Zamknij

Pieniądze dla gmin Nowe Miasto i Załuski!

10:41, 12.09.2019 D. Ziółkowski/budujemydom.pl, fotowolt-instal.pl Aktualizacja: 17:33, 12.09.2019
Skomentuj Moment podpisywania stosownej umowy gminnego samorządu z Nowego Miasta, reprezentowanego m.in. przez wójta Sławomira Zalewskiego, z marszałkiem Adamem Struzikiem [Screen z TV Ciechanów] Moment podpisywania stosownej umowy gminnego samorządu z Nowego Miasta, reprezentowanego m.in. przez wójta Sławomira Zalewskiego, z marszałkiem Adamem Struzikiem [Screen z TV Ciechanów]

Na początku miesiąca w Ciechanowie wójtowie Sławomir Zalewski i Kamil Koprowski podpisali z Samorządem Województwa Mazowieckiego stosowne umowy, na mocy których obie gminy otrzymają w sumie niemal 3,4 mln złotych dofinansowania do planowanych inwestycji w zakresie ochrony środowiska i edukacji. 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 to dokument określający działania i obszary wsparcia w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Program wsparcia dla województwa mazowieckiego jest jednym z 16 realizowanych programów na terenie całego kraju. Obszary, do których kierowane jest wsparcie to m.in. modernizacja oraz budowa nowych dróg, transport publiczny, bezpieczeństwo energetyczne czy cyfryzacja administracji. 

Gmina Nowe Miasto otrzyma ponad 1,7 mln dofinansowania na realizację dwóch projektów z zakresu energetyki i odnawialnych  źródeł energii, a także edukacji. Pierwszy z nich to wymiana urządzeń grzewczych w 75 budynków mieszkalnych na terenie całej gminy. Przestarzałe piece i kotły, czyli tzw. „kopciuchy” zastąpią w pełni ekologiczne urządzenia grzewcze, które do wytwarzania ciepła wykorzystują specjalną biomasę, zgazowują drewno bądź korzystają z paliwa gazowego. Przypomnijmy, że zgodnie z unijnymi dyrektywami na wymianę starych pieców węglowych mamy czas do 2021 roku. 15 domów zyska także instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i specjalne powietrzne pompy ciepła, dzięki którym podgrzewa się wodę do codziennego użytku. Fotowoltaika i odnawialne źródła energii to przede wszystkim inwestycja w przyszłość i oszczędność – według fachowych portali korzystając z energii z paneli słonecznych w skali roku rachunki za prąd mogą zmniejszyć się nawet o 70%. Dzięki pozyskanym środkom prawie 130 uczniów z nowomiejskiej Szkoły Podstawowej będzie mogło brać udział w zajęciach językowych, matematyczno-przyrodniczych czy zapoznać się z nowymi technologiami. Prowadzone będą także zajęcia wyrównawcze z przedmiotów, w których uczniowie nie czują się najlepiej. Dzieci i ich rodzice będą mogli także skorzystać z pomocy logopedy czy socjoterapeuty. Zyskają również nauczyciele, którzy wezmą udział w licznych szkoleniach, oraz szkoła do której zakupione zostaną pomoce dydaktyczne pozwalające m.in. na rozwój umiejętności uczniów w zakresie informatycznym. 

Realizowany projekt w naszej gminie wpisuje się w Strategie Samorządu Województwa Mazowieckiego w walce o czyste powietrze. Nasza gmina jak większość gmin, boryka się ze smogiem, ten projekt zapoczątkuje szanse na czyste powietrze w Gminie Nowe Miasto, aby nam się wszystkim lepiej żyło. Uczestnictwo w tym projekcie pokazuje, iż naszym mieszkańcom zależy na jakości powietrza i  na korzyściach chociażby finansowych gospodarstw – powiedział nam wójt gminy Nowe Miasto, Sławomir Zalewski. 

[Foto: Urząd Gminy Załuski]

Niemal 1,7 mln dofinansowania zyskała też gmina Załuski, która zainwestuje w termomodernizację budynków Przedszkola oraz Szkoły Podstawowej w Kroczewie, a także wymianę starych kotłów w miejscowościach na terenie gminy na szeroką skalę. W kroczewskich placówkach powstaną gazowe kotłownie, docieplone zostaną stropy, a wymianie podlegać będą źródła ciepła. Na terenie całej gminy stare piece węglowe znikną aż z 85 gospodarstw domowych i tak jak w przypadku gminy Nowe Miasto, zostaną zastąpione ekologicznymi źródłami ogrzewania na płynny gaz czy pellet. 

- Jest to kolejna forma wsparcia dla Gminy Załuski związana z gospodarką nisko-emisyjną, dlatego tym bardziej cieszę się, że tak pokaźne środki zasilą budżet Gminy Załuski i pomogą mieszkańcom sfinansować wymianę starych urządzeń grzewczych. Dodatkowo pozytywnym aspektem jest możliwość wymiany ogrzewania w Szkole Podstawowej w Kroczewie, co poprawi komfort mieszkańców, młodzieży szkolnej, rodziców i nauczycielki.  Przypominam, że aplikujemy o kolejne środki związane z gospodarką niskoemisyjną w tym wymianą systemów grzewczych oraz termodernizacją i wymianą ogrzewania w SP w Szczytnie. Oby rozstrzygnięcie było równie pomyślne, jak w przypadku ostatniego naboru - mówi redakcji PwS wójt Kamil Koprowski (na zdjęciu powyżej - red.)

(D. Ziółkowski/budujemydom.pl, fotowolt-instal.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%