Jeśli Twoje dziecko pracowało latem, koniecznie sprawdź, czy jego ubezpieczenie zdrowotne zostało prawidłowo zgłoszone. Błąd może oznaczać brak dostępu do leczenia.
Wielu młodych ludzi podejmuje sezonową pracę w czasie wakacji – często na podstawie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że taka aktywność zawodowa wpływa na status ubezpieczenia zdrowotnego i wymaga podjęcia odpowiednich formalności, szczególnie po zakończeniu zatrudnienia.
Jeśli dziecko, które dotychczas było zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica, podejmuje pracę na umowę o pracę lub zakłada działalność gospodarczą, automatycznie uzyskuje własny tytuł do ubezpieczenia. W takiej sytuacji należy wyrejestrować je z dotychczasowego zgłoszenia rodzinnego. Po zakończeniu zatrudnienia – jeżeli nadal się uczy i nie ukończyło 26 lat – rodzic powinien ponownie zgłosić je do ubezpieczenia.
Zaniechanie tej czynności może skutkować brakiem widoczności w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), co oznacza, że młoda osoba może zostać uznana za nieuprawnioną do bezpłatnych świadczeń medycznych.
– Zdarza się, że osoby, które zakończyły krótkotrwałą pracę i nie zostały ponownie zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, pojawiają się w systemie jako nieubezpieczone – tłumaczy Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Jeśli rodzic jest zatrudniony i jego dziecko przestaje mieć własny tytuł do ubezpieczenia (np. kończy pracę), ma on obowiązek poinformować pracodawcę o konieczności ponownego zgłoszenia dziecka. Pracodawca jako płatnik składek dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZCNA. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni od momentu, gdy powstał taki obowiązek.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą to one samodzielnie muszą dopełnić formalności – zarówno przy zgłoszeniu, jak i wyrejestrowaniu członka rodziny.
Konsekwencje błędów
Brak ciągłości ubezpieczenia może mieć poważne skutki – od problemów z rejestracją do lekarza po konieczność ponoszenia kosztów leczenia. Dlatego szczególnie po wakacjach warto sprawdzić, czy dziecko zostało ponownie ujęte w systemie ubezpieczeń, jeśli zakończyło pracę i nadal się uczy.
Fot.
Obraz Gábor Adonyi z Pixabay
Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej
pamiętajcie o tym że żeby oni zarabiali 120 procent to skądś muszą wziąć żeby im dać tyle, może wam podpowiem skąd, będzie to pieniądz wypracowany jak zawsze przez tych najciężej i uczciwie pracujących czyli tak zwanych szarych ludzi, a dlaczego nigdy nie pomyślą o szarych ludziach żeby ich zwolnić z podatków, dać wolną rękę, pomóc w sprzedaży ich produktów, pomóc w rozwoju, w inwestycjach i tak dalej, tylko myślą o tym żeby jedni robili na drugich, a idz i sobie wypracuj a nie tylko dostają a pożniej nie mają pojęcia skąd się to wzięło
tylko
22:50, 2025-07-26
Powiatowe obchody Święta Policji w Płońsku
,,profesjonalizmem,, to lekka przesada, chyba.
Z tym
22:27, 2025-07-26
Powiatowe obchody Święta Policji w Płońsku
straż pożarna to nieuzbrojona formacja,powinna być jak straż miejska pod miejscowy samorząd i bez przywilejów,w Osp robią to samo ,prawie charytatywnie
Radek
22:19, 2025-07-26
Abp Galbas: jestem zdruzgotany, że jeden z moich księży
Boże Miłosierny przebacz przebacz ....Zły tak walczy o każdą duszę Panie Jezu Ty zwyciężysz.Ufamy Tobie
Pokuta
21:48, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz