Zamknij
INFORMACJE

Zawód prawnika – jak założyć i prowadzić własną firmę prawniczą?

art. sponsorowany + 00:00, 24.07.2023

Rozpoczęcie, a także prowadzenie firmy prawniczej w formie działalności gospodarczej wiąże się z wieloletnią nauką, zdobywaniem doświadczenia, a także nieustającym przestrzeganiem aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Już w momencie zakładania firmy prawniczej koniecznej jest spełnienie wielu formalności, a także podejmowanie odpowiednich decyzji, które mają ogromne znaczenie w rozwoju dalszej kariery. W związku z tym należy poświęcić dużo czasu i uwagi na dokonanie trafnego wyboru oraz skrupulatne prowadzenie księgowości przez prawnika działającego w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie kroki należy podjąć, aby założyć własną firmę prawniczą, a także, na jaką formę księgowości się zdecydować to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Rejestracja własnej działalności gospodarczej

Założenie, jak i prowadzenie firmy prawniczej jako przedsiębiorstwa wymaga odpowiedniej wiedzy, a także przestrzegania obowiązujących przepisów.  Tak jak zostało wspomniane wcześniej, istotny jest wybór metody księgowości i opodatkowania. Zarejestrowanie firmy o charakterze prawniczym wymaga spełnienia określonych kryteriów. Osoba chcąca założyć ten rodzaj działalności gospodarczej musi posiadać pełnię praw publicznych oraz zdolność do czynności prawnych. Kolejnym istotnym elementem jest ukończenie studiów prawniczych i odbycie aplikacji zakończonej zdaniem egzaminu zawodowego. Następnie prawnik zakładający firmę prawniczą powinien ubiegać się o wpisanie na listę zawodową, na której będą umieszczane jego dane osobowe, dane kontaktowe, a także informacja o specjalizacji w dziedzinach prawa i gotowości do prowadzenia postępowania z urzędu. Niezbędne informacje dotyczące rejestracji firmy, jak i pomoc w tej procedurze można uzyskać od konsultantów dostępnych w https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Zasady dotyczące założenia firmy prawniczej

Założenie firmy prawniczej wiąże się również z przestrzeganiem zasad dotyczących jej siedziby. Tego typu działalność gospodarcza powinna ona znajdować się w reprezentacyjnym miejscu, zapewniać poufność informacji, być odpowiednio oznaczona, a ponadto jednoznacznie wskazywać na to, że usługi oferowane w tym miejscu świadczy prawnik. Wykonywanie tego zawodu jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, dlatego osoby związane z tą profesją dokonać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej, czyli CIDG. 

To jaką formę prawną firmą powinna przyjąć firma, jest określone w art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. Według tego prawa prawnik może wykonywać swoje obowiązki w spółkach cywilnych lub jawnych, gdzie inni adwokaci, radcy prawni lub doradcy podatkowi są wspólnikami. Taka osoba może również działać w spółkach partnerskich, gdzie partnerami są inni adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi. Prawo dopuszcza również możliwość prowadzenia działalności w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych, w których inni adwokaci, radcy prawni lub doradcy podatkowi są komplementariuszami. 

Prawnik i własna działalność gospodarcza – obowiązek zgłoszenia do CEIDG lub KRS

Jeżeli decydujesz się na prowadzenie własnej kancelarii prawniczej lub kancelarii w formie spółki cywilnej konieczne jest zgłoszenie tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, czyli wspomnianego wcześniej CEIDG. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. W sytuacji, jeśli wybierasz prowadzenie swojej działalności w ramach spółki prawa handlowego np. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej konieczne jest dokonanie wpisu do krajowego rejestru sądowego – KRS.

Po dokonaniu rejestracji działalności należy wybrać odpowiedni kod PKD (Polska klasyfikacja działalności) dla swojej firmy.  W przypadku prawników będzie to kod PKD 69.10.Z obejmujący:

  • Reprezentowanie interesantów jednej strony przeciw drugiej przed sądem lub innym organem rozstrzygającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub osoby działające pod ich nadzorem. 

W zakres tego wchodzi doradztwo i reprezentowanie klientów w sprawach cywilnych, karnych, a także w sporach pracowniczych.

  • Doradztwo prawne, ogólne konsultacje oraz przygotowywanie dokumentów prawnych tj. statuty, umowy, porozumienia oraz inne dokumenty, które są związane z prowadzeniem firm, dokumentacja patentowa, prawa autorskie, opracowywanie pozostałych dokumentów prawnych m.in. testamentów i pełnomocnictw,

  • Wykonywanie zawodów notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych i mediatorów sądowych

Prawnik, a  prowadzenie księgowości

Należy pamiętać, że prowadzenie kancelarii prawniczej jako działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego podejścia do prowadzenia rachunkowości, a także obowiązków podatkowych. W związku z tym ważne jest dobranie odpowiednich metod księgowości i opodatkowania.

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę prawniczą w formie działalności gospodarczej, to istotnych jest kilka kwestii dotyczących prowadzenia biznesu i podatków, które powinny Cię zainteresować jako prawnika. Pierwszym istotnym aspektem jest to czy będziesz świadczyć usługi dla osób fizycznych, gdyż w tym momencie będziesz zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej. Jeżeli nie posiadasz jeszcze numeru NIP lub REGON–u to możesz uzyskać je, poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.

Wybór odpowiedniej metody księgowości opodatkowania zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jako prawnik możesz skorzystać z dedykowanej księgowości dla prawników lub rozważyć kilka innych opcji. Wszystkie niezbędne informacje możesz znaleźć na https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.

  1. Skala podatkowa (17%/32%): Ta metoda opodatkowania opłaca się, jeżeli Twoje dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł rocznie. Wtedy obowiązuje Cię niższa stawka podatku. Powyżej tej kwoty będziesz zmuszony zapłacić aż 32% podatku.

  2. Podatek liniowy (19%): Ta metoda nie uwzględnia możliwości korzystania z ulg podatkowych, a także wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

  3. Podatek VAT (19%): Usługi świadczone przez prawników, radców prawnych, biegłych sądowych itp. podlegają opodatkowaniu stawką 19% VAT. W takim przypadku musisz składać tzw. VAT-R. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, oprócz KPiR, obowiązuje Cię prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów VAT. Powinieneś umieścić w niej informacje dotyczące np. podstawy opodatkowania, wysokości podatku, korekt, wartości podatku do zapłaty i podatku podlegającego zwrotowi, a także danych identyfikujących poszczególne transakcje. Jeśli rozliczasz podatek VAT co miesiąc, składasz deklarację VAT-7, a jeśli kwartalnie, deklarację VAT-7K. Dodatkowo powinieneś przesyłać Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT, zawierający informacje dotyczące wszystkich faktur wystawionych przez Ciebie w ramach działalności.

Pamiętaj, że wybór metody księgowości i opodatkowania powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z wykwalifikowanym księgowym bądź doradcą podatkowym świadczącym usługi w biurze rachunkowym https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%