Zamknij

Wspaniałe stulecie – jubileusz Szkoły Podstawowej w Raciążu za nami [FOTO]

Dawid ZiółkowskiDawid Ziółkowski 08:55, 08.05.2022 D.Z. Aktualizacja: 09:30, 08.05.2022
Skomentuj Goście i gospodarze szkolnych uroczystości [Fot.: Dawid Ziółkowski] Goście i gospodarze szkolnych uroczystości [Fot.: Dawid Ziółkowski]

Dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu to były niesamowite dwa dni. Z okazji stulecia istnienia placówki zorganizowane zostały uroczyste obchody, w których udział wzięło wielu znamienitych gości. 

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się już w czwartkowe popołudnie, kiedy to odbyła się promocja książki pt. „100 lat Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu” autorstwa Stefana Modrzejewskiego – absolwenta, byłego nauczyciela i wicedyrektora szkoły.

Podczas spotkania autorskiego twórca po krótce streścił zawartość swojej publikacji, która prowadzi nas przez cały wiek istnienia raciąskiej podstawówki – od chwili jej utworzenia, aż do czasów współczesnych. Nie zabrakło w niej zdjęć, na których siedzący w hali sportowej goście mogli rozpoznać nie tylko siebie, ale i swoich kolegów czy koleżanki ze szkolnej ławki. Podczas promocji Stefan Modrzejewski osobiście przekazywał zaproszonym gościom egzemplarze swojego dzieła. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele władz miasta, sponsorzy, dyrektorzy raciąskich szkół, kierownicy miejskich jednostek czy pracownicy miejscowego ratusza i starostwa. Jak na spotkanie autorskie przystało, twórca ze spokojem podpisywał chętnym osobom kolejne książki, umieszczając w nich swoje dedykacje. 

Główna część obchodów odbyła się w piątek, a zapoczątkowała je uroczysta Msza święta w raciąskiej świątyni, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Hierarcha podkreślił znaczenie wspólnoty, jaką tworzy społeczność szkolna w czasach wszechobecnego indywidualizmu, gdzie większe znaczenie ma „ja”, a nie „my”. Biskup podziękował za zaproszenie na obchody setnych urodzin szkoły jubilatki dodając, że to ważny symbol, że ludzie ją tworzący, tak ważny jubileusz chcą rozpocząć modlitwą podczas nabożeństwa.

Po zakończeniu mszy, pochód z orkiestrą strażacką OSP w Raciążu oraz pocztami sztandarowymi na czele przeszedł pod budynek raciąskiej podstawówki przy ulicy Kilińskiego. Wówczas głos zabrała dyrektor Elżbieta Tobolska: – Jubileusz stulecia to uroczystość historyczna i warta upamiętnienia. Z tej okazji wspólnie z Panem Mariuszem Godlewskim – burmistrzem miasta Raciąża, postanowiliśmy upamiętnić ten dzień. Dzięki wsparciu sponsorów – Państwu Janowi i Katarzynie Miklewskim oraz Państwu Anecie i Mariuszowi Adamskim ufundowano pamiątkową tablicę. Pozwólcie Państwo, że odniosę się do cytatu Stanisława Konarskiego, który na niej widnieje: Celem wszystkich szkół jest […] nie tylko rozwijanie umysłów za pomocą nauki i umiejętności, lecz przede wszystkim uszlachetnienie serc i dusz. Niech te słowa zostaną zapamiętane przez kolejne pokolenia – zakończyła. Przy akompaniamencie orkiestry obelisk z tablicą odsłonili burmistrz Mariusz Godlewski i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Chrzanowski. Następnie została ona poświęcona przez biskupa Liberę. 

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkolnej hali sportowej, a rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu. Następnie dyrektor Elżbieta Tobolska przywitała zgromadzoną na widowni szkolną społeczność, a także zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele władz miasta (m.in. burmistrz Mariusz Godlewski, sekretarz Renata Kujawa, skarbnik Maria Karwowska, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Chrzanowski) i gminy (wójt Zbigniew Sadowski, przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Rogowska i sekretarz Anna Dumińska-Kierska), byli i obecni samorządowcy (m.in. Jan Mączewski, Czesław Szpojankowski czy Andrzej Staniszewski), parlamentarzyści (posłanki Anna Cicholska i Elżbieta Gapińska, poseł Arkadiusz Iwaniak), przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich (starosta Elżbieta Wiśniewska, Konrad Wojnarowski – przedstawiciel marszałka Adama Struzika czy Anna Żebrowska – przedstawicielka wojewody Konstantego Radziwiłła), absolwenci, emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele wielu innych instytucji i firm (m.in. prezes PolMlek-u Piotr Sypiański czy prezes Banku Spółdzielczego w Raciążu Piotr Pniewski). 

- Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości tego święta. Jest dla nas wielkim wyróżnieniem i wyrazem głębokiej wdzięczności, że wspólnie możemy obchodzić tę uroczystość – mówiła dyrektor Tobolska.

Burmistrz Raciąża podkreślał, że jest to czas wyjątkowych jubileuszy i rocznic, ponieważ miasto ma niemal tysiąc lat, 600 lat temu otrzymało prawa miejskie, sto lat temu zostały one odzyskane i również przed stu laty swój początek miała miejscowa podstawówka. Zaznaczył, że dla niego jest to specjalne miejsce, gdzie zaczynał swoją edukację. Jak ocenił, szkoły nie tworzą mury, ale przede wszystkim jej społeczność

Podczas trwania wydarzenia dyrektor placówki odbierała kolejne gratulacje, upominki, listy gratulacyjne oraz kwiaty. Szkole przyznano m.in. medal Pro Masovia. Wszyscy goście zgodnie podkreślali, że są pod wrażeniem wyglądu placówki, przeprowadzonych prac modernizacyjnych i innych inwestycji. Podziękowania i gratulacje powędrowały w kierunku szefa raciąskiego ratusza w uznaniu aktywności na polu różnorodnych projektów – zarówno na szczeblu rządowym, jak i ministerialnym czy wojewódzkim. 

Goście zgromadzeni na widowni mogli posłuchać m.in. występów szkolnego chóru, obejrzeć prezentację na temat dziejów Szkoły Podstawowej w Raciążu, a także zapoznać się biografią patrona placówki – Stanisława Konarskiego. Podziwiać można było także wystąp akrobatyczny uczennic z klas piątych.

Jednym z wielu samorządowców, którzy przemawiali tego dnia była starosta naszego powiatu Elżbieta Wiśniewska, która przyznała, że bardzo duża grupa pracowników starostwa wywodzi się z raciąskiej szkoły i zawsze są to osoby sumienne i pracowite, na których można polegać. 

Piątkowe wydarzenia odbywało się w wyjątkowej scenerii – w specjalnie przygotowanej strefie można było obejrzeć m.in. pomoce dydaktyczne z różnych okresów, świadectwa szkolne, archiwalne fotografie, czy szkolne kroniki

Na zakończenie dyrektor Tobolska otrzymała od nauczycieli piękny bukiet kwiatów i choć na okoliczność zamknięcia uroczystości miała przygotowaną wypowiedź, ze wzruszenia nie dała rady jej odczytać. 

Bez wątpienia, za Szkołą Podstawową im. Stanisława Konarskiego w Raciążu iście wspaniałe stulecie, a jubileuszowe uroczystości są tego potwierdzeniem. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA FOTO-GALERII PONIŻEJ. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%