Mija wiek odkąd salezjanie z Czerwińska nad Wisłą głoszą Ewangelię, opiekując się jednocześnie bazyliką, w której czczona jest Matka Boża Pocieszenia. W przyszłym roku zgromadzenie będzie świętowało 100-lecie obecności na ziemi czerwińskiej. Wierni i pielgrzymi będą mogli zapoznać się z misją zgromadzenia i bogatą historią parafii.
Świętowanie jubileuszu będzie trwało kilka miesięcy, w czasie których przybliżona będzie stuletnia historia obecności salezjanów w Czerwińsku.
- Chcemy, aby ten jubileusz był rozciągnięty właśnie na ten rok aż do wydarzeń końcowych, centralnych uroczystości, kiedy to we wrześniu będzie konferencja poświęcona naszej obecności jako salezjanów w Czerwińsku
- mówi ks. Łukasz Mastalerz, proboszcz Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej MP w Czerwińsku nad Wisłą.
Dbając o rozwój duchowy parafian, salezjanie troszczą się również o zabytki. Tylko w ostatnich latach dzięki ich staraniom udało się wyremontować wieże bazyliki, odnowić freski wewnątrz kościoła, wymienić dach na klasztorze oraz pozyskać dla całego opactwa prestiżowy tytuł ''Pomnika Historii''.
- Znowu to miejsce promienieje kulturą, promienieje oddziaływaniem zakonu i wraca do tej pięknej tradycji monastycznych augustianów, którzy tutaj byli od XI do XIX wieku
- przyznaje historyk Dariusz Umięcki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chociszewie.
Główne uroczystości odbędą się na początku września 2023 roku, a wcześniej parafianie wezmą udział w wielu wydarzeniach religijnych i kulturalnych. Jednym z nich będzie utworzenie ścieżki pamięci.
- Chcemy młodym ludziom opowiedzieć historię ciekawych ludzi, którzy tutaj byli, bo Czerwińsk to przede wszystkim nie tylko kamienie, ale też i ludzie, którzy tu żyli. Ciekawe rzeczy z nimi też są związane
- wskazuje ks. Szymon Mastalerz, kierownik Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego Emaus w Czerwińsku nad Wisłą.
Ścieżka będzie zbudowana z 14 głazów przybliżających historię bazyliki oraz postacie, które odwiedzały bazylikę i były związane z tym miejscem. Wśród nich między innymi Zygmunt III Waza, król Jan Kazimierz kardynał Hlond, błogosławiony Stefan Wyszyński czy święty Jan Paweł II, który w czerwińsku bywał jako kardynał.
– Ścieżka ma być usytuowana w miejscu, które kiedyś należało do salezjanów, zostało odkupione nie tak dawno i teraz przygotowujemy ten teren właśnie na taką edukacyjną ścieżkę - dodaje ks. Szymon Mastalerz.
Budowa ścieżki „Czerwińsk - Miejsce pamięci kształtujące tożsamość narodową i patriotyczną” dofinansowana została przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny - edycja 2021 „Wolność po polsku”.
Antypisior 12:03, 21.12.2022
1 1
Za czyje to pieniądze? 12:03, 21.12.2022