Zamknij
REKLAMA

Lokalny głos na temat przyszłości Kościoła [KOMENTARZE...]

10:05, 01.03.2021 | D.T
Skomentuj [Foto: ShutterStock/zdjęcia ilustracyjne]
REKLAMA

Czy ujawnione akty pedofilii, którymi sprawcami byli także duchowni, spowodują ubytek wiernych? Co czeka polski Kościół? O to zapytaliśmy znanych płońszczan.

O pedofilii w Kościele mówiło się od lat. Jednak był to głos słabo słyszalny, tłumiony skutecznie przez sam Kościół. Wierni wytykali również duchownym pazerność, rozbuchany materializm czy wręcz ignorancję. Kościół zaprzeczał, albo milczał, a ci co odważali się głośno mówić, narażali się na przyklejanie etykiety antykleryków.

W ostatnim czasie, pojawiły się jednak głośne filmy, które w sposób wyrazisty przedstawiały problem pedofilii w Kościele. Zaczęły pojawiać się publikacje w prasie, a także książki poruszające tematy, które do niedawna były niemal zakazane. Prawda, która wychodziła na jaw, skutkowała demontażem pomnika księdza Jankowskiego w Gdańsku, który przecież w trudnych czasach walki z komunizmem był kapelanem ,,Solidarności”.

Papież Franciszek zdymisjonował kardynała Gulbinowicza, choć o jego zasługach nadal przypominają działacze ‘Solidarności’, choćby Frasyniuk czy Dutkiewicz. Prawda dosięgła również osobistego spowiednika prezydenta Lecha Wałęsy, kiedy ten sprawował najwyższy urząd w państwie. Wreszcie film ,,Don Stanislawo” o kardynale Stanisławie Dziwiszu pokazał zakamuflowaną postawę człowieka i najbliższego otoczenia papieża Jana Pawła II. Kardynał zasłania się niewiedzą, albo wręcz mówi, że są sprawy o których trzeba milczeć. To on miał hamować dopływ informacji do Jana Pawła II, dotyczących pedofilii wśród hierarchów kościelnych. A przecież jeśli zło rozniosło się na samej górze, to jak walczyć z tym w małych parafiach.

Dzisiaj środowiska lewicowo – liberalne zjawisko pedofilii wśród duchownych wykorzystują przeciwko papieżowi Janowi Pawłowi II. Zarzucają mu brak reakcji, nie przyjmując argumentów, że papież nie był dostatecznie informowany o zachowaniach części duchownych. Niektórzy domagają się zmian nazw szkół noszących imię wielkiego Polaka. Ta akcja zniesławiania Jana Pawła II to uderzenie w najczulszy autorytet współczesnej Polski. Podważanie autorytetu i nauki polskiego papieża, może prowadzić do otwarcia na oścież drogi do zmiany myślenia o Kościele, rodzinie, kwestiach moralnych. Powszechnie panuje przekonanie, że Kościół jest niereformowalny. A przecież dogmaty wiary nie mogą być zmienione. I w gruncie rzeczy znaczna część ludzi wierzących akceptuje taką wersję.

Jednak oficjalne z samego Kościoła płyną sygnały o malejącej liczbie wiernych. O odwracaniu się od Kościoła ludzi młodych. W Polsce dodatkowo pojawiają się zarzuty pod adresem Kościoła, że sprzyja on partii rządzącej. A ta udziela mu wsparcia, także materialnego. Choć taki sojusz z tronem przeważnie szkodzi Kościołowi.

W dużych miastach, kościoły znacznie opustoszały. Wiąże to się z utratą nie tylko zaufania do duchownych, ale w ogóle z kryzysem wiary. Nauczanie religii w szkole nie przyciąga młodych do wiary. Na tle prowincji nie jest tak źle, ale i tu padł cień pedofilii, zachłanności czy braku otwartości w relacji z wiernymi. A jak widzą te kwestie płońszczanie, do których zwróciliśmy się z prośbą o komentarz?

Kościół się obroni, ale religia powinna wrócić do salek katechetycznych

Józef Bluszcz, radny Rady Powiatu Płońskiego, mówi wprost.

- Kościół musi się oczyścić. To, co się stało, a chodzi o pedofilię, nie może zostać zamiecione pod dywan. Ukrywanie tego, co jest złe, szkodzi Kościołowi. Wpływa to zwłaszcza negatywnie na młodych ludzi.

Starsi nie chodzą do kościoła dla księdza, ale dlatego, że są wierzący. Pewnie noszą w sobie żal, czy nawet pretensje zwłaszcza do hierarchów kościelnych, że przez lata nic nie robili w sprawie pedofilii. Nie odciągnie ich to od Kościoła.

Młodzież reaguje inaczej, na nich to pewnie działa. Staje się nawet pretekstem do wyjścia na ulicę i manifestowania swojej wrogości wobec Kościoła. Dzisiaj oni są zagubieni, mają tyle pokus płynących z mediów.

Religia w szkole chyba nie spełnia swojej roli. Powinna wrócić do salek katechetycznych przy kościołach. Przybyło rodzin, w których nie ma praktyki chodzenia do kościoła. Młodzież z tych domów chodzi na religię z konieczności. Religia w salkach katechetycznych dałaby możliwość wyboru. Bo obecnie część młodzieży posuwa się nawet do nieprawnych zachowań wobec uczących księży. Zadziałało tu również to stwierdzenie ,,róbta, co chceta”.

Jeśli chodzi o naszego papieża Jana Pawła II i jego nauki niewiele się zmieniło. Dla Polaków papież Jan Paweł II pozostanie kimś wyjątkowym, kogo warto słuchać. Ci którzy go atakują, nie znają jego nauki, oni odrzucają go automatycznie.

Ludzie do kościoła nie przestaną chodzić, choć ich liczba będzie się zmniejszać. Mniej osób chodzi w procesjach Bożego Ciała czy na pasterkę. W mojej okolicy, według statystyki, do kościoła chodzi 1/4 mieszkańców. Wśród pozostałych są tacy, którzy deklarują się jako wierzący, ale we mszach nie uczestniczą.

Przeciwny atakom na papieża Polaka

Zbigniew Jaskłowski – starsza lewica

Ja pamiętam jak chodziłem na religię do salek przy kościele. Pamiętam księdza Śliwkę, do niego chodziło się na religię z chęcią. Potem kiedy politycy wzięli się za prawo i religię, to się zepsuło. Nastąpiły zależności polityczno – gospodarcze.

Pedofilia w Kościele był ukrywana przez wiele lat. Pokolenie osób starszych nie zrezygnuje z tego powodu z chodzenia do kościoła. Oni chodzą do kościoła od lat. Nie zmienią poglądów. Młodzi mają już inne spojrzenie na życie, spora część jest obojętna na religię.

Wielu hierarchów Kościoła zawiodło, bo zamiatali te sprawy pod dywan. Może mieli takie wytyczne z Watykanu...

Nie podoba mi się umniejszanie autorytetu papieża, Lecha Wałęsy i innych, którzy zasłużyli się dla Polski. Jestem przeciwny atakom na papieża Polaka, to wychodzi z tej młodej lewicy. Starsi działacze lewicowi widzą konieczność oddzielenia Kościoła od państwa, ale nie poprzez uderzenie w Jana Pawła II. Kościół nie straci tych, którzy chodzą do niego od lat, ale z młodymi będzie gorzej.

Afery pedofilskie w Kościele tylko podgrzały atmosferę wśród młodych. Niektórzy politycy będą to wykorzystywać.

Na problem patrzę szerzej

Henryk Zienkiewicz, przewodniczący Rady Miasta w Płońsku

O zjawiskach negatywnych, które zaistniały w sferze kościelnej, trzeba rozmawiać. Nie można tego przemilczeć. Kościół powinien stanąć w prawdzie. Dotyczy to zwłaszcza hierarchów kościelnych, którzy wiele spraw związanych z pedofilią zwyczajnie ukrywali.

Kościół powinien przyznać się do tego, co było złe i zadośćuczynić tym, którzy zostali pokrzywdzeni. Tak zrobiono w innych krajach.

Jeśli chodzi o nauki Jana Pawła II to paradoksalnie najwięcej skorzystali z nich prości ludzie, którzy bez trudu znaleźli w nich płaszczyznę wiary i nauki. Natomiast trzeba zapytać, co z tych nauk papieża wynieśli hierarchowie kościoła w Polsce. Czy kościół rzeczywiście sam realizuje przesłania z nich wynikające...

Jeśli chodzi o szkołę i nauczanie w niej religii, to mam pewne zastrzeżenia. Sam byłem dyrektorem szkoły, kiedy religię wprowadzano do szkół. Problem nie polega na tym, gdzie się uczy religii. Ale jak się uczy? I przez kogo?

Dyrektorzy szkół praktycznie nie mają wpływu na zatrudnianie katechetów. Nie mają też wpływu na program nauczania i jego realizację. O tym decyduje sam Kościół. Religia jest jakby wyjęta spoza jurysdykcji organów oświaty.

Jest również możliwość nauczania w szkołach etyki. Uczeń powinien mieć możliwość wyboru: religia albo etyka. Zwłaszcza w szkole średniej. Jednak dyrektorzy szkół jakby obawiali się wprowadzać lekcje etyki. Wprawdzie brakuje do nauczania tego przedmiotu nauczycieli, ale to można byłoby pokonać, gdyby bardziej wyjść w kierunku nauczania etyki.

Jeśli chodzi o tu, czy ludzie w Polsce oddalają się od Kościoła jak w wielu krajach na Zachodzie, to ten proces będzie postępował. W Płońsku też mniej młodych ludzi chodzi do kościoła, ale jakoś znaczących ubytków w tym względzie nie widać.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

Panie IgorzePanie Igorze

18 1

Jak to jest że jeszcze niedawno rozpisywał się pan o konieczności noszenia maseczek, że nic innego na razie nie mamy itp. historyjki. Tymczasem sam chodzi pan po mieście bez maseczki? Zmienił pan poglądy na temat tych szmatek czy to tylko hipokryzja? 11:25, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Na szczęście Na szczęście

4 18

Upadek tej pełnej pagologii instytucji jest przesądzony. Młodzież i pokusy z mediów?🤣 Młodzież ma rozum i wiedzę, średniowieczny zabobon wkłada między bajki.
A za haniebne wmieszanie Owsiaka w tok tego pełnego frazesów i pustosłowia wy...wodu autor powinien się wstydzić. 12:10, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FfffffFfffff

20 1

Dawno już nie czytałem większych bzdur. Dobrze, że nie wszyscy mieszkańcy Płońska to potomkowie ubeków i peperoków. 13:21, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziśDziś

13 4

Biblię zastępuje młodym ludziom Facebook i Instagram. Za wiele lat historia oceni ten "postęp". 13:47, 01.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

123123

3 4

najgorsze jest to, że ludzie nie patrzą realnie a bezkrytycznie na poczynania księży. Na co księdzu majątek?? Myślałam, że jak ksiądz to działa na dobro kościoła. Wychodzi, że to zawód a nie powołanie :(
Nie wiń młodzieży a zacznij patrzeć dlaczego uciekają od kościoła? 15:33, 01.03.2021


NieNie

1 0

Facebook i Instagram, ale sami księża zastąpili wodę święconą płynem dezynfekującym. Jak ktokolwiek może wierzyć we Wszechmogącego Boga, widząc trwogę i przerażenie w oczach kapłana. 18:02, 01.03.2021


Boś,Boś,

2 15

KK szoruje po dnie. Dziś na Jasnej Górze msza w intencji Obajtka. 15:19, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HANNAHANNA

2 14

Żadnej winy młodzieży a ogromna wina i brak chęci poprawy ze strony kościoła. Skoro ksiądz może wszystko to dlaczego młodzi nie mogą. Jest wielu wspaniałych księży z powołaniem, którzy potrafia przyciągnąć młodzież. Takim wielką krzywdę swoim postępowaniem w życiu robią księża /delikatnie pisząc, którzy grzeszą/-jak przemówić do młodzieży jak samemu popełnia się najbardziej pospolite grzechy. Jeśli nie nadajesz się aby być księdzem odejdź i daj pracować innym. Chyba grzech to grzech i nie ważne czy to wierny czy ksiądz. Zepsuci księża i tak jak ukazują w jednym z seriali sądownictwo to coraz większa plama i nikt nie za lekarstwa na tą zarazę :( Jak się kościół nie weźmie za naprawę to czeka nas to co we Francji. Kościół jest dla ludzi a nie ludzie dla kościoła-od tego powinni zacząć. Dwa chyba nadszedł czas aby kościoły były bardziej przejrzyste w sensie podatki, wynagrodzenia itd. Czym jest kościół bez wiernych? Żal... 15:27, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PedofiliaPedofilia

3 16

nie jest największym problemem kościoła, chociaż nie mówię, że nie istotnym. Jest ona jednak skutkiem a nie przyczyną złej formacji księży. Jednak procent księży zboczeńców nie odbiega zapewne od średniej zboczeń w innych zawodach zaufania publicznego, a nikt nie mówi o jakimś szczególnym kryzysie tych instytucji. To temat zastępczy, żeby odciągnąć uwagę od istoty problemu, od właściwych przyczyn kryzysu w kościele. Największym nieszczęściem i najważniejszą przyczyną to zatracenie Sacrum, Pan Jezus to dla wielu postać już tylko legendarna, bez wiary w Jego Bóstwo, kto dzisiaj wierzy w Przeistoczenie i fizyczną obecność Chrystusa na ołtarzu. A świętokradztwa z Komunią św. na rękę, przyjmowaną często bez spowiedzi, często przez jawnych heretyków, publicznie głoszących hasła sprzeczne z Magisterium Kościoła. Wreszcie zdemolowanie Ofiary Mszy Św. A jak zachowują się w kościele dzieci, jak przychodzą ubrani dorośli. Czy tak ma wyglądać okazanie szacunku dla Stwórcy. Jak więc widać, każdy dołożył swoją cegiełkę do upadku, a pedofilia to tylko jeden z kwaśnych owoców tych zachowań. 18:30, 01.03.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

........

2 0

Eeee tam, pitu pitu ... Pan Jezus jak i gdzie spotykał się z apostołami? Czy kłapanie 50raxy tego samego bez zrozumienia jest lepsze niż pogawędzenie po swojemu? Skąd znalazły się modlitwy, pieśni? Mnie uczył ksiądz innej postawy-nie ważne ile mszy ale jedna szczera. Znamy się jako społeczność i z tego co widzę to bardzo wiele osób w niedzielę jest na mszy a calusi tydzień "psoci" . Nie rozumiem tego, że wielu uważa że grzechy zmyje tygodniową mszą. Pamiętam pijanego proboszcza, który spowiadał, znikanie dóbr, bałagan na cmentarzu, wiele innych. Właśnie przez TAKIE osoby jak Ty dzieje się jak dzieje bo dajecie na to przyzwolenie. Jak ksiądz błądzi, to należy to wytykać. Czemu celebrować patologię. Trzeba dawać szansę kapłanom z powołania, którzy potrafią przyciągać do kościoła a tamtych jeśli chcą służyć Panu Bogu np do pracy przy chorych lub do klasztorów. Kościół powinien być klarowny i dla wszystkich takie same zasady. To co teraz wyprawia się z rozwodu kościelnymi to doooopiero jazda bez trzymanki. Wychodzi na to, że ślub to kaprys, zabawa. Znudzi się partner to zamiana😞 Miał żonę 3 dzieci i chce rozwód bo ma nową ukochaną. Co o tym mamy myśleć....po prostu brak zasad a kasa i układy wszechobecne. Żal, że tak się dzieje!! 19:25, 01.03.2021


do....do....

1 6

nigdzie nie broniłem patologii wśród duchowieństwa, zwróciłem tylko uwagę że pedofilia to skutek, a nie przyczyna kryzysu kościoła. 22:00, 01.03.2021


Od kiedyOd kiedy

7 0

Od kiedy komunia na rękę jest świętokradztwem ? Tak przyjmowano ją w Wieczerniku i przez pierwsze tysiąc lat Kościoła. Dopiero potem nadgorliwcy zaczęli piętrzyć trudności. W XVIII wieku pozwalano na Komunię zaledwie parę razy w roku. Teraz znowu znaleźli się nawiedzeni, którzy lepiej od Chrystusa wiedzą jak i kiedy ją przyjmować. Właśnie przez takich nawiedzonych ludzie unikają Kościoła. Co ciekawe, ci nawiedzeni Kochają Boga ale nie kochają bliźnich. Najchętniej wszystkich innych wysłaliby do piekła. 08:18, 02.03.2021


PosłuchajPosłuchaj

0 1

księdza Kneblewskiego
https://www.youtube.com/watch?v=VXWf29mGei4
albo księdza Jakuba Wawrzyna
https://www.youtube.com/watch?v=3V7E0w0m0xo
a później się wymądrzaj 16:09, 02.03.2021


Co na to radnyCo na to radny

14 0

Jakie jest zdanie na ten temat radnego Kwiatkowskiego. Bardzo chciałbym je usłyszeć. 18:32, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ale autorytetyAle autorytety

16 1

Ale dobrali autorytety. 18:34, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OO

13 2

Wolne media płońskie dały głos:( 19:35, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ha ha haHa ha ha

11 0

Autorytet Jaskłowski. Jakie on ma kwalifikacje, żeby kogokolwiek oceniać. Niech najpierw powie ile lat był w PZPR. 19:17, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

2 1

Księża odpychają ludzi od wiary cennikiem za sakramenty ,chrzest 400zł ślub 1800zł pogrzeb 2000zł parafia Dziektarzewo.dobrze jak ktoś ma miejsce na cmentarzu bo by jeszcze placowe doszlo. 07:10, 03.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%