Zamknij
REKLAMA

Teraz trudno mają wyjechać z garażu. Będzie nowa strażnica w Czerwińsku! [Foto-Video]

16.31, 01.09.2022 RED Aktualizacja: 20.45, 03.09.2022
Skomentuj Różnica będzie kolosalna, podkreślają strażacy z OSP w Czerwińsku
REKLAMA

- Dosłownie na centymetry mieścimy się naszym wozem w starym garażu, co utrudnia nam chociażby wyjazd na akcję - mówi nam Wojciech Szafrański, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwińsku nad Wisłą, kierowca i strażak-ratownik w jednostce. - Nasi strażacy będą mieli wreszcie nową strażnicę połączoną ze świetlicą - dodaje Marcin Gortat, burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk.    

Czerwińska remiza mieści się przy ulicy Klasztornej od ponad wieku i jej stan techniczny pozostawia bardzo wiele do życzenia. Oddajmy głos wiceprezesowi tamtejszej OSP. 

- Budynek jest już w bardzo złym stanie. Mamy ogromnie utrudniony wyjazd i wjazd, bo ciężko zmieścić się tutaj samochodem, auto duże a garaż mały. Musimy zachowywać szczególną ostrożność, kiedy ruszamy na akcję oraz kiedy z niej wracamy. Kierowcy w remizie wsiadają do pojazdu, ale pozostali strażacy wskakują do niego jak już wyjedziemy z garażu, co też wydłuża czas interwencji

- przyznaje Wojciech Szafrański. 

[FOTORELACJA]977[/FOTORELACJA]

- Pozyskujemy nowy sprzęt, ubrania, już jesteśmy po przetargu na zakup nowego, lekkiego auta, ale nie mamy gdzie tego wszystkiego trzymać. Niedaleko nas jest trasa nr 62, blisko Wisła, mamy sporo wyjazdów do zdarzeń. Jak uda się wybudować ten nowy obiekt, bliżej ronda, przy urzędzie, to nieporównywalnie skróci się czas naszego wyjazdu, czas dojazdu do akcji, a co za tym idzie czas pomocy ludziom, a w tym przypadku liczą się sekundy - dodaje strażak. - Nowa strażnica kolosalnie zmieni nasze funkcjonowanie - będą dwa duże stanowiska z dużymi bramami garażowymi, zmieści się tam też nasza łódka, którą posiadamy, cały sprzęt. Będziemy mieli warunki z prawdziwego zdarzenia, również te socjalne, by umyć się po akcji, przebrać, odpocząć - kończy Szafrański. 

[ZT]11010[/ZT]

- Pomysł zrodził się już wiele, wiele lat temu, jeszcze za mojego poprzednika, zabrakł trochę determinacji i środków finansowych na ten cel. W 2017 roku z ówczesną radą gminy podjęliśmy kroki, aby zacząć prace projektowe, które zostały zakończone i zwieńczone pozyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę. W końcu sierpnia tego roku podjęto decyzje i do budżetu wprowadzono zadanie dotyczące budowy nowego obiektu. To nowoczesna strażnica połączona ze świetlicą, czego brakuje w Czerwińsku. Obiekt świetlicowy z pełną infrastrukturą ma mieć ponad 200 mkw. i do tego ok. 150 mkw. strażnicy: garaże i miejsce dla strażaków, gdzie będą się mogli wykąpać, czy też trzymać różnego rodzaju sprzęty ratownicze

- wymienia Marcin Gortat, burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą. 

Burmistrz wskazuje, że OSP w Czerwińsku mieści się w obiekcie dość mocno dotkniętym zębem czasu i w miejscu, które jest objęte ścisłą ochroną konserwatorską, czyli znajduje się w obszarze urbanistycznym wpisanym do rejestru zabytków. - Stąd uniemożliwia nam to jakiekolwiek większe prace remontowe, a już w ogóle nie może być może o budowie nowego obiektu, bo to obszar objęty ochroną konserwatorską, a do tego brakuje działki - wyjaśnia Marcin Gortat. 

[ZT]11110[/ZT]

- Nowe zaplecze garażowo-świetlicowe dla OSP Czerwińsk powstanie, ale w okolicach urzędu miasta i gminy, na tzw. górnym Czerwińsku, gdzie jest - nazwijmy to - centrum życiowe, gdzie są obiekty, ośrodki zdrowia, sklepy, policja. Strażacy tę decyzję zaakceptowali. Jesteśmy zgodni, że nowa strażnica ma powstać ''na górze'', tak żeby służyła wiele lat mieszkańcom nie tylko Czerwińska, ale całej gminy. Powstanie na działce gminnej, którą została kupiona już jakiś czas temu i w części będzie zagospodarowana właśnie na potrzeby budowy obiektu świetlicowo-strażackiego - dodaje burmistrz Gortat.  

- Fundusze na ten cel zostały wprowadzone do naszego budżetu. Szacujmy koszt inwestycji na ok. 3,5 mln zł, z czego 2,6 mln zł pochodzi ze środków rządowych, z Polskiego Ładu. W obecnej chwili przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Zakończenie inwestycji zaplanujemy etapowo. Priorytetowe jest jak najszybsze zakończenie części garażowo-strażnicowej, a prace nad tą częścią świetlicową oczywiście mogą trwać i myślę, że to zadanie rozłożymy na dwa lata - kończy Marcin Gortat.  

[ZT]11099[/ZT]

(RED)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

WzkWzk

2 1

Koszmar architektoniczny, kto dla tej gminy robi projekty🤣🤣 09:14, 02.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%