Zamknij
REKLAMA

Rzecznik GIS: Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki

10:00, 30.07.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W myśl obowiązujących przepisów należy nosić maseczki zasłaniające usta i nos w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych. Za brak maseczki grozi 500 zł mandatu.

Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maseczki, gdyż chodzi bezpieczeństwo, a gdy maseczki nie ma sprzedawca, mogą reagować klienci - przypomina rzecznik GIS Jan Bondar. Dodaje, że od egzekwowania prawa jest policja i straż miejska, interweniować może też inspekcja sanitarna.

Rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar pytany był w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in., o to, co należy zrobić, gdy klient, sprzedawca w sklepie lub obsługa w lokalu gastronomicznym, nie ma maseczek.

"Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników supermarketu, którzy z racji wykonywanej pracy mają kontakt z ogromną liczba osób" - odpowiedział Bondar. Wskazał, że prawo nakazuje w takiej sytuacji noszenie maseczki.

"Policja i straż miejska może egzekwować wykonanie prawa" - dodał.

Gdy maseczki nie ma sprzedawca, reagować mogą klienci, może też interweniować inspekcja sanitarna.

Rzecznik GIS pytany, czy w związku z tym będzie więcej kontroli, odpowiedział, że już teraz jest ich więcej, zwłaszcza w kurortach i w miejscowościach turystycznych.

"Świadomość - po pierwsze: obowiązku przestrzegania prawa, po drugie: celowości noszenia maseczek - jest, myślę, całkiem duża" - ocenił Bondar.

Pytany był też, czy możliwy jest powrót do obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Odpowiedział, że "tam, gdzie nie ma kontaktu z innymi ludźmi i tam, gdzie można utrzymać dystans społeczny, jeśli się nie wydarzy jakiś kataklizm, to raczej nie przewidujemy takiego rozwiązania".

Jednocześnie rzecznik GIS zaznaczył, że nie da się wykluczyć jesienią, kiedy sytuacja może się pogorszyć, powrotu różnych innych obostrzeń, które są teraz stopniowo znoszone.

"Musimy się przyzwyczaić, że w najbliższych miesiącach sytuacja będzie zmienna, dynamiczna. To dotyczy zarówno turystyki, jak i np. uruchamiania szkół, powrotu dzieci do szkół i wielu innych aspektów życia. W zależności od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać, a tak na prawdę nikt do końca nie wie, jak będzie, te zmiany mogą następować bardzo szybko, dlatego że liczy się działanie w określonym momencie (...). Do tej pory bardzo dobrze się to nam udawało" - powiedział Bondar. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Serio?Serio?

11 0

A jeśli ktoś jest np. chory na astmę, nie nosi maseczki i nie zostanie obsłużony przez sprzedawcę w sklepie, to jest to nic innego jak dyskryminacja osób chorych i niepełnosprawnych. Jeżeli dorosły człowiek pomimo wszystkich medialnych kłamstw (trumny z Lampedusy z 2013 jako trumny z Bergamo, testy które nie służą do diagnostyki i dają wiele fałszywych wyników - patrz badania piłkarzy, spadek zgonów zamiast wzrostu w całej Europie w porównaniu do roku ubiegłego, puste trumny w Brazylii) w dalszym ciągu wierzy w ten stek bzdur i bredni to jest zwyczajnie naiwny. 10:41, 30.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrzysiekKrzysiek

1 6

To jak ktos ma astme i nie moze nosic maski to niech zalozy przylbice i problem rozwiazany. A nie kombinuje i wypisuje bzdury 18:33, 30.07.2020


PanPan

6 1

Narodzie, kiedy sie obudzisz i wyjdziesz na ulice ??? 18:18, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RządRząd

6 0

Norwegii: Premier Norwegii przeprasza za lockdown! „Byłam oszołomiona propagandą!”
https://stowarzyszenierkw.org/polityka/zagranica/premier-norwegii-przeprasza-za-lockdown-bylam-oszolomiona-propaganda/

Rząd Holandii:
Holandia: Rząd nie zaleca obywatelom noszenia maseczek
https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/holandia-rzad-nie-zaleca-obywatelom-noszenia-maseczek,409662.html

Rząd Polski, a może tylko jakiś szeregowy poseł
jak wyżej,
08:08, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Krzyśkado Krzyśka

6 0

przyłbica powoduje ograniczenie tlenu więc też jest przeciwskazaniem do astmy, natomiast klaustrofobia też jest przeciwskazaniem do noszenia przyłbicy, jeśli wierzysz tak bardzo w tego wirusa to jesteś bezpieczny nosząc maske i przyłbice więc nie lękaj sie i nie wymagaj tego od innych. 10:14, 01.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

masoneria vs spoleczmasoneria vs spolecz

5 0

Dziwne że nagle takie informacje pojawiają sie na lokalnych stronach... Wiadomo... masońksie przykazy idą z góry ... 10:17, 01.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA