Rozpoczął się truskawkowy sezon, a z nim idzie niestety w parze problem braku rąk do pracy przy zbiorze tego pysznego owocu. - Trudno było przewidzieć, że wybuchnie wojna i spowoduje to potężne kłopoty z pozyskaniem pracowników. Mimo że słyszymy o ponad 3 milionach uchodźców, którzy do nas napłynęli, to czerwińscy rolnicy w tych 3 milionach nie odnajdują odpowiednich osób do zbiorów - mówił podczas poniedziałkowego spotkania w starostwie Marcin Gortat, burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą. Zgodnie wskazywano, że potrzeba w tej sprawie systemowych rozwiązań, bo istnieje duże ryzyko, że truskawki z pól w dużej mierze po prostu nie zostaną zebrane.
Sezon truskawkowy wiąże się dużą potrzebą rąk do pracy pracowników sezonowych, zwłaszcza kiedy mowa jest o tysiącach hektarów owoców do zebrania. Do tej pory w zdecydowanej większości robili to pracownicy zza wschodniej granicy, czyli obywatele Ukrainy. Ta wiosna przyniosła nieoczekiwaną zmianę. - Ukraińcy pozostali w ojczyźnie, aby bronić jej przed rosyjskim oprawcą, a ci którzy do naszego kraju dotarli - głównie kobiety - nie widzą się w roli zbieraczy, choć jak słyszymy, oferty zarobkowe nie są wcale małe.
- Ukraińcy, którzy do nas przyjechali, cały czas szukają pracy. Przyjeżdżają głównie kobiety z małymi dziećmi, nad którymi matki sprawują opiekę. Jeśli chodzi o ich zatrudnienie w rolnictwie, to jest tu cały czas ten sam problem, czyli kwestia tego, że są to często osoby wykształcone, chociażby z wykształceniem pedagogicznym, nie podejmujące nigdy prac polowych - stwierdza Barbara Rudzińska, koordynator ds. pomocy osobom uchodźcom z Ukrainy w płońskim starostwie.
Marcin Gortat, burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą zauważa, że wiele plantacji z uwagi na deficyt pracowników jest zaniedbanych.
- Tak naprawdę tych rąk do pracy zabrakło już przy wypielęgnowaniu owocu. Dostrzegamy dość dużą ilość plantacji zaniedbanych, co z pewnością wpłynie na jakość owocu. W pierwszej fazie, gdzie czerwiński owoc pojawił się już na rynku, zauważamy niewystarczającą liczbę ludzi do pracy. Do tej pory przyjeżdżali Ukraińcy, z czego połowa pracowników to byli mężczyźni, dziś tych mężczyzn nie ma z uwagi na konflikt zbrojny. Mężczyźni muszą zostać na Ukrainie, a kobiety przyjeżdżające do Polski nie są w stanie tej niecki rynkowej niestety wypełnić. I to jest ta główna bolączka na samym początku sezonu, ten szalony problem - wskazuje Marcin Gortat.
- Próbujemy tą tematyką zainteresować rząd, ministerstwo pracy, stąd to spotkanie w starostwie. Być może w jakiś sposób uda się z punktów recepcyjnych czasowego zakwaterowania, prowadzonych chociażby przez wojewodę mazowieckiego, pozyskać tych pracowników, tudzież w sposób zorganizowany być może próbować - czy to gdzieś w Rzeszowie, czy też w innych miastach, do których docierają pociągi z uchodźcami - tę informację rozpropagować. Informację o tym, że potrzebujemy około 20, może nawet 25 tys. osób chętnych do pracy na około 2 do 3 miesięcy, tylko na teren naszej gminy, zagłębia truskawkowego, a jeśli chodzi o cały powiat to sądzę, że będzie to liczba ok. 50 tys. ludzi, by sprawnie i w odpowiednim czasie zebrać mazowiecką truskawkę z pól powiatu i Czerwińska, by nadała się do sprzedaży detalicznej, na którą wszyscy liczą - dodaje burmistrz Gortat.
- Dziś gmina Czerwińsk to 4 200 hektarów, więc 5 osób na hektar to jest absolutne minimum, dlatego, że są plantacje wymagające większej ilości osób do zbiorów, są i świeżo nasadzone, gdzie mniej potrzeba osób do pracy. Już widzimy na czerwińskich polach pierwszych pracowników, którzy zbierają owoc. Rolnicy w różny sposób sobie radzą; jeżdżą na granicę, posiłkują się wieloletnimi kontaktami wypracowanymi z różnymi przewoźnikami i pracownikami, którzy przyjeżdżali. Ta grupa uchodźców, która dotarła na teren powiatu płońskiego, niechętnie taką pracę podejmuje, bo jest to praca dość wymagająca stąd niskie obecnie zainteresowanie. Dziś plantatorzy dość mocno muszą mierzyć się z ryzykiem, że owoc nie zostanie zebrany - mówił wprost Gortat. - Większość osób nastawionych na produkcję truskawki wysokotowarowej potrafi sobie radzić ze skutkami suszy; rolnicy mają systemu bardzo nowoczesnego nawadniania kropelkowego. Natomiast nie są w stanie poradzić sobie bez jakiegoś wsparcia systemowego, bez poszukania rozwiązań, aby w odpowiednim czasie zapewnić odpowiednią ilość rąk do pracy.
[ZT]10309[/ZT]
Beata Pierścińska, wójt gminy Naruszewo i Kamil Koprowski, wójt gminy Załuski są zdania, że sytuacja nie wygląda u nich jeszcze tak źle jak w okolicach Czerwińska, który ma o wiele większe tereny pod uprawę truskawek.
- W części nasi plantatorzy posiłkują się uchodźcami, bo trafiali pod te adresy do rolników, z którymi od lat współpracowali. Jakimiś sposobami ludzie ratują się, więc apele, że brakuje osób do pracy do mnie nie docierają. Bardziej były obawy przed sezonem - mówi wójt Pierścińska. - Pracownicy przybywają dzięki sieci relacji, więzi stworzonych w latach ubiegłych. Problem co prawda oczywiście istnieje, ale sytuacja nie jest katastrofalna. W gminie Załuski nie wszystkie plantacje uda się w pełni zebrać, ale jaka będzie skala strat - to jeszcze zobaczymy - podkreślał Kamil Koprowski, dodając, z własnego doświadczenia, że kwestia znalezienia pracowników do prac polowych na krajowym rynku wewnętrznym, poprzez wiele instytucji, może problemu nie rozwiązać, bo same starania i ogrom pracy włożonej w te działania, nie oznacza jeszcze wymiernego odzewu na takie zapotrzebowanie.
Jakie więc rozwiązania przewidziano dla lokalnych plantatorów?
- Chcemy wyjść z rozwiązaniem aktywnego punktu Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, gdzie nasz urząd wystawi się z przygotowaną ulotką w dwóch dużych ośrodkach; w Nadarzynie i w ośrodku przy ulicy Modlińskiej w Warszawie. Drugie dobre rozwiązanie realizowane przy wsparciu strony rządowej, to wyjście z komunikacją sms-ową do obywateli Ukrainy przebywających na terenie województwa maz., gdzie w krótkiej wiadomości będzie link do strony PUP-u i tam będą wszelkie informacje o tej legalnej, atrakcyjnej pracy sezonowej, pracy na dobrych warunkach, z możliwością wyżywienia i zakwaterowania, i z dobrymi stawkami - od 150 do nawet 300, 400 złotych dziennie
- przyznaje wicestarosta Krzysztof Wrzesiński, dodając, że w grę, oprócz miejsc z możliwością zakwaterowania w gospodarstwach rolnych, mógłby wchodzić transport chętnych dla pracy Ukraińców.
- W celu zniwelowania problemu, który powstał na terenie naszego powiatu, wyszliśmy z inicjatywą do lokalnych plantatorów, aby stworzyć bazę osób deklarujących chęć podjęcia pracy sezonowej wśród obywateli Ukrainy oraz potencjalnych plantatorów, którzy deklarują zatrudnienie w charakterze pracowników do prac sezonowych. W tym celu stworzyliśmy specjalne formularze aby był przepływ informacji między osobą, która potrzebuje pracy a osobą, która deklaruje przyjęcie takiej osoby. Formularz stworzono na bazie oferty pracy. Było to podyktowane tym, że większość osób, które są plantatorami, nie ma statusu przedsiębiorcy, dlatego nie mogą korzystać bezpośrednio z mechanizmu przechowywania ofert, które są deklarowane w ustawie - wyjaśnia Agnieszka Nec, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, wspominając również o ulotkach, które będą dystrybuowane do punktów zbiorowego zakwaterowania.
- Cieszę się, że jest inicjatywa, aby próbować skojarzyć te osoby z Mazowsza, które są w punktach recepcyjnych czasowego zakwaterowania z lokalnymi plantatorami, producentami truskawki. Najpewniej nie będziemy w stanie zaradzić tej sytuacji globalnie, ale być może jakaś część tych pracowników, jak i plantatorów skorzysta z takiej formy kojarzenia potencjalnych pracowników - stwierdzał Marcin Gortat. - To palący temat, truskawka nie poczeka, zaczęły się zbiory, tej machiny nie da się zatrzymać. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej.
Obserwator19:06, 16.05.2022
"Podobno truskawek nie zabraknie". Działajcie, działajcie bo czas leci... 19:06, 16.05.2022
pil19:19, 16.05.2022
a to zaskoczenie że w maju i czerwcu są truskawki ,nie wiedzieli wcześniej???? agronoma nie ma tam żadnego ,sami rzecznicy prasowi? 19:19, 16.05.2022
Planatacje20:40, 16.05.2022
Co roku jakieś problemy, jak nie woda ginie, to brak ludzi, jak nie cena za niska, to za wysoka. Ryż ma być podobno na TOPIE w przyszłym sezonie, warto zaryzykować 20:40, 16.05.2022
Pan Truskawka21:01, 16.05.2022
Kto będzie zbierał truskawki u rozwoziciela pieczywa ze Złotopolic? 21:01, 16.05.2022
Pis was... 21:23, 16.05.2022
Głosowali na pis to niech teraz płaczą 21:23, 16.05.2022
Di pia was06:54, 17.05.2022
Co tu ma PiS, chora głowo. Pracownicy sezonowi walczą na wojnie, więc nie ma ich w Polsce. Nienawiść cię zaślepia, a rozumu nigdy nie miałeś. 06:54, 17.05.2022
Rozwiązanie08:09, 17.05.2022
A ilu bezrobotnych mężczyzn jest w rejestrach PUP tylko dla składki nie potrzebna oferta pracodawcy zrobić giełdę pracy wezwać bezrobotnych poprosić plantatorów i niech rynek działa sam 08:09, 17.05.2022
city08:39, 17.05.2022
chłopskie syny i córy zamiast do pracy w mieście niech zbierają truskawki. Tam jest ich naturalne środowisko. I będzie po płaczu. 08:39, 17.05.2022
ty12:15, 17.05.2022
syn czy córka w city od miesiąca czy od dwóćh? 12:15, 17.05.2022
...11:06, 18.05.2022
dziwne, że wciąż bycie ze wsi to obciach. Poczytaj, że na wsi mieszkała szlachta a w mieście byli tzw wyrobnicy czyli Ci co byli biedakami i za chlebem do fabryk polecieli. Nie ubliżaj ludziom ponieważ niczym się nie różnisz nooo może z wyjątkiem że np twoi pradziadkowie pracowali w majątku u jakiegoś szlachcica i też wywodzisz się ze wsi i niczym się nie różnisz:) Popracuj na wsi na polu i zobaczysz jaka ciężka i wymagająca myślenia to praca a nie kpisz. Musisz mieć kilka zawodów w ręku aby podołać "gospodarzeniu" Zamiast żartów zbieraj siły i do truskawek dla poznania uroków wsi 11:06, 18.05.2022
Jacynt plantator11:05, 17.05.2022
Brakuje też osoby, która będzie szła przed pracownikiem, i będzie wrzucała mu truskawki do łubianki. W końcu "jesteśmy sługami narodu ukraińskiego". Pracownicy sezonowi przy zbiorze to głownie kobiety. Celowo pomijam narodowość, bo to nie ma znaczenia. Decyzje władzy mają wpływ pośrednio i bezpośrednio na rynek pracy. Nie wystarczy chwalić się sukcesami, ale trzeba też brać odpowiedzialność za konsekwencje swoich decyzji. To nie jest pierwszy rok , gdy pojawia się problem z brakiem rąk do pracy. Problem narasta od wielu lat. I to rolnik i konsument od lat ponosi konsekwencje. Sama dyskusja o tej sytuacji akurat teraz, przypisywanie problemu do wojny, jest co najmniej nietaktowne. Propozycje, które padają, powinny być podjęte już dawno, by móc je w czas zrealizować. Tym bardziej, że te propozycje nie są niczym przełomowym. Prawdziwe dramaty to likwidacje gospodarstw rolniczych w Polsce. Każda praca jest ciężka. A przynajmniej powinna być wykonywana sumiennie. Każda..Nie tylko pracownika sezonowego i gospodarza. 11:05, 17.05.2022
racja12:06, 17.05.2022
oczywiście plantator powinien kazdej ochrone na tipsy zapewnić ,bo jak sie złamie hybryda ,szkoda 12:06, 17.05.2022
Eksperci 14:28, 17.05.2022
Eksperci sami w komentarzach. No to tak. Pracownicy nie przyjechali, bo albo walczą, albo kierowcy którzy ich przywożą zostali powołani do wojska. Po drugie, nie każdy nadaje się do zbierania truskawek. Po trzecie - może młodzież polska też by ruszyła szanowne zadki i mogła coś zarobić, jak niegdyś. Po czwarte, narzekacie na Ukraińców, że nie chcą pracować w polu... A ilu Polaków stoi pod sklepem i spożywa piwka na koszt państwa? Poza tym jak zabraknie pracowników do prac polowych, to zmniejszy się wydajność upraw, żywność będzie drozsza i zaprawdę powiadam wam, w mieście będzie kartofle w parkach sadzic. 14:28, 17.05.2022
Obywatel15:01, 18.05.2022
Otwórz chłopie oczy i zobacz ilu uchodzców przyjechało do Polski. Wszędzie słychać tylko język ukraiński czy to galeria handlowa, market czy plac zabaw. Nie są to tylko kobiety, ale też mnóstwo młodych mężczyzn. Chodzą całymi grupami, często z piwkiem w ręku i tak mijają im beztrosko dni w Polszy. Jak już pospacerują to wracają do hotelu bo co tu robić. Są w większości roszczeniowi i niewdzięczni, a najgorsze jest to, że oni już do siebie nie wrócą bo rząd rozdaje im socjal i nadał numery Pesel gdyż szykuje ich na swoich przyszłych wyborców. Będziemy mniejszością w swoim kraju pracującą za miskę ryżu żeby utrzymywać tych nierobów. 15:01, 18.05.2022
Ja 17:24, 17.05.2022
Za każdym razem to samo, rok temu Ukraina nie chciała zbierać truskawek wielkich potentatów bo covid, teraz wojna, kiedyś tam ceny nie takie i wielkie manifestacje przed urzędem pracy ciągnikami za miliony. Uspokójcie się z tymi truskawkami, zbierajcie sami jak nasadziliscie, albo zmieńcie branże a od Ukraińców się odczepcie dlaczego sobie ubzduraliście, że to oni mają zbierać wasze truskawki. Rolnik to fatalny typ, zawsze musi wyjść na swoje, zawsze biedny i pokrzywdzony. Trochę mniej zarobicie i tyle. Tyle firm i małych działalności poupadało, inflacja szaleje, kredyty ludziom rosną, a rolnik z naszego powiatu wszystkich stawia pod ścianą bo musi zarobić. Jak musi to niech zbiera. 17:24, 17.05.2022
Johnny 18:03, 17.05.2022
Temu Panu polać proszę jednego na mój rachunek najlepszej czystej wódki. 18:03, 17.05.2022
