Powstał Zespół ds. Organizacji Endowaskularnego (wewnątrznaczyniowego) Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. Na jego koordynatora powołano Pawła Obermeyera, dyrektora płońskiego szpitala, radnego sejmiku mazowieckiego. To krok ku temu, aby pacjenci udarowi byli leczeni na wyższym poziomie. - Mam nadzieję, że będzie to miało również pozytywny wpływ na pacjentów powiatu płońskiego i może w niedługim czasie płońskiego szpitala - mówi Obermeyer.
Ideą Zespołu będzie analiza dotychczasowych metod leczenia pacjentów udarowych i utworzenie w pięciu szpitalach obwodowych, wojewódzkich: Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach ośrodków kompleksowego ich leczenia. - Zabiegi polegają, podobnie jak to jest przy zawale serca, na zabiegowym wejściu cewnikiem w naczynie mózgowe. Termin do usunięcia takich zmian wynosi do 4,5 godziny - wyjaśnia Paweł Obermeyer, który w lutym tego roku wystąpił do marszałka woj. maz. z propozycją zorganizowania właśnie takiego Zespołu.
W jego składzie znajdą się profesorowie radiologii, neurologii i neurochirurdzy. - To szansa na powrót do pomysłu nawiązania współpracy z najbliższym szpitalem ciechanowskim, może płockim, czy klinikami warszawskimi w zakresie neurologii. Mam nadzieję, że procedury będą wdrażane jak najszybciej - kontynuuje koordynator Zespołu na Mazowszu.
Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Jak szacuje Obermeyer, w płońskim szpitalu rocznie jest ponad 200 pacjentów z udarem niedokrwiennym. - Połowę udaje się wywieźć do oddziałów neurologicznych, ale taką procedurą jest leczonych niestety niewielu pacjentów. Problem tkwi w rozwoju bazy łóżkowej (chodzi o łóżka OIOM-owskie) w tych miejscach, gdzie będą organizowane te procedury, a potem odbioru pacjentów do oddziałów rehabilitacyjnych - przyznaje dyrektor płońskiego szpitala. - Jednak tutaj widzę dla nas perspektywę współpracy w zakresie rehabilitacji neurologicznej, a być może zorganizowania ośrodka szkoleniowego z wykorzystaniem systemu komputerowego do nauki, symulacji tych procedur. Przy przeszkoleniu kadry lekarskiej na oddziale ratunkowym mogą one powodować zatrzymanie krwawienia przy wypadkach komunikacyjnych, np. w jamie brzusznej. Nie trzeba wtedy człowieka otwierać tylko można wejść przez naczynie, a potem na spokojnie operować - dodaje.
Gość20:29, 28.06.2019
Kolega Struzik załatwił, nową fuchę, szkoda że szpital Płoński funkcjonuje tak jak funkcjonował
Mieszkanka12:57, 29.06.2019
Gratulacje!
Małgorzata 10:25, 30.06.2019
A może tak ktoś by wreszcie zatroszczył się o pacjentów neurologicznych nie tylko z udarem, ale wszystkich, ktorzy w naszym szpitalu są pozbawieni możliwości konsultacji neurologa bo szpital oszczędza i z nikim nie podpisał umowy na konsultacje neurologiczne. Co nam z zespołu operacyjnego w Ciechanowie. A jak ktoś ma padaczkę, zapalenie nerek czy inny nagły stan o trafią do szpitala w Płońsku to na ocenę i pomoc neurologa liczyć nie może. :(
7 1
nie zgadzam się !!! porodówka w Płońsku szacunek!!!