Szpital Czerniakowski uruchomił Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej (WCKLOiChB), które powstało w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne w zakresie leczenia nadwagi i otyłości o różnym stopniu zaawansowania.
Koncepcja Centrum powstała z inicjatywy prezesa szpitala, lek. Pawła Obermeyera, który podkreśla potrzeby społeczne w tym zakresie: - Liczba osób z nadwagą i otyłością gwałtownie rośnie. W Polsce 74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet ma nadmierną masę ciała (za Narodowy Test Zdrowia Polaków, maj 2020). Mimo niepokojących danych epidemiologicznych, w Polsce brakuje ośrodków wielospecjalistycznego leczenia otyłości dedykowanych chorym z różnym stopniem zaawansowania choroby. Właśnie dlatego, jeszcze będąc dyrektorem SPZ ZOZ w Płońsku, podjąłem działania, aby tę grupę chorych leczyć w tamtejszym szpitalu. Niestety koncepcja nie znalazła wówczas poparcia Zarządu Powiatu, i mimo że zaczęliśmy leczyć tych chorych, to kontynuacji po moim odejściu nie było. Tym bardziej cieszę się, że w Szpitalu Czerniakowskim udało mi się zorganizować i uruchomić Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.
Centrum jest miejscem, w którym osoby z nadwagą i chorujące na otyłość mają możliwość wielospecjalistycznego leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w oparciu o indywidualny plan diagnostyczno-terapeutyczny. - Leczymy chorych z najbardziej zaawansowanymi postaciami choroby otyłościowej, które kwalifikują się do operacji bariatrycznej, jak również osoby z nadwagą i otyłością, u których może być stosowane leczenie zachowawcze. Warto zaznaczyć, że Szpital Czerniakowski posiada akredytację w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa badań nad Otyłością (PTBO), a lekarze zajmujący się leczeniem tej grupy chorych posiadają certyfikaty PTBO. Do Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej mogą zgłaszać się pacjenci ze skierowaniem lekarskim w celu kwalifikacji do hospitalizacji lub leczenia ambulatoryjnego w poradniach Szpitala Czerniakowskiego - informuje warszawska placówka medyczna.
- Z początkiem grudnia br. Szpital Czerniakowski w Warszawie podpisał umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Bardzo się cieszę, że nasze starania zostały docenione i jesteśmy w tym programie. Pracowaliśmy nad tym całym zespołem niezwykle zaangażowanych ludzi - mówi Paweł Obermeyer.
Zgodnie z założeniami, program KOS-BAR ma na celu poprawę jakości i efektywności leczenia osób w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 – otyłość spowodowana nadmierną podażą energii. Do programu mogą być kwalifikowani chorzy, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m² oraz z BMI 35 – 40 kg/m², u których chirurgiczna redukcja masy ciała może przynieść poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.
- Szpital Czerniakowski znalazł się w grupie 15 ośrodków w kraju, które będą realizatorami pilotażowego programu KOS-BAR - podkreśla Paweł Obermeyer. - Program KOS-BAR zakłada objęcie pacjentów z otyłością kompleksową opieką wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: lekarze specjaliści chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, anestezjologii, rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeuta, psycholog, dietetyk, pielęgniarka - wymienia Obermeyer.
Model opieki, w ramach pilotażu KOS-BAR, obejmuje kwalifikację do programu pilotażowego, opiekę związaną z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, kwalifikację do operacji bariatrycznej, leczenie zabiegowe dobrane indywidulane dla każdego pacjenta, bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorowanie), realizowaną w okresie 12 miesięcy od dnia wypisu chorego ze szpitala.
Koordynatorem procesu leczenia w programie pilotażowym KOS-BAR, realizowanym w Szpitalu Czerniakowskim, jest dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, z-ca Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.
W celu kwalifikacji do programu KOS-BAR pacjent powinien uzyskać skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z rozpoznaniem ICD-10: E 66.0: „Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”. Skierowanie należy dostarczyć do rejestracji Przychodni Specjalistycznej (wejście od ulicy Górskiej 18), w dni powszednie, w godzinach od 7:30 do 18:00.
Kontakt dla pacjentów pod tel.: +48 514 869 490, http://szpitalczerniakowski.waw.pl
podziwiam09:26, 23.12.2021
Brawo Paweł, GRATULACJE !! Pani Starosto nie wstyd pani? mieliśmy szanse mieć taki ośrodek w naszym szpitalu, teraz mamy 'cicho wszędzie głucho wszędzie'....
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Nawrockiego
ale nie mogą się pogodzić z porażką.Bodnar kwestionuje wyrok i sąd a sam jest powołany nie zgodnie z prawem. jak ta izba oceniała wybory do Europy i do sejmu ,to było ok,jak na prezydenta to Premier wysyła swego człowieka do mącenia i nie kwestionowania wyroku a co za tym idzie wyboru POLAKÓW I pojmowania DEMOKRACJI.
kryn
08:43, 2025-07-03
Z płońskiego szpitala odchodzi uznany ginekolog
Zwolnił bezprawnie Obeimajera?? ..na Czerniakowskim wszystko ok,rozwijają się i leczą,a na naszym SOR,..szykują tylko pacjentów do zakładów pogrzebowych
A kto
06:44, 2025-07-03
O parkingu przy Ogrodowej w telewizji
bezmyślnego zarządznia miastem. Nie trzeba kończyć logistyki na politechnice, zeby przewidzieć co się będzie działo, po zlokalizowaniu tam banku PKO BP. To To samo łatwo przewidzieć jakie będą problemy, po oddaniu do użytku stadionu sportowego na ul. Kopernika. Ale czy któryś radny zadał choćby *%#)!& pytanie, na etapie projektowania inwestycji ?
Takie są skutki
23:32, 2025-07-02
Z płońskiego szpitala odchodzi uznany ginekolog
za dyrektora Makówkę !
Trzymamy kciuki
23:19, 2025-07-02