do ja11:24, 18.05.2022
malusi jesteś bo malusie rozumowanie z tego co czytam. Ekonomia, gospodarka krajowa ... Państwo musi pomagać rolnikom ponieważ jakbyś miał ceny "wolnorynkowe" to ludzi nie stać by było na jedzenie. Żywność by poszła w górę ale nie taka malusia inflacja jak teraz... Wielki szacunek dla rolników, że zostali na wsi i tyrają dla nas, że mimo małego zarobku sieją rok w rok i ciągną dalej mimo wielu przeciwności. Skoro rolnik ma takie kolorowe życie, bogactwa nieprzeliczone to dlaczego na wsi nie ma rolników? Dlaczego wszyscy uciekają ze wsi i nie chcą brudzić się i tyrać całe życie po kilkanaście godzin? Tak ładnie zielono na wsi, ptaszki ćwierkają, unia daje darmowe pieniążki...wracajcie na wieś a nie zazdrościcie. wg mnie rolnik to nie wybór zawodu, rolnikiem człowiek się rodzi gdyż inaczej rzucali by ten "luksus" i szli do pracy do firm bo tam wygodniej i miesiąc w miesiąc stałe dochody...wolny czas na wakacje itd. 11:24, 18.05.2022
Jacynt plantator16:00, 19.05.2022
Rolników jest coraz mniej. Jak na roli zostaną sami przedsiębiorcy, sam będziesz biedny i pokrzywdzony. Jeszcze zapłaczesz do tych rolników , których tak nie poważasz. 16:00, 19.05.2022
Antychemik17:50, 17.05.2022
Nie jadam tych waszych truskawek. Kiedyś miałem po nich takie zatrucie, że więcej tego do ust nie wezmę. Żądacie zysku, a ja mówię; takiego wała. 17:50, 17.05.2022
Jacynt plantator16:06, 19.05.2022
Pewnie jadłeś te zagraniczne , które kosztują 12 zł, gdy nasze 30 zł. Już był czas, że w Polsce były chińskie truskawki, którymi się wszyscy napaśli. Teraz już wiesz, skąd taka różnica w cenie. 16:06, 19.05.2022
Ty Jacynt07:41, 20.05.2022
Kupiłem je od plantatora. Znam go osobiście. Zapewniał, jakie są dobre i nie pryskane. Nie wciskaj kitu ludziom, że nie ma plantatorów nie pryskających tuż przed zbiorami. Ludzie już nie kupują waszego kitu. Myśleliście, że klienci to półgłówki ? 07:41, 20.05.2022
Jacynt plantator09:48, 20.05.2022
Osobiście znasz "tego plantatora".. i tak zachęcał, namawiał, zachwalał, prosił, że w końcu zdecydowałeś się i kupiłeś.
U mnie rok rocznie zaopatrują się całe rodziny, i na brak klientów nie narzekam. 09:48, 20.05.2022
.... 16:48, 22.05.2022
To było ich mniej zjeść. Wszystko zaszkodzi jak za dużo 16:48, 22.05.2022
Medycy z UA21:11, 17.05.2022
Dla mnie wykształcenie, to żaden argument - od nas lekarze jeździli na jagody do Szwecji i równo kechali maszynkami do zbierania jagód - nikt się wykształceniem nie obnosił. A poza tym, to trochę wdzięczności Ukraińcy powinni okazać za przyjęcie ich pod własne dachy, a nie do obozów dla uchodźców. No, ale jak pod marketami widzimy Mercedesy klasy G i to AMG na ukraińskich rejestracjach, to czy aby na pewno my tu mówimy o wykształconych pedagogach z Ukrainy? My w latach '90 też mieliśmy pełno dentystów w Pruszkowie i Wołominie... 21:11, 17.05.2022
xyz07:40, 18.05.2022
Bardzo dobrze napisane, są sytuacje, kiedy wykształcenie trzeba schować głęboko do szuflady i myśleć innymi kategoriami, ale niestety jak się ma podane na tacy to tak jest..... 07:40, 18.05.2022
antypis09:33, 18.05.2022
Partia rządząca zepsuła naród dając im za nic wiele ++++, więc po co pracować choćby sezonowo. 09:33, 18.05.2022
dokładnie09:54, 18.05.2022
same roszczenia, wszystko wszystkim się należy, bez żadnego trudu i wysiłku, byle skorzystać za darmo lub półdarmo to jest osiągnięcie największe.
09:54, 18.05.2022
Działalność prywatna10:21, 18.05.2022
A kogo interesuje wasz biznes każdy ma problemy a co? plantator to dobro narodowe zapłacić trzeba to i pracownik się znajdzie proponuję najazd traktorow z wójtem na czele sukces w biznesie gwarantowany 10:21, 18.05.2022
...11:11, 18.05.2022
mało znasz temat. Ludzie nie chcą pracować na roli. Państwo rozdaje pieniądze i lepiej iść do opieki aby dali na życie i sławne 500+... Rodzice wychowują dzieci na leniwców i nie ma jak dawniej, że dzieci z okolicy zbierały truskawki czy maliny i miały kieszonkowe i wiele zabawy, były z ludźmi. Teraz ludziom w głowach się poprzewracało i hodują dzieci jak roślinki, żal patrzeć jakie to ofermy co nic nie potrafią oprócz życia w sieci. Kiedyś Ukraińców nie było i dało się żyć? Ludzie stali się roszczeniowi i leniwi i w tym problem. Ktoś słusznie napisał...niech skończą z wiecznymi darmowymi ubezpieczeniami dla bezrobotnych to i bezrobotnych nie będzie... Praca na polu to nie wstyd 11:11, 18.05.2022
Do Ciebie13:07, 18.05.2022
No właśnie rolnik się odezwał. ,,Państwo musi pomagać rolnikom" , a niby dlaczego akurat rolnikom? Tak jest zawsze,a to suszowe, a to mrozowe, klęska urodzaju i ciągle pod górę. Nie wiedziałem,że oni tacy dobrzy i jak nikt chcą pracować na roli żeby całą gospodarkę na swoich barkach dźwigać. Prawda jest taka, że znam nie jednego plantatora tych truskawek z wielkiego zagłębia i nie widziałem żeby biedę ktoś klepał wręcz przeciwnie. Mają ciepłe posady w firmach i biurach, a truskawki hodują przy okazji. A zresztą jak się nie opłaci to zaorać. Ja nie raz zmieniałem pracę bo jak mi zarobki nie pasowały to słyszałem, że jak się nie podoba to można zmienić. Nie róbmy z rolników cierpiętników, oni świetnie sobie radzą, a my będziemy zdrowsi jak nie skosztujemy tych chemicznych truskawek. 13:07, 18.05.2022
Jacynt plantator16:04, 19.05.2022
Jeśli Państwo pomaga rolnikom, pomaga przede wszystkim konsumentom. Rolnikowi obojętne, czy ma koszty 100, 500, czy 1000 zł, bo to konsument płaci +100, +500 , +1000. Rolnik musi sprzedać z zyskiem. Dlatego tak wielu znasz zamożnych plantatorów, bo mają (jak piszesz) dodatkowe zarobki, a truskawkę uprawiają przy okazji. Ten kto uprawia tylko truskawkę, cóż..współczuję. 16:04, 19.05.2022
O !14:41, 18.05.2022
Na zdjęciu widzę panią starostę! Z pewnością coś wymyśli.W końcu to liderka powiatowego rankingu płać.Niech ruszą głową. 14:41, 18.05.2022
A07:20, 19.05.2022
jak dołączą psiapsiółki, to efekt murowany, przecież to tęgie umysły... 07:20, 19.05.2022
Janusz15:11, 18.05.2022
Kurła Panie, ja to mam z Grażyną inny problem bo żem czereśniowy sad zakupił w ubiegłem roku. Czeresienki po 260 zeta za kilogram a drzewków mamy ze 60 sztuk to co ja z tymi piniędzami zrobię jak ze 15 ton zbiere. Inflacja taka że mi wincy tych czereśni pożre niż szpaki. Chyba w złoto dla Grażyny ulokujem zyski bo strach taki piniądz w chałupie trzymać a we bankach to rozkradną. Chyba że jaki proboszcz by miał działeczkę w dobry cenie na handel to priv 15:11, 18.05.2022
Brajan15:25, 18.05.2022
Passata pan kup tylko takiego żeby somsiad pozazdrościł albo w bitcoina zainwestuj. 15:25, 18.05.2022
Z.09:22, 19.05.2022
Drugiej strony. Tak wygląda kapitalizm, jeśli coś się nie opłaca np. pracować-to się nie pracuje. 09:22, 19.05.2022
Hanka09:32, 19.05.2022
to tak samo jakbyś napisał/ła jak jesteś chory to się nie lecz i umieraj. Dlaczego się wszyscy leczą?
