Zamknij
REKLAMA

Na sygnale po zdrowie. Przyjechały nowe karetki pogotowia [FOTO]

16:59, 10.03.2020 | Dawid Turowiecki
Skomentuj We wtorek oddano do użytku dwie kolejne karetki dla naszego pogotowia ratunkowego. Stacjonować będą w Nowym Mieście i Glinojecku [Foto: Dawid Turowiecki]
REKLAMA

Według danych, co trzecia karetka w kraju ma sześć lat lub więcej. Tym bardziej należy docenić fakt odnowienia płońskiego taboru ambulansowego. Na przestrzeni kilku miesięcy nasze pogotowie ratunkowe zyskało cztery pojazdy, dwa z nich oficjalnie oddano do użytku 10 marca na dziedzińcu szpitala powiatowego.

W natłoku informacji o koronawirusie pojawia się ta lokalna, bardzo dobra, ważna dla mieszkańców powiatu płońskiego. 800 tysięcy złotych, ta pokaźna kwota została przekazana przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach realizacji rządowego programu wymiany ambulansów, na zakup dwóch karetek z przeznaczeniem do miejsc wyczekiwania w Glinojecku i w Nowym Mieście, gdzie stacjonują również zespoły ratownictwa medycznego rodzimego pogotowia ratunkowego.

- W ciągu roku zyskaliśmy cztery nowe zespoły wyjazdowe naszego pogotowia. Praktycznie odnowiliśmy całą bazę naszego sprzętu ratunkowego - oceniał we wtorek Paweł Obermeyer, dyrektor SPZ ZOZ w Płońsku.

[ZT]4235[/ZT]

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku odbyło się bliźniacze wydarzenie - przekazanie dwóch nowiutkich karetek pogotowia ratunkowego marki Volkswagen, których kupno dofinansował Powiat Płoński.

- To wielki dzień - kolejne dwa samochody, tym razem dofinansowane przez Ministerstwo Zdrowia kwotą 800 tys. zł., są w naszym posiadaniu - przyznawał Paweł Obermeyer. - Chcieliśmy uzupełnić też sprzęt do reanimacji pacjenta, do kompresji klatki piersiowej, ale zabrakło nam środków finansowych, więc zwróciliśmy się z prośbą do rady miasta oraz burmistrza Płońska i takie dofinansowanie otrzymaliśmy - przypominał dyrektor szpitala. - Tak więc karetki są wzbogacone o dodatkowy sprzęt do kompresji klatki piersiowej, co pozwala na masaż serca, wyłączając jednego ratownika. To daje nam szansę na dodatkowe czynności, które tenże ratownik może przeprowadzać - tłumaczył. - Dziękuję za ten dar, w tych trudnych czasach, kiedy służba zdrowia jest bez przerwy niedofinansowana. To bardzo ważne, że takie wsparcie otrzymujemy z wielu stron - kontynuował. - Dzięki tym karetkom i naszemu personelowi jesteśmy lepiej przygotowani do różnych działań, chociażby w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusa, które oby nas ominęło - kończył Obermeyer.

Obermeyer stwierdził też, że dwie karetki, które do tej pory jeździły w Glinojecku i Nowym Mieście, będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie naszego szpitala i naszych zespołów ratunkowych.

- W czasach pełnych wyzwań dla służby zdrowia każde wsparcie sprzętowe ma istotne znaczenie dla mieszkańców - przyznawał podczas uroczystego przekazania karetek senator Jan Maria Jackowski.

W podobnym tonie wypowiadał się Sławomir Zalewski, wójt gminy Nowe Miasto, gdzie trafiła jedna z karetek pogotowia. - To, że te karetki będą służyły najważniejsze jest dla samych mieszkańców i to w ich imieniu bardzo dziękuję. To wyposażenie zdecydowanie poprawi jakość usług, które szpital w Płońsku może świadczyć dla swoich mieszkańców - stwierdzał włodarz nowomiejskiej gminy.

W imieniu władz powiatowych głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego: - Nie mam żadnych wątpliwości, że nowe wyposażenie pogotowia ratunkowego będzie miało duże znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. To powód, aby jeszcze raz podziękować: Ministerstwu Zdrowia - za pomysł i środki finansowe, władzom samorządowym Miasta Płońska - za wsparcie i zaangażowanie w ideę tego pomysłu i dyrekcji szpitala oraz pracownikom za sfinalizowanie projektu. A wiem, że to nie było łatwe - oświadczał Dariusz Żelasko.  

Burmistrz Płońska mówił, iż każda pomoc finansowa, każda złotówka przekazana na rzecz szpitala liczy się. - Zmiana na tak nowoczesny sprzęt to istna rewolucja i cieszę się, że miasto przyczyniło się do tego pięknego dzieła - mówił Andrzej Pietrasik.

Poświęcenia ambulansów dokonał ks. proboszcz Zbigniew Sajewski. Chwilę potem zaproszeni goście mogli zapoznać się z szerokimi możliwościami nowego sprzętu, które przedstawiał m.in. Grzegorz Gaworek, szef  pogotowia ratunkowego w Płońsku.

Więcej zdjęć z dzisiejszego wydarzenia poniżej.

(Dawid Turowiecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

SroolSrool

2 3

Nie wiem czy to prawda z tymi karetkami bo w tym mieście nie dzieje się nigdy nic dobrego. Patologia patologia 21:46, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PropagandaPropaganda

3 0

A jakie procedury uruchomił szpital i sanepid w zwìązku z wirusem ?O tym nigdzie, ani słowa.Czy mamy potrzebny sprzęt? 10:34, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahaha

3 3

Ministerstwo Zdrowia od tego jest aby finansowało szpitale, żadna łaska. Więc nie ma co dziękować, ale zawsze można się przy tej okazji polansować.? 12:46, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA