Zamknij
REKLAMA

Czarno-żółta tablica ostrzegawcza pojawi się w Michalinku

15:42, 06.06.2019 | za info Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dodał DRED
Skomentuj W 2018 r. na terenie całego Mazowsza doszło do 68 utonięć.Jak pokazują statystyki najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Dziś do czarnych punktów wodnych dołączyły kolejne, o których poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji [Foto: Michał Słaby]
REKLAMA

Aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 6 tablic ostrzegawczych. Jedna z nich stanie wkrótce w gminie Płońsk, we wsi Michalinek, przy okolicznym wyrobisku pożwirowym. 

– Rozpoczyna się sezon na spędzanie wolnego czasu nad wodą, ale też sezon, kiedy to dochodzi do największej liczby utonięć. Nasza akcja skierowana jest do tych osób, które wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Tylko w tym roku na terenie Warszawy i okolic doszło już do pięciu utonięć, a przecież wakacje dopiero przed nami. Liczymy, że dzięki oznaczaniu tych najbardziej ryzykownych rejonów czarnymi punktami, mieszkańcy Mazowsza zachowają ostrożność i rozwagę – podkreślał na czwartkowej konferencji na Bulwarach Wiślanych przy moście Świętokrzyskim wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W zeszłym roku na terenie całego Mazowsza doszło aż do 68 utonięć – zginęło 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność i alkohol. Niestety, wypoczywając, zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oznakowane czarnym punktem rejony tożsame są z zakazem kąpieli. Są to bowiem miejsca, w których dochodzi do utonięć. Niebezpieczeństwo stwarzają zawirowania wodne i kształt dna. 

– W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z urzędem marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi  za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „Czarny Punkt Wodny”. Przedsięwzięcie  to realizowane jest już od 10 lat. Stosowanie tablic ma charakter ostrzegawczy, a ich celem jest oddziaływanie na wyobraźnię osób, znajdujących się w pobliżu miejsca niebezpiecznego do kąpieli. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się ochronić ludzkie życie – mówiła Justyna Stanik-Rybak podkomisarz z Wydziału Prewencji KWP z s. w Radomiu

Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 6 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500 i 501 km rzeki Wisły i Jeziorka Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim) oraz w naszym Michalinku w gm. Płońsk, przy wyrobisku pożwirowym. 

Niebezpieczne miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na terenie powiatu płońskiego w okresie letnim nie doszło na szczęście do żadnego utonięcia. Oby równie szczęśliwie zakończyły się tegoroczne wakacje. Jak dowiadujemy się, płońska policja musiała jednak uzupełniać stan ostrzegawczych tablic, bowiem, jak na przykład miało to miejsce w Dalanówku, wandale zniszczyli taką tablicę! 

Dodajmy też, że poza Michalinkiem i wspomnianym Dalanówkiem, wodne czarne punkty na terenie powiatu płońskiego są jeszcze w: Krajkowie, Sochocinie (rzeka Wkra), Bolęcinie, Arcelinie, Czerwińsku nad Wisłą i w Przyborowicach Dolnych. 
 

(za info Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dodał DRED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Mieszkaniec spoldzieMieszkaniec spoldzie

7 0

Tablica tablicą , ale może ktoś by coś wreszcie zrobił z tym nawiedzonym dziadkiem co ciagle siedzi na ławce przy bloku Szkolna 32 i rysuje ludziom samochody na parkingu. 16:37, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA