Zamknij
REKLAMA

Truskawek w tym roku nie zabraknie. Targowisko w Przybojewie rusza oficjalnie w niedzielę [VIDEO]

09.35, 13.05.2022 Ł.W. Aktualizacja: 10.15, 13.05.2022
Skomentuj Choć jak na razie w sprzedaży są owoce dojrzewające pod folią, to – jak zapewniają plantatorzy z gminy – owoców w tym roku nie zabraknie [fot.: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Truskawki są już w sprzedaży. Owoce można kupić chociażby na terenie gminy i miasta Czerwińsk nad Wisłą, jak na razie w okolicach targowiska w Nowym Przybojewie, które oficjalnie otwarte będzie od najbliższej niedzieli, o czym mówi naszemu portalowi burmistrz Marcin Gortat.  

Gmina Czerwińsk nad Wisłą to zagłębie truskawkowe. Ten owoc uprawiany jest na ponad 4 tysiącach hektarów. Targowisko gminne owoców miękkich działające na terenie gminy Czerwińsk jest jednym z największych na północnym Mazowszu. Tylku w ubiegłym roku skorzystało z niego około 80 tysięcy sprzedających i kupujących, którzy po truskawki przyjeżdżają z całej Polski.

Choć jak na razie w sprzedaży są owoce dojrzewające pod folią, to – jak zapewniają plantatorzy z gminy – owoców w tym roku nie zabraknie. Każdy smakosz znajdzie ulubioną odmianę truskawek, których na terenie gminy jest kilkanaście. Najczęściej sprzedawaną odmianą truskawki jest rumba, alba, asia i od kilku sezonów malwina.

Cena truskawek w porównaniu z latami ubiegłymi nie jest wygórowana. Za łubiankę 2-kilogramową trzeba zapłacić na razie od 25 do 30 złotych. Cena jak na porę roku jest dość niska, a to wszystko dzięki słonecznej i ciepłej wiośnie.

W tym roku powraca opłata targowa. Dzienna stawka opłaty targowej na targowisku gminnym położonym w Nowym Przybojewie wynosi przy sprzedaży:

  • z ręki, kosza – 5,00 zł;
  • ze straganu, stołu, z ziemi, z wózka, roweru – 20,00 zł;
  • z samochodu ciężarowego o ładowności do 3,5 t, ciągnika rolniczego z jedną przyczepą, samochodu osobowego, samochodu osobowego z przyczepą artykułów rolnych, owoców i warzyw, art. przemysłowych i innych z jednego wydzielonego stanowiska na targowisku – 20,00 zł; 
  • z samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 3,5 t artykułów rolnych, owoców i warzyw, art. przemysłowych i innych z jednego wydzielonego stanowiska na targowisku – 50,00 zł.

Opłata wjazdowa w wysokości 10 zł za każdy wjazd na plac, bez względu na cel przyjazdu (kupno/sprzedaż truskawek, rozeznanie cenowe, kupno łubianek, etc.).

W najbliższy poniedziałek w starostwie odbędzie się spotkanie samorządowców z plantatorami m.in. w sprawie zatrudniania cudzoziemców do prac przy zbiorach owoców. 

(Ł.W. )
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

aleale

6 2

ciekawe kto im to pozbiera. 10:50, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CyklistaCyklista

1 2

Panie burmistrzu, czemu ja za rower muszę płacić 20zł ? To nie sprawiedliwe 10:56, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

9 3

Może warto wstrzymać się z taki prognozami odnośnie ilości i jakości truskawek. Sezon na przymrozki w pełni, a do tego straszna susza. Koszty nawozow i produkcji tych owoców są tak ogromne, że takie prognozy są przedwczesne. Poza tym trzeba to jeszcze zebrać. Pozdr. 11:49, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HaHa

3 2

Jeszcze się zdziwicie co do tego urodzaju... w ciągu 5 lat powierzchnia uprawianych truskawek zmniejszyła się o prawie 50% o jakości nie wspomnę... 20:43, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PG OMEGAPG OMEGA

1 1

Rachocka ssie wszystkie truskawki 22:56, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%