Hałas uchodzi obecnie za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla współczesnego człowieka. Żyjemy w świecie, który zmienia się z dnia na dzień; technologia stale idzie do przodu i zaczyna dotyczyć niemal każdego aspektu ludzkiego życia. Dynamicznie rozwija się przede wszystkim przemysł i wszystko co z nim związane – niestety, ludzie pracujący w tym sektorze bardzo często narażeni są na długotrwałą ekspozycję na hałas. Zminimalizowanie wpływu kakofonii różnych dźwięków podczas prac w halach produkcyjnych stanowi nie lada wyzwanie dla wielu ekip budowlanych. Szacuje się, że tylko w Polsce na hałas narażonych jest około 12-13 milionów osób, zaś najliczniejszą grupę stanowią osoby przebywające w miejscach o natężeniu dźwięków powyżej 65 dB. Długotrwała ekspozycja na taki hałas jest w stanie doprowadzić do uszkodzenia słuchu, a także powodować rozstrój nerwowy czy fizyczne dolegliwości. Jak więc ograniczyć ryzyko narażania pracowników na negatywne konsekwencje hałasu?
Hale produkcyjne to miejsca, w których niemal przez cały czas tętni życiem. Obecność maszyn i setek pracowników generuje ogromne pokłady dźwięków, które można uznać za szkodliwe. Dlatego tak ogromny nacisk kładzie się dziś na ochronę przed hałasem przemysłowym – i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wyposażenie pracowników w specjalne słuchawki wyciszające dźwięki otoczenia. To przede wszystkim modernizacja oraz tworzenie od zera nowoczesnych hal, które wyposażane są w specjalne elementy minimalizujące rozprzestrzenianie się hałasu, a tym samym zmniejszające jego szkodliwość. Dziś hałas redukuje się u źródła, dbając o jakość maszyn w halach magazynowych. Nowoczesny sprzęt jest cichszy, a co za tym idzie – bezpieczniejszy dla zdrowia pracowników. Na terenie hal dodatkowo montuje się specjalne obudowy, ekrany oraz kabiny dźwiękoszczelne, jakie możemy znaleźć między innymi na stronie smart-wall.info. Firma Omega System od lat zajmuje się tworzeniem rozwiązań dedykowanych wymagającym przestrzeniom, takim jak między innymi hale przemysłowe, produkcyjne czy magazynowe. Głównym celem projektantów jest zminimalizowanie emisji szkodliwego hałasu, poprzez zastosowanie inteligentnego podziału przestrzeni. Oprócz rozwiązań typowo technicznych, wiele firm wprowadza także rozwiązania organizacyjne, polegające na zarządzaniu częstszych przerw w trakcie pracy, większych rotacjach stanowisk czy odpowiednim lokalizowaniu parku maszynowego w obiektach przemysłowych.
Nadmierna ekspozycja na hałas jest szczególnie szkodliwa dla ludzkiego zdrowia; niepożądane dźwięki oddziałują na ucho wewnętrzne, będąc w stanie spowodować trwały niedosłuch. To jednak nie jedyna konsekwencja długotrwałego przebywania w pomieszczeniach, w których rozbrzmiewa prawdziwa kakofonia dźwięków. Nadmierny hałas powoduje u człowieka stres oraz niepokój, a także dekoncentrację – która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w miejscach pracy. Tymczasem długotrwała nieobecność pracownika jest w stanie skutkować opóźnieniami w całym procesie prac zespołu, jeszcze bardziej obniżając jego wyniki. Hałas to cichy zabójca efektywności; jednocześnie może on stanowić jedną z przyczyn problemów z układem krążenia, a także obniżenia dotychczasowego komfortu życia. Opisywane skutki nie występują od razu; bardzo często ulegają kulminacji, po dłuższym czasie powodując poważne problemy i zaburzając funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu warto już zawczasu wdrożyć pewne rozwiązania pozwalające na ograniczenie emisji hałasu w halach produkcyjnych. W grę wchodzi bowiem nie tylko efektywność procesów, lecz zdrowie pracowników, które powinno stanowić priorytet.