09:32, 19.05.2022
...09:38, 19.05.2022
sami "milusińscy" z okolic tu piszą jak widzę. Zazdrośnicy, mało wiedzący o rolnictwie a najbardziej się mądrzą. Idź i przepracuj jeden z drugim 5 lat na gospodarstwie i zobaczysz jakie to kokosy. Śmieszne jest, że nalot na rolnika ...a jak dawali przedsiębiorstwom i to olbrzymie kwoty "covidowe" to broniliście się i odpychaliście pomoc? Dlaczego jęki były, że popadacie, wg tego co tu czytam powinno zadziałać prawo rynku i jak nie wychodzi Ci to padaj a nie prosiliście o pieniądze, zwolnienia z opłat itd... Jakby firmy popadały co nie potrafiły utrzymać się to byście do tych truskawek poszli i zarabiali:) Dla obcych to wiele pomocy a swoich to bij zabij bo UE pomaga. Ogarnijcie się zazdrośnicy i nie patrzcie jednostronnie. Wstyd mi za Was 09:38, 19.05.2022
odp14:26, 19.05.2022
wstyd to za tych ze wsi - na etacik do miasta, a truskawki niech zbierają ukraińcy. Cwaniaczki - wieśniaczki. 14:26, 19.05.2022
znc10:33, 19.05.2022
w czasie covidu firmy, sklepy musiały być zamknięte decyzją rządu. 10:33, 19.05.2022
Jacynt plantator09:47, 20.05.2022
Osobiście znasz "tego plantatora".. i tak zachęcał, namawiał, zachwalał, prosił, że w końcu zdecydowałeś się i kupiłeś.
U mnie rok rocznie zaopatrują się całe rodziny, i na brak klientów nie narzekam. 09:47, 20.05.2022
gg11:23, 20.05.2022
bidne rolniki, znowu wiatr w oczy, i tak całe życie .... 11:23, 20.05.2022
Asam20:02, 20.05.2022
Powybierali radnych i wójtów którzy sami mają pola i teraz sami robią wielki szum, a sami urzędnicy niech po pracują w polu mają tyle wolnego? 20:02, 20.05.2022
12323:43, 20.05.2022
zbierajcie stonkę jak nie truskawki ,tak jak przed laty matka partia kazała ? 23:43, 20.05.2022
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Won19:42, 18.05.2022
6 1
Do truskawek zawsze przyjeżdżały głównie kobiety więc one chyba nie walczą na wojnie? Walki są tylko w kilku miastach, a do Polski zjechało już 3 mln uchodzców tylko że dostają wszystko za darmo więc po co mają pracować skoro państwo da. Ta pomoc jest już chora i dyskryminuje polskich obywateli. 19:42, 18.05.2022
Mateusz 11:23, 21.05.2022
2 0
Do pracy sezonowej przyjeżdżały głównie kobiety madralo. Taka jest prawda że biedni zostali w Ukrainie a uciekły elity.Dostali od kaczystanu kwatery zasiłki to po co im pracować ciężej. To się robi chore .Jestem za pomocą ukraincom ale nie kosztem dyskryminowanych teraz Polaków. 11:23, 21.05.2022