Punktem wyjścia do dyskusji była kwestia odpadów na terenie miasta, a mianowicie ich ceny, przestrzegania zasad segregacji czy zmian, które weszły w życie od 1 stycznia (nowa frakcja odpadów, czyli tekstylia). Z sali padły pytania m.in. o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych. Mieszkańcy dopytywali również czy w związku z wprowadzeniem frakcji odpadów tekstylnych będą otrzymywali na nie nowe worki. Odpowiedzialna za odpady pracownik urzędu odpowiedziała, że zgodnie z wytycznymi nie przewiduje się przekazywania worków na te cele, a tekstylia powinny być pakowane do zwykłych worków na śmieci i w takim stanie przekazywane do PSZOK-u.
Dyskutowano także o konieczności ponownego zrewidowania deklaracji śmieciowych, które są składane przez mieszkańców. Na tę chwilę złożono ich ponad 3 700, podczas gdy miasto liczy ponad 4 tysiące mieszkańców. Burmistrz Raciąża Michał Skarbowski przypomniał również o kontrolach dotyczących segregacji odpadów. Tam gdzie stwierdzone zostaną rażące przykłady nieprzestrzegania tej zasady, gospodarstwo domowe otrzyma karę w postaci konieczności zapłaty podwójnej stawki.
Szef raciąskiego ratusza poruszył też temat zasobów komunalnych miasta, a dokładniej mieszkań. Stwierdził, że Raciąż jest ewenementem jeśli chodzi o liczbę posiadanych tego typu lokali, bo ma ich ponad 200. Przekazał, że kiedy na jednej z konferencji rozmawiał z burmistrzem 6-tysięcznego miasta, był on zszokowany tą statystyką, ponieważ sam miał w zasobach tylko 3 lokale. Burmistrz Raciąża zaznaczył, że dlatego podejmowane są działania w celu sprzedaży takich mieszkań. Pomysł jest taki, by osoby mieszkające w danym lokalu przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat miały możliwość wykupić go z odpowiednią bonifikatą, jednak z zastrzeżeniem zakazu sprzedaży przez następne 5 lat. Jeden z mieszkańców zwrócił jednak uwagę, że taki okres jest zbyt krótki i powinno wydłużyć się go minimum na 10 lat.
Jedna z mieszkanek zapytała, czy miasto panuje inwestycje w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Zastępca burmistrza Paweł Różycki przyznał, że SIM był jedną z opcji przy budowie bloków na ulicy Akacjowej, jednak przeprowadzenie tej inwestycji w ramach dofinansowania z Polskiego Ładu było dużo bardziej korzystniejsze. Podkreślił, że SIM jest z pewnością tematem do przemyślenia dla władz Raciąża.
Burmistrz został zapytany o możliwość rozbiórki drewnianego budynku na Placu Adama Mickiewicza, tuż obok marketu „Lewiatan” (Plac Mickiewicza 36), który szpeci okolice rynku. Michał Skarbowski odpowiedział, że rozbierając ten budynek, odsłonięte zostaną kolejne drewniane budynki znajdujące się w głębi podwórka, co według niego byłoby jeszcze mniej korzystne, jeśli chodzi o aspekt wizualny centrum Raciąża. Ich ewentualna rozbiórka z pewnością przeciągnęłaby się w czasie, ponieważ konserwator zabytków konsekwentnie odmawia wydania takiej zgody.
Na spotkaniu rozmawiano również o zbliżającej się rewitalizacji centrum miasta, a konkretnie o pracach, które obejmą Plac Adama Mickiewicza, a więc teren nieopodal tzw. małego parku i Urzędu Miejskiego. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie w kwestii pomnika św. Wojciecha, który ma być posadowiony na rondzie, obok powstałej kilka lat temu fontanny. Z widowni padła sugestia, że być może powinien powstać na skwerze niedaleko kościoła parafialnego. Zapytano też, czy rewitalizacja będzie wiązała się z pomniejszeniem parku. Burmistrz odparł, że wręcz przeciwnie, bo osobiście jest miłośnikiem przyrody i zgodnie z założeniami, park zyska wiele nowych nasadzeń. Co prawda, ze względu na stan zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców, co wykazały badania, usunięte zostaną wierzby przy kamiennej fontannie vis a vis urzędu, jednak zastąpią je zakupione w tym celu duże rośliny, tak by czas oczekiwania na ich wzrost nie był długi. Michał Skarbowski krótko odniósł się też do strefy płatnego parkowania, która ma promować mieszkańców Raciąża, którzy będą płacić za postój „grosze”, zaś większe stawki mają obowiązywać przyjezdnych.
Burmistrz Raciąża w trakcie wydarzenia przekazał ciekawą informację w kontekście rozwoju Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Miasto rozważa bowiem zakup działki wraz ze znajdującymi się na niej budynkami po byłym zakładzie Elektroinstal. Nieruchomość przy ulicy Rzeźnianej to powierzchnia ponad 1 hektara oraz hale przemysłowe wraz z biurem o powierzchni niemal 2,5 tys. mkw. Docelowo tam miałaby zostać przeniesiona baza miejskiej spółki oraz PSZOK, które obecnie są zlokalizowane na ulicy Wolności.
Chciałbym bardzo podziękować za tak liczne przybycie na wczorajsze spotkanie w MCKSiR. Wysoka frekwencja pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na istotne zagadnienia dotyczące naszego miasta. Dziękuję za rzeczowe i merytoryczne uwagi, które przedstawili Państwo w poszczególnych blokach tematycznych – napisał dziś na swojej facebookowej stronie Michał Skarbowski.
Dobrze21:05, 10.01.2025
5 0
że organizowane są spotkania z mieszkańcami.Widać że Burmistrz i Zastępca interesują się problemami mieszkańców .
Mieszkaniec10:57, 11.01.2025
0 2
Jaja se tobisz ?