Skóra dzieci, a szczególnie niemowląt jest bardzo wrażliwa - to wiemy wszyscy. Czy jednak poza jej pielęgnacją odpowiednio dobranymi kosmetykami, pamiętasz o równie uważnym dbaniu o dziecięce ubranka i tekstylia, z którymi styka się na co dzień skóra Twojej pociechy?
W poniższym tekście podpowiadamy, w czym prać ubranka dla niemowląt, jak o nie dobrze dbać, aby były czyste, ale jednocześnie bezpieczne dla skóry maleństwa, a także o tym, jak paroma prostymi rozwiązaniami ułatwić sobie pranie i sprzątanie, kiedy w domu pojawia się mały człowiek.
Jeśli masz małe dziecko, a najlepiej jeszcze na etapie ciąży, zanim niemowlę pojawi się w domu, zastanów się, ilu środków używasz do prania i sprzątania? Czy rzeczywiście wszystkie są Ci potrzebne? Jakie mają składy? Wiele z reklamowanych w telewizji detergentów można z powodzeniem zastąpić łagodnymi i skutecznymi środkami domowej roboty, które są bezpieczne i jednocześnie znacznie tańsze.
Warto pozbyć się z domu większości tych kolorowych plastikowych butelek i tym samym znacząco ograniczyć ilość szkodliwych substancji - ich wdychanie, i nawet niebezpośredni kontakt ze skórą mogą być źródłem podrażnień oraz alergii, co ma szczególne znaczenie przy bardzo wrażliwej skórze dziecka, która dopiero nabiera odporności.
W każdym domu zamiast tego powinno znajdować się szare mydło, ocet, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Przykładowo roztworem wody z octem w proporcjach 1:1 z dodatkiem kilku kropel olejku herbacianego można umyć i odkazić każdą powierzchnię. Ocet czy kwasek są świetne w walce z kamieniem, szare mydło skutecznie odplamia, podczas gdy soda doskonale radzi sobie jako środek wybielający - idealny do delikatnego wybielania białych ubrań.
Najlepiej też ujednolicić i skrócić sobie listę środków do prania tak, aby cała rodzina korzystała z łagodnych detergentów piorących. Bo co z tego, jeśli ubranko dziecka wypierzesz w delikatnym płynie czy proszku, kiedy twoje ubranie zostało wyprane w zwykłym środku piorącym i wypłukane w płynie, który intensywnie pachnie? Niemowlę jest dużo noszone i ma ciągły kontakt z ubraniami dorosłych, dlatego ważne jest, aby zwrócić także uwagę na to, w czym i jak pierzemy wszystkie tekstylia w domu. Wtedy jest też oszczędniej i łatwiej, dlatego że można uprać ubrania wszystkich domowników razem.
Ubranka dziecięce wymagają delikatnych środków z odpowiednimi atestami i przebadanych dermatologicznie. Dla wytrwałych i zdeterminowanych - można pomyśleć o robieniu domowego proszku samodzielnie, wtedy jego skład jest bardzo krótki i bezpieczny dla dziecka. Można korzystać z naturalnych, przyjaznych także środowisku środków, jakimi są przykładowo orzechy piorące.
Jeśli jednak nie masz głowy do zabaw z w małego chemika, skorzystaj z gotowych środków do prania dedykowanych dzieciom albo wrażliwej skórze. Generalnie detergentami skuteczniejszymi w dopieraniu plam i w lepszym wypłukiwaniu się z tkanin są płyny i żele piorące. Proszek nadaje się do dłuższych cykli prania, gdzie ma szansę lepiej się rozpuścić i wypłukać. Przy krótkich programach na kolorowych i ciemnych tkaninach często niestety pozostawia nieestetyczne smugi. Płyny za to idealnie wnikają w ubrania, skuteczniej się wypłukują, dodatkowo będąc wydajniejsze w użytkowaniu, gdyż już niewielka ich ilość dobrze radzi sobie z zabrudzeniami. Warto zaopatrzyć się na przykład w Hypoalergiczny żel do prania Milove Sensitive który dedykowany jest kolorowym, jak i białym ubraniom i przede wszystkim jest przyjazny dla skóry wrażliwej.
1. Dozuj delikatny detergent zgodnie z zaleceniami producenta lub nieco mniej, mając na uwadze także stopień twardości wody w Twoim domu.
2. Stosuj dłuższe cykle prania. Jeśli chcesz mieć pewność, że środek piorący zostanie dokładnie wypłukany z tkaniny, ustaw na pralce dodatkowe płukanie wsadu.
3. Przy praniu ubranek dziecięcych nie korzystaj z płynów do płukania oraz sklepowych środków wybielających i odplamiających, gdyż to dodatkowa, zupełnie zbędna porcja chemikaliów i substancji zapachowych, które mogą uczulić niemowlę. Jeśli chcesz jednak zmiękczyć jakoś tkaniny, możesz zastosować w tym celu ocet - jego zapach nie będzie wcale wyczuwalny, a nada ubrankom miękkości. Do odplamiania ubranek stosuj natomiast namaczanie w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła.
4. Warto prasować ubranka niemowlaka przez pierwsze miesiące jego życia, potem można stopniowo z tego rezygnować. Jeśli jednak skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, prasowanie jest zalecane. Ma to też znaczenie szczególnie, kiedy tkanina nie może być prana w temperaturze wyższej niż 40° Celsjusza, gdyż pomaga skutecznie pozbyć się wielu mikroorganizmów.
Zanim daną sztukę nowej odzieży ubierzesz maluszkowi, koniecznie ją wypierz. Nawet w nowych, nienoszonych wcześniej ubrankach może kryć się wiele zanieczyszczeń, różnych drobnoustrojów czy pozostałości po procesie ich produkcji. Często, zanim ubranko znajdzie się w Twoim domu, dotykane jest przez wiele osób, jest barwione itp., co może powodować podrażnienia oraz wypryski na skórze dziecka.
Dobrze wyprać takie ubranko w jak najwyższej temperaturze, najlepiej 60° Celsjusza - oczywiście jeżeli metka na to pozwala. Warto także zastosować długi cykl prania i dokładne płukanie, aby woda wymyła większość obecnych w tkaninie detergentów i potencjalnie szkodliwych substancji. Dobrą praktyką jest również prasowanie takich nowych ubranek. Gorąca temperatura żelazka zadziała jak sterylizator i usunie wszystkie pozostałe drobnoustroje.
Kiedy nadal zastanawiasz się, jaki płyn do prania ubranek niemowlęcych wybrać, najlepiej zasięgnij opinii u innych mam, u rodziny oraz w internecie. Posiłkuj się wiedzą i doświadczeniem innych, tak aby znaleźć idealny delikatny środek do prania dla Twojej rodziny. Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy w tym temacie, na blogu Milove, producenta delikatnych płynów i żeli piorących znajdziesz konkretne informacje na temat prania i pielęgnacji ubranek dziecięcych, a także innych rodzajów tkanin.