Rząd zapowiada istotną zmianę w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn. Nowe zasady mogą ułatwić życie najbliższej rodzinie.
Ministerstwo Finansów planuje złagodzenie obowiązujących przepisów dotyczących darowizn i spadków. Zgodnie z projektem, osoby blisko spokrewnione będą mogły uniknąć podatku nawet wtedy, gdy nie dopełnią formalności w terminie – pod warunkiem, że opóźnienie wynikało z niezależnych przyczyn.
Obecnie, aby nie płacić podatku od darowizny – na przykład przelewu od rodzica – należy w ciągu sześciu miesięcy zgłosić to do urzędu skarbowego i udokumentować przekazanie środków przelewem bankowym lub przekazem pocztowym.
Nowe regulacje zakładają możliwość przywrócenia terminu zgłoszenia darowizny, jeśli podatnik udowodni, że zawiniły okoliczności losowe – takie jak nagła choroba, klęska żywiołowa, wypadek komunikacyjny czy inne zdarzenie uniemożliwiające terminowe dopełnienie obowiązku.
– Mowa o sytuacjach niezależnych od woli podatnika – tłumaczy doradca podatkowy Przemysław Hinc. Jego zdaniem kierunek zmian jest dobry, choć działania powinny być odważniejsze. – Jeśli i tak chodzi o najbliższą rodzinę, może warto całkowicie zrezygnować z obowiązku zgłaszania takich darowizn – sugeruje.
Nie brakuje jednak sceptyków. Część prawników podnosi, że obecny system działa dobrze i nie wymaga zmian.
– Sześciomiesięczny termin jest wystarczający i jasny – uważa radca prawny dr Marcin Wojewódka. – Nowe przepisy mogą wprowadzić chaos i uznaniowość, co nie służy przejrzystości prawa – podkreśla.
Wysokość podatku od darowizn i spadków zależy od stopnia pokrewieństwa między stronami. Obowiązujące przepisy dzielą podatników na trzy grupy:
Jeśli wartość darowizny przekracza te progi, należy złożyć formularz SD-Z2 oraz – w przypadku środków pieniężnych – przedstawić dowód przelewu. Podatek naliczany jest od nadwyżki według skali: od 3 proc. w grupie I, aż do 20 proc. w grupie III.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", rząd planuje przedłożyć projekt ustawy Radzie Ministrów w trzecim kwartale 2025 roku.
Dwie 11-latki, jadąc wspólnie hulajnogą elektryczną, po
proszę zwrócić uwagę na przejścia dla pieszych-tam gdzie jest tylko dla pieszych rowery i hulajnogi jeżdżą jak chcą,nawet się nie zatrzymując. kierowcy aut zmuszani są do gwałtownych zatrzymań,i tak dzięki opatrzności na pasach jest jeszcze bezpiecznie. plagą również jest zatrzymywanie się przed pasami na pasach i na jezdni aut ,które wysadzają pasażerów,zagrażają oni płynnością ruchu i wymuszanych zatrzymań.
kryn
12:44, 2025-07-27
Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej
pamiętajcie o tym że żeby oni zarabiali 120 procent to skądś muszą wziąć żeby im dać tyle, może wam podpowiem skąd, będzie to pieniądz wypracowany jak zawsze przez tych najciężej i uczciwie pracujących czyli tak zwanych szarych ludzi, a dlaczego nigdy nie pomyślą o szarych ludziach żeby ich zwolnić z podatków, dać wolną rękę, pomóc w sprzedaży ich produktów, pomóc w rozwoju, w inwestycjach i tak dalej, tylko myślą o tym żeby jedni robili na drugich, a idz i sobie wypracuj a nie tylko dostają a pożniej nie mają pojęcia skąd się to wzięło
tylko
22:50, 2025-07-26
Powiatowe obchody Święta Policji w Płońsku
,,profesjonalizmem,, to lekka przesada, chyba.
Z tym
22:27, 2025-07-26
Powiatowe obchody Święta Policji w Płońsku
straż pożarna to nieuzbrojona formacja,powinna być jak straż miejska pod miejscowy samorząd i bez przywilejów,w Osp robią to samo ,prawie charytatywnie
Radek
22:19, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz