Zamknij

Wspierać można na wiele sposobów. Powiat Płoński pomaga obywatelom Ukrainy

09:45, 20.12.2023 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 18:00, 01.01.2024
[fot.: zbiory Powiat Płoński] [fot.: zbiory Powiat Płoński]

Powiat Płoński od dnia wybuchu wojny w Ukrainie włączył się w aktywną pomoc. Zarząd, radni, pracownicy Starostwa oraz jednostek powiatowych od samego początku nie szczędzili swojego wsparcia, zarówno materialnego, rzeczowego, jak również wsparcia w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Do akcji zbiórek włączali się pracownicy powiatu płońskiego i uczniowie szkół. Zebrane artykuły były przekazywane na bieżące potrzeby osób przebywających na terenie powiatu płońskiego, inne, np. opatrunki, koce, śpiwory przekazywane na wywóz na tereny objęte wojną. Starostwo Powiatowe zapewniało całodobowe wsparcie w koordynowaniu zakwaterowania oraz zapewniało pomoc językową. Od dnia wybuchu Powiatowy Zespół ds. Pomocy Uchodźcom, powołany przez Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego, koordynował kwaterowanie osób, które uciekały z terenów objętych wojną. W czerwcu liczba osób z Ukrainy dochodziła do prawie 2.500. 

Gdy pojawia się możliwość 

Po wybuchu wojny w Ukrainie w Powiecie Płońskim uruchomione zostały różne i liczne formy wsparcia dla ukraińskich uchodźców wojennych. Starosta zwołała sztab kryzysowy, a poza nim zespół, który miał wspierać i działać. Wraz z napływającą falą ze wschodniej granicy pojawiła się również możliwość pozyskania środków na działania na rzecz wsparcia cudzoziemców. Warunek był jeden. Wniosek musi zostać złożony na już. Projekt zrodził się dzięki pomysłom wielu osób, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu pracownika Referatu Rozwoju Gospodarczego. Projekt powstał, obszerny i zawierający liczne formy wparcia i integracji, został złożony, a my czekaliśmy na jego rozstrzygnięcie, bo potrzeby z każdym dniem wzrastały i zmieniały się. Na szczęście udało się. Wniosek został zatwierdzony.

Wdrażanie projektu wystartowało w październiku, a w ramach zadań zapewniliśmy m.in.:

- dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej, 
- wsparcia psychologiczne, 
- asystenta integracyjnego,
- wsparcie językowe,
- pomoc rzeczową. 

W trzech szkołach powiatowych utworzone zostały Centra Informacji i Wsparcia Uchodźców, gdzie można było zgłosić się by uzyskać wsparcie.  

Chrząszcz brzmi w trzcinie, czyli nauka języka polskiego

Jak napisać ogłoszenie? Jak przełamać barierę językową? Do tego nauka alfabetu, pierwsze łamanie języków, polskie znaki diakrytyczne. Od października, we wszystkich szkołach powiatowych, można było zapisać się na kursy języka polskiego prowadzone przez nauczycieli ze szkół. Zajęcia odbywały się nie tylko w dni powszednie czy wieczorami. Jeśli zajęcia od poniedziałku do piątku kolidowały z pracą to można było brać udział w kursie również w sobotę. I tak w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku, Zespole Szkół nr 2 w Płońsku, I Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku, a także  w Zespole Szkół w Raciążu i w Zespole Szkół w Czerwińsku ukraińscy goście uczyli się naszego języka. Grupy składały się zarówno z osób dorosłych, ale wraz nimi były również dzieci, a także uczniowie szkół powiatowych. Za naukę i integrację tych grup odpowiadały prowadzące kursy czyli Elżbieta Kraszewska, Marzanna Pietrzak, Anna Głowacka, Edyta Zielińska oraz Danuta Dąbrowska i Magda Gmurczyk-Okrasa. Trzeba przyznać, że poszło im świetnie, a chętnych wciąż przybywało.

Przez żołądek do serca czyli warsztaty kulinarne 

Kiedy za oknem szaro, dom jest daleko, a język ojczysty stał się barierą trudną do pokonania, nic nie zbuduje relacji i dobrych wspomnień tak jak aromat wypieków, który niesie ze sobą zapach rodzinnego domu. Uczniowie Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku oraz Zespołu Szkół w Raciążu, wraz ze swoimi znajomymi z Ukrainy, oraz prowadzącymi zajęcia gastronomiczne, poznawali techniki gotowania i wymieniali się przepisami na dania narodowe. Warsztaty kulinarne nie tylko uczą, ale są również formą integracji - nic tak nie integruje jak pełne żołądki. 

[FOTORELACJA]1164[/FOTORELACJA]

Poznajmy się lepiej 

Polsko-ukraińska młodzież wyjechała m.in. do Warszawy. Wśród atrakcji znalazła się żywa lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie, czyli zwiedzanie Sejmu, a następnie wspólna zabawa w warszawskim parku trampolin. Projekt kulturowy miał na celu integrację młodzieży, dlatego wśród licznych działań pojawił się lokalny wyjazd sportowy pod hasłem: ,,Poznajmy się lepiej!”. Wyjazdów było więcej, jak te do leśniczówki, Torunia czy na basen. Spotkania na innym gruncie niż szkolne ławki pomagają poznać się w innych warunkach niż szkolne klasy czy gwarne korytarze. 

W ramach części projektu „Polska naszym domem” – działania integracyjne w społeczeństwie, realizowane były również te, które miały przybliżyć i zapoznać obywateli Ukrainy z polska kulturą, tradycją, zwyczajami i obrzędami. Celem tych działań było zwiększenie zrozumienia naszej kultury, a co za tym idzie, również uniknięcia nieporozumień. W ramach tych działań odbywały się cykliczne działania warsztatowe: rękodzielnicze, malarskie, muzyczne, wokalne, teatralne, kulinarne, przeglądy filmów, wystawa fotograficzna, zajęcia sportowe oraz wiele, wiele innych. 

[ZT]11955[/ZT]

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%