Szpital Czerniakowski uruchomił Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej (WCKLOiChB), które powstało w odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczne w zakresie leczenia nadwagi i otyłości o różnym stopniu zaawansowania.
Koncepcja Centrum powstała z inicjatywy prezesa szpitala, lek. Pawła Obermeyera, który podkreśla potrzeby społeczne w tym zakresie: - Liczba osób z nadwagą i otyłością gwałtownie rośnie. W Polsce 74 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet ma nadmierną masę ciała (za Narodowy Test Zdrowia Polaków, maj 2020). Mimo niepokojących danych epidemiologicznych, w Polsce brakuje ośrodków wielospecjalistycznego leczenia otyłości dedykowanych chorym z różnym stopniem zaawansowania choroby. Właśnie dlatego, jeszcze będąc dyrektorem SPZ ZOZ w Płońsku, podjąłem działania, aby tę grupę chorych leczyć w tamtejszym szpitalu. Niestety koncepcja nie znalazła wówczas poparcia Zarządu Powiatu, i mimo że zaczęliśmy leczyć tych chorych, to kontynuacji po moim odejściu nie było. Tym bardziej cieszę się, że w Szpitalu Czerniakowskim udało mi się zorganizować i uruchomić Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.
Centrum jest miejscem, w którym osoby z nadwagą i chorujące na otyłość mają możliwość wielospecjalistycznego leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w oparciu o indywidualny plan diagnostyczno-terapeutyczny. - Leczymy chorych z najbardziej zaawansowanymi postaciami choroby otyłościowej, które kwalifikują się do operacji bariatrycznej, jak również osoby z nadwagą i otyłością, u których może być stosowane leczenie zachowawcze. Warto zaznaczyć, że Szpital Czerniakowski posiada akredytację w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa badań nad Otyłością (PTBO), a lekarze zajmujący się leczeniem tej grupy chorych posiadają certyfikaty PTBO. Do Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej mogą zgłaszać się pacjenci ze skierowaniem lekarskim w celu kwalifikacji do hospitalizacji lub leczenia ambulatoryjnego w poradniach Szpitala Czerniakowskiego - informuje warszawska placówka medyczna.
- Z początkiem grudnia br. Szpital Czerniakowski w Warszawie podpisał umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Bardzo się cieszę, że nasze starania zostały docenione i jesteśmy w tym programie. Pracowaliśmy nad tym całym zespołem niezwykle zaangażowanych ludzi - mówi Paweł Obermeyer.
Zgodnie z założeniami, program KOS-BAR ma na celu poprawę jakości i efektywności leczenia osób w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 – otyłość spowodowana nadmierną podażą energii. Do programu mogą być kwalifikowani chorzy, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m² oraz z BMI 35 – 40 kg/m², u których chirurgiczna redukcja masy ciała może przynieść poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.
- Szpital Czerniakowski znalazł się w grupie 15 ośrodków w kraju, które będą realizatorami pilotażowego programu KOS-BAR - podkreśla Paweł Obermeyer. - Program KOS-BAR zakłada objęcie pacjentów z otyłością kompleksową opieką wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: lekarze specjaliści chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, anestezjologii, rehabilitacji medycznej oraz fizjoterapeuta, psycholog, dietetyk, pielęgniarka - wymienia Obermeyer.
Model opieki, w ramach pilotażu KOS-BAR, obejmuje kwalifikację do programu pilotażowego, opiekę związaną z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, kwalifikację do operacji bariatrycznej, leczenie zabiegowe dobrane indywidulane dla każdego pacjenta, bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorowanie), realizowaną w okresie 12 miesięcy od dnia wypisu chorego ze szpitala.
Koordynatorem procesu leczenia w programie pilotażowym KOS-BAR, realizowanym w Szpitalu Czerniakowskim, jest dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, z-ca Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.
W celu kwalifikacji do programu KOS-BAR pacjent powinien uzyskać skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z rozpoznaniem ICD-10: E 66.0: „Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”. Skierowanie należy dostarczyć do rejestracji Przychodni Specjalistycznej (wejście od ulicy Górskiej 18), w dni powszednie, w godzinach od 7:30 do 18:00.
Kontakt dla pacjentów pod tel.: +48 514 869 490, http://szpitalczerniakowski.waw.pl
21 2
Brawo Paweł, GRATULACJE !! Pani Starosto nie wstyd pani? mieliśmy szanse mieć taki ośrodek w naszym szpitalu, teraz mamy 'cicho wszędzie głucho wszędzie'....