22 stycznia, dokładnie w 154. rocznicę ogłoszenia manifestu o rozpoczęciu powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu, w Kucharach Żydowskich w gminie Sochocin już po raz trzeci godnie upamiętniono jeden z najbardziej zapominanych zrywów narodowo-wyzwoleńczych w historii Polski. Bieg Powstania Styczniowego miał również wymiar charytatywny. Organizatorzy wydarzenia rokrocznie pragną upamiętnić bohaterstwo powstańców w walce o niepodległość na ziemi płońskiej. Udokumentowano bowiem masowy udział w Powstaniu Styczniowym ludności Kuchar, Idzikowic, Kadłubówki, czy Nowego Miasta. Ksiądz Witold Zembrzuski, proboszcz parafii w Królewie, odmówił z uczestnikami imprezy krótką modlitwę w intencji tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
Do rangi symbolu powstańczej historii przeszedł ksiądz Teofil Raczkowski z Nowego Miasta, który służył wsparciem dla uformowanego w tych stronach w styczniu 1863 oddziału powstańców. - Kapłan ten pokazał, że trzeba walczyć o to, co wartościowe i polskie ? mówi Leonard Milewski, radny powiatu płońskiego, który wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka i Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Płońsku, był głównym organizatorem biegowej imprezy.
Przypomniano również postać Samuela Posnera, syna dziedzica z Kuchar, zastępcy naczelnika wojskowego powiatu mławskiego, który na wieść o wybuchu powstania opuścił Włochy i wrócił do rodzinnego Mazowsza. Zginął w walkach pod Żurominem, osłaniając ze swoimi towarzyszami broni odwrót oddziału. Z Powstaniem Styczniowym wiąże się nazwa miejscowości, w której odbywa się bieg. Po zakończeniu powstania mieszkańcy Kuchar wystąpili do władz o zmianę nazwy wsi na Kuchary Żydowskie na cześć bohatera ówczesnych powstańczych czasów Samuela Posnera.
Od lewej: z ramienia organizatora radny Leonard Milewski, 11-letni Krystian oraz mama chłopca przed startem III Biegu Powstania Styczniowego
Za bohatera może uchodzić również 11-letni Krystian Napiórkowski, mieszkaniec Kondrajca. Ten dzielny chłopiec od 9 lat zmaga się z chorobą nowotworową. - Krystian jest dla nas dorosłych przykładem jak walczyć z przeciwnościami losu z podniesionym czołem, z uśmiechniętą buzią i głową pełną marzeń i pragnień ? dodawał radny Milewski.
Niedzielny bieg więc był okazją do pokazania gestu solidarności i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Pieniądze z wpisowego na start oraz datki z puszek wolontariuszy PCK przekazane zostaną na konto Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą? z przeznaczeniem na leczenie Krystiana. Udało się zebrać 6 tysięcy złotych.
Solidna rozgrzewka w rytm muzyki i można ruszać. Sygnał do rozpoczęcia biegu daje Krystian. Na starcie stanęło ponad 200 zawodników, włącznie z miłośnikami nordic walking. Nie było mowy tego dnia o ostrej rywalizacji. Liczyło się przede wszystkim ukończenie biegu na wymagającej, oblodzonej trasie. Na finiszu na wszystkich czekał okolicznościowy, drewniany medal i biało-czerwony kotylion.
Centrum Edukacji Obywatelskiej udostępniło plansze o tematyce patriotycznej, wokół których spacerowali w powstańczych mundurach członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Powodzeniem cieszyła się kuchnia polowa, która serwowała m.in. żołnierską grochówkę. Jedni ogrzewali się przy ognisku, a z kolei reprezentanci grupy Morsy 4x4 oddawali się kąpielom w lodowatej wodzie.
A poniżej, z dziennikarskiego obowiązku odnotujmy jeszcze czołowych zawodników Biegu Powstania Styczniowego. Podpinamy również porcję zdjęć z wydarzenia w Kucharach Żydowskich. (Dawid Turowiecki)
Trasa 10 km (panowie): 1. Marek Dzięgielewski, 2. Paweł Wojtczak, 3. Dariusz Murawski,
Kobiety: 1. Aneta Szafrańska, 2. Anna Rzepecka, 3. Aneta Głowacka;
Trasa 5,6 km (panowie): 1. Piotr Wentykier, 2. Marcin Banaszkiewicz, 3. Marcin Tomczak,
Kobiety: 1. Anna Borowska, 2. Joanna Radziuk, 3. Katarzyna Mariańska;
Trasa 5,6 km Nording Walking (panowie): 1. Krzysztof Człabski, 2. Marcin Radomski, 3. Adam Tobolski,
Kobiety: 1. Agata Komenda, 2. Ewa Tomczak, 3. Wioleta Stolarek.
0 0
Szkoda że nie wszyscy uszanowali charytatywnej intencji, tylko zrobili aferę zamiast dobrze się bawić...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz