Gmina Płońsk jako pierwsza w naszym powiecie wyszła z inicjatywą organizacji dożynek. W minioną niedzielę zakończenie żniw świętowano już po raz jedenasty, tym razem w pobliskim Skarżynie. - Nie może być zdrowego narodu i silnego państwa bez mieszkańców wsi i rolnictwa ? mówił podczas otwarcia imprezy wójt Aleksander Jarosławski, życząc rolnikom, aby praca była dla nich źródłem satysfakcji i godziwych zarobków. Dlaczego akurat Skarżyn przyjął dożynkowych gości? - Te dożynki to kontynuacja poprzednich świąt plonów, ale i duże wyzwanie dla nas. Chcieliśmy trochę sprawdzić się w sytuacji, kiedy na terenie pod wydarzenie nie ma praktycznie infrastruktury i wszystko trzeba zorganizować od podstaw ? przyznaje Aleksander Jarosławski. - Miejscowość Skarżyn była związana z tzw. spółdzielczością, chociażby PGR Nacpolsk miał tu niegdyś swoją filię. Chcieliśmy zgromadzić ludzi, którzy pracowali i pracują w rolnictwie.
Frekwencja podczas dożynkowych uroczystości mogła być oczywiście większa, ale pamiętajmy, że tego dnia w powiecie płońskim mieliśmy wysyp plenerowych imprez. W sąsiednich gminach trwały również dożynki, a na Poświętnem Jesienny Jarmark ,,Od pola do stołu?.
Ceremoniał dzielenia się dożynkowym chlebem. Starostami dożynkowymi podczas tegorocznej imprezy na terenie gminy Płońsk byli: Maria Zaborowska i Jacek Salak (foto: Dawid Turowiecki)
- Rolnik mógł poczuć się nieco zagubiony, co ma wybrać skoro jednego dnia dostał tyle propozycji spędzenia wolnego czasu ? stwierdza wójt gminy Płońsk. - Zabrakło w tym wszystkim trochę koordynacji, a w przyszłości można byłoby wyjść z pomysłem, aby każdego roku organizacja dożynek przechodziła z gminy na gminę ? proponuje Jarosławski. - Cieszy za to mobilizacja tutejszych mieszkańców. Przygotowują się na to wydarzenie, wiedząc, że to dla nich wyróżnienie. Na scenę nie wychodzą, ale biorą udział w dożynkach jako gospodarze ? dodawał włodarz płońskiej gminy, zwracając jeszcze uwagę na działania strażaków, którzy robili co mogli, zraszając ziemię wodą, aby kurz aż tak nie dawał się we znaki uczestnikom dożynek.
Odnotujmy jeszcze, iż konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrali twórcy z Arcelina. Drugie miejsce zajął Skarżyn a trzecie Powiat Płoński. Dożynki były również okazją do podziękowań dla członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Joniec, którzy dopiero co zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą orkiestrę dętą obszarów wiejskich na Mazowszu. W 2017 joniecka kapela będzie świętowała 10-lecie muzycznej działalności. Co do artystycznej strony przedsięwzięcia przed publicznością w sesji wieczornej dożynek wystąpiły zespoły De Mono oraz After Party. (DRED)
Lary11:30, 20.09.2016
Zdjęcie butów prawie nie złośliwe Panie redaktorze
3 2
Zdjęcie jak zdjęcie, buty jak buty, warunki były jakie były, a jak o kurzu mowa to zdjęcie jak znalazł. Żadnej złośliwości.