Płońska straż miejska przedstawiła radnym sprawozdanie ze swojej działalności w roku ubiegłym, to w punkcie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i porządku. Przy tej okazji poruszono m.in. wątek liczebności tej formacji oraz kwestie miejskiego monitoringu.
Wspomniane sprawozdanie zawiera informacje o odbytych przez strażników miejskich szkoleniach, spotkaniach w przedszkolach i szkołach w kontekście różnych kwestii związanych z codziennym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, jak też działaniach kontrolno-porządkowych na terenie miasta, w tym m.in. sprawdzania: wywozu nieczystości płynnych, szczepienia psów, czystości na terenie posesji, rodzaju przyłączy, czy rodzaju palenisk. Strażnicy podejmowali interwencje wynikające ze zgłoszeń mieszkańców dotyczące palenia w piecach centralnego ogrzewania zabronionymi materiałami (to 504 kontrole przydomowych kotłowni i 20 interwencji ze zgłoszeń).
Podkreślono również, iż na podstawie wydawanych przez wojewodę zarządzeń w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, straż miejska wykorzystywana była do działań policji.
- To nasze funkcjonowanie było po części ograniczone zarządzeniami wojewody, które przekazały straże na terenie całego kraju do dyspozycji policji
- przyznawał Bogdan Lewandowski, komendant Straży Miejskiej w Płońsku.
- Dziękuję komendantowi za rok ciężkiej pracy w warunkach covidowych. Liczba osób w kwarantannie, którą mieliśmy do kontroli, w całym ubiegłym roku wyniosła 65 tysięcy. Każdą osobę po kilka razy trzeba było odwiedzić; czy jest na miejscu, czy nie popełnia wykroczenia. Jednego dnia liczba takich kontroli związanych z kwarantanną sięgnęła ok. 4 tysięcy. I tak ten wózek musieliśmy ciągnąć. Gdyby nie pomoc strażników miejskich, to pewnych zadań na terenie miasta nie mógłbym wykonać
- stwierdzał insp. Jarosław Brzozowski, szef płońskiej policji.
Łącznie w 2021 roku zorganizowano razem 111 patroli z policją, a liczba wspólnych działań związanych z pandemią czy akcjami profilaktycznymi sięgnęła 486 - czytamy w sprawozdaniu (...).
Prowadzono również akcje pod kątem spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. (...) W stanie upojenia alkoholowego interweniowano ponad 40 razy, osoby przewożono do domu lub do KPP w Płońsku. (...) Patrolowanie prze strażników miejskich parