Zamknij
REKLAMA

Maryjne sanktuarium w Czerwińsku miejscem, gdzie można znaleźć duchową pociechę i umocnienie. Jubileuszowe obchody 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia [FOTO]

20:20, 06.09.2020 | Łukasz Wielechowski
Skomentuj Niedziela na terenie czerwińskiej bazyliki [Foto: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

6 września 1970 roku kardynał Stefan Wyszyński założył na Jej skronie koronę na znak, że jest nie tylko naszą Matką, ale i naszą Królową - mówią salezjanie z jednego z najstarszych i największych w naszej diecezji sanktuariów maryjnych w Czerwińsku nad Wisłą. Równo 50 lat po tym fakcie, w słoneczną niedzielę, w samo południe wierni przeżywali okrągły, zacny jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Matka Boża Pocieszenia w cudownym wizerunku od ponad czterech wieków króluje w czerwińskim sanktuarium. Kroniki informują o niezwykłych wydarzeniach, które miały miejsce w 1647 roku.

- Po zamieszczeniu obrazu w ołtarzu głównym i zamknięciu już wieczorem kościoła, przeor został zaalarmowany, iż w świątyni miała okazać się wielka jasność, więc myślano, że wybuchł pożar. Wbiegł on razem ze współbraćmi do wcześniej zamkniętego kościoła i okazało się, że zapalone są wszystkie świece, nawet te, które są zapalane w wielkie uroczystości. W ten sposób Matka Boża zaznaczyła, że chce być tutaj czczona i od tamtej pory ówczesny biskup płocki potwierdził cudowność tego wizerunku - przypomina salezjanin, ks. proboszcz Łukasz Mastalerz.

- Według historyków w naszej diecezji, pierwszy koronowany obraz znajduje się właśnie tu w Czerwińsku, dlatego dla nas jest szczególnie cenny i wartościowy - mówi z kolei bp płocki Piotr Libera, obecny w Czerwińsku podczas niedzielnych wydarzeń. - Maryi przynależy się tytuł królowej, gdyż zrodziła Jezusa Chrystusa, który jest królem, stąd ten prastary zwyczaj rozpowszechniony w całym chrześcijańskim świecie - nakładania na obrazy, figury Maryi korony. Obraz czerwiński to Maryja Matka Pocieszenia - mamy dużo zmartwień, utrapień w obecnych czasach i wierni przychodzą tu, szukając duchowej pociechy i umocnienia - dodaje hierarcha płocki, który ogłosił rok jubileuszowy w Czerwińsku, który potrwa do 6 września 2021 roku, a oznacza możliwość uzyskania w czerwińskiej bazylice przez najbliższy rok odpustu zupełnego. Jest to wyjątkowy przywilej udzielony przez Ojca Świętego Franciszka w roku 50-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą.

O znaczenie tego dnia, wydarzenia pytaliśmy burmistrza Czerwińska oraz okolicznych mieszkańców.

- Tu zabierali mnie rodzice i wychowywali w kulcie maryjnym i nie tylko Maryja mi jest bliska, ale wszystkim pielgrzymom, a na pewno mieszkańcom. Jesteśmy związani z tym obiektem sakralnym, ale również z cudownym obrazem, którego właśnie dzisiaj mamy jubileusz, 50. rocznica - dla nas bardzo ważna - koronacji  cudownego obrazu Matki Bożej Czerwińskiej - stwierdza Marcin Gortat.

- 50 lat temu była uroczystość koronacyjna, ale mnie wtedy tutaj nie było. Znam to tylko z opowiadań, ale ta uroczystość sprzed pół wieku była związana z tak wielkimi osobami jak kardynał Wyszyński, czy Karol Wojtyła - nasz papież, i te osoby są dla mnie bardzo ważne - przyznaje Róża Newska, mieszkanka Czerwińska. - Z kolei ja sama wyprosiłam tu wiele łask u Matki Bożej Czerwińskiej i trudno nie być na takim wydarzeniu. Ten wizerunek poznałam kilkanaście lat temu podczas pieszych pielgrzymek z Warszawy do Czerwińska i stał mi się tak bliski, że 7 lat temu postanowiliśmy z mężem w Czerwińsku zamieszkać. To przecudowne miejsce, w którym odzyskuje się pokój ducha i Matka Boża otacza swoją opieką - zdobywa się na osobiste wyznanie pani Róża.

Dodajmy, iż Mszy św. jubileuszowej przewodniczył Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Więcej zdjęć z niedzielnych uroczystości w czerwińskiej bazylice poniżej.

(Łukasz Wielechowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA