Rozpoczęcie, a także prowadzenie firmy prawniczej w formie działalności gospodarczej wiąże się z wieloletnią nauką, zdobywaniem doświadczenia, a także nieustającym przestrzeganiem aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Już w momencie zakładania firmy prawniczej koniecznej jest spełnienie wielu formalności, a także podejmowanie odpowiednich decyzji, które mają ogromne znaczenie w rozwoju dalszej kariery. W związku z tym należy poświęcić dużo czasu i uwagi na dokonanie trafnego wyboru oraz skrupulatne prowadzenie księgowości przez prawnika działającego w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie kroki należy podjąć, aby założyć własną firmę prawniczą, a także, na jaką formę księgowości się zdecydować to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Założenie, jak i prowadzenie firmy prawniczej jako przedsiębiorstwa wymaga odpowiedniej wiedzy, a także przestrzegania obowiązujących przepisów. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, istotny jest wybór metody księgowości i opodatkowania. Zarejestrowanie firmy o charakterze prawniczym wymaga spełnienia określonych kryteriów. Osoba chcąca założyć ten rodzaj działalności gospodarczej musi posiadać pełnię praw publicznych oraz zdolność do czynności prawnych. Kolejnym istotnym elementem jest ukończenie studiów prawniczych i odbycie aplikacji zakończonej zdaniem egzaminu zawodowego. Następnie prawnik zakładający firmę prawniczą powinien ubiegać się o wpisanie na listę zawodową, na której będą umieszczane jego dane osobowe, dane kontaktowe, a także informacja o specjalizacji w dziedzinach prawa i gotowości do prowadzenia postępowania z urzędu. Niezbędne informacje dotyczące rejestracji firmy, jak i pomoc w tej procedurze można uzyskać od konsultantów dostępnych w https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Założenie firmy prawniczej wiąże się również z przestrzeganiem zasad dotyczących jej siedziby. Tego typu działalność gospodarcza powinna ona znajdować się w reprezentacyjnym miejscu, zapewniać poufność informacji, być odpowiednio oznaczona, a ponadto jednoznacznie wskazywać na to, że usługi oferowane w tym miejscu świadczy prawnik. Wykonywanie tego zawodu jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, dlatego osoby związane z tą profesją dokonać rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej, czyli CIDG.
To jaką formę prawną firmą powinna przyjąć firma, jest określone w art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. Według tego prawa prawnik może wykonywać swoje obowiązki w spółkach cywilnych lub jawnych, gdzie inni adwokaci, radcy prawni lub doradcy podatkowi są wspólnikami. Taka osoba może również działać w spółkach partnerskich, gdzie partnerami są inni adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi. Prawo dopuszcza również możliwość prowadzenia działalności w spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych, w których inni adwokaci, radcy prawni lub doradcy podatkowi są komplementariuszami.
Jeżeli decydujesz się na prowadzenie własnej kancelarii prawniczej lub kancelarii w formie spółki cywilnej konieczne jest zgłoszenie tego faktu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, czyli wspomnianego wcześniej CEIDG. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. W sytuacji, jeśli wybierasz prowadzenie swojej działalności w ramach spółki prawa handlowego np. spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej konieczne jest dokonanie wpisu do krajowego rejestru sądowego – KRS.
Po dokonaniu rejestracji działalności należy wybrać odpowiedni kod PKD (Polska klasyfikacja działalności) dla swojej firmy. W przypadku prawników będzie to kod PKD 69.10.Z obejmujący:
Reprezentowanie interesantów jednej strony przeciw drugiej przed sądem lub innym organem rozstrzygającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub osoby działające pod ich nadzorem.
W zakres tego wchodzi doradztwo i reprezentowanie klientów w sprawach cywilnych, karnych, a także w sporach pracowniczych.
Doradztwo prawne, ogólne konsultacje oraz przygotowywanie dokumentów prawnych tj. statuty, umowy, porozumienia oraz inne dokumenty, które są związane z prowadzeniem firm, dokumentacja patentowa, prawa autorskie, opracowywanie pozostałych dokumentów prawnych m.in. testamentów i pełnomocnictw,
Wykonywanie zawodów notariuszy, komorników, sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych i mediatorów sądowych
Należy pamiętać, że prowadzenie kancelarii prawniczej jako działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego podejścia do prowadzenia rachunkowości, a także obowiązków podatkowych. W związku z tym ważne jest dobranie odpowiednich metod księgowości i opodatkowania.
Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę prawniczą w formie działalności gospodarczej, to istotnych jest kilka kwestii dotyczących prowadzenia biznesu i podatków, które powinny Cię zainteresować jako prawnika. Pierwszym istotnym aspektem jest to czy będziesz świadczyć usługi dla osób fizycznych, gdyż w tym momencie będziesz zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej. Jeżeli nie posiadasz jeszcze numeru NIP lub REGON–u to możesz uzyskać je, poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.
Wybór odpowiedniej metody księgowości opodatkowania zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jako prawnik możesz skorzystać z dedykowanej księgowości dla prawników lub rozważyć kilka innych opcji. Wszystkie niezbędne informacje możesz znaleźć na https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.
Skala podatkowa (17%/32%): Ta metoda opodatkowania opłaca się, jeżeli Twoje dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł rocznie. Wtedy obowiązuje Cię niższa stawka podatku. Powyżej tej kwoty będziesz zmuszony zapłacić aż 32% podatku.
Podatek liniowy (19%): Ta metoda nie uwzględnia możliwości korzystania z ulg podatkowych, a także wspólnego rozliczania się z małżonkiem.
Podatek VAT (19%): Usługi świadczone przez prawników, radców prawnych, biegłych sądowych itp. podlegają opodatkowaniu stawką 19% VAT. W takim przypadku musisz składać tzw. VAT-R. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, oprócz KPiR, obowiązuje Cię prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów VAT. Powinieneś umieścić w niej informacje dotyczące np. podstawy opodatkowania, wysokości podatku, korekt, wartości podatku do zapłaty i podatku podlegającego zwrotowi, a także danych identyfikujących poszczególne transakcje. Jeśli rozliczasz podatek VAT co miesiąc, składasz deklarację VAT-7, a jeśli kwartalnie, deklarację VAT-7K. Dodatkowo powinieneś przesyłać Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT, zawierający informacje dotyczące wszystkich faktur wystawionych przez Ciebie w ramach działalności.
Pamiętaj, że wybór metody księgowości i opodatkowania powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z wykwalifikowanym księgowym bądź doradcą podatkowym świadczącym usługi w biurze rachunkowym https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
Od nowego roku szkolnego nowa dyrektor SOS-W w Jońcu
Stara pani dyrektor,okropne babsko ,nowa pani dyrektor beznadziejna nauczycielka ,koleżanka ,jaka będzie dyrektor się okaże ale nie wróżę nic dobrego ,do zobaczenia po wakacjach
Znająca temat
22:14, 2025-07-24
Dwie 11-latki, jadąc wspólnie hulajnogą elektryczną, po
Więcej tik-toka, mniej zadań domowych i sprawdzianów w szkole, różnych lewych zaświadczeń o dysleksji, dyskalkulii i ADHD lub spektrum autyzmu, a także wychowywania przez skret#niał#ch rodziców. Co może pójść nie tak?
Boomer
19:56, 2025-07-24
Dwie 11-latki, jadąc wspólnie hulajnogą elektryczną, po
Czy nie rozumiecie, że jazda hulajnogą to wyraz ekologicznego myślenia. Hulajnoga emituje znacznie mniej CO2 na kilometr niż pieszy. Ludzie jeżdżąc na hulajnogach ratują nasz klimat a to jest ważniejsze niż wszystko inne. Piesi powinni mieć prawny obowiązek schodzenia z drogi hulajnogom.
Wysoka kultura
19:09, 2025-07-24
Dwie 11-latki, jadąc wspólnie hulajnogą elektryczną, po
Na Młodzieżowej bez zmian, chciałoby się rzec, tylko pojazdy coraz nowocześniejsze. Sygnał dźwiękowy był, oczywiście. Pewnie taki subtelny, ledwo słyszalny, który w zamyśle młodych dam miał moc rozstępowania drogi niczym biblijnego morza. Niestety, prawa fizyki okazały się głuche na te czarodziejskie dzwonki, zwłaszcza przy podwójnym obciążeniu deski do surfowania po chodniku. Ciekawi mnie, gdzie w tym czasie byli dorośli? Może zajęci czytaniem instrukcji dołączonej do hulajnogi, w której jak byk stoi, że to pojazd dla JEDNEJ osoby? Kupić to nie sztuka, sztuką jest wgrać oprogramowanie o nazwie "wyobraźnia" i "odpowiedzialność". Seniorka niech szybko wraca do zdrowia. A młodym adeptkom miejskiego rodeo proponuję na przyszłość przesiadkę na coś stabilniejszego. Może taczka? Też ma jedno kółko, a przynajmniej pasażer ma się czego trzymać.
Dzwoneczek Grozy
17:34, 2025-07-24