak to przepraszam. 16:57, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁodafakŁodafak

1 0

Co???Sochocin był miastem na 15 lat przed moim kochanym Płońskiem???Toż to się w pale nie mieści!!!
Błagam, powiedzcie że to jakaś dziennikarska kaczka!!! 18:10, 14.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dociekliwy dociekliwy

3 0

A w jaki sposób nadanie praw miejskich przyciągnie nowych inwestorów? :D Tylko konkretnie proszę! 20:24, 15.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SralibabaSralibaba

2 1

Sochocin lepszy jest od Wsiogrodu... 23:59, 15.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HuboHubo

9 0

Jestem mieszkańcem gminy i zadziwiają mnie miejskie zapędy Sochocina. Ciągle słyszymy że na nic nie ma pieniędzy bo gmina ma skromny budżet a kilka tysięcy na wydrukowanie ulotek o zbawiennym wpływie nabycia praw miejskich znalazło się bez problemu. Może siły i środki przeznaczone na zmianę praw Sochocina warto zainwestować w budowę ronda bo to jest problem tam giną ludzie! Może więcej sił trzeba było włożyć w negocjację umowy śmieciowej cena poszybowała z 13 do 25zł za osobę do tego zmniejszyła się częstotliwość wywozu śmieci z 24 do 19 razy w roku więc faktycznie płacimy o ponad 100% więcej. Może warto zatroszczyć się o gminne drogi ich stan jest fatalny. Może za pieniądze które wydamy na lepsze samopoczucie włodarzy warto zrobić przegląd hydrantów p-poż 90% z nich nie działa bo nikt ich nie serwisuje. To tylko kilka problemów które dotykają nas codziennie. Prawa miejskie nic nie zmienią. 09:31, 16.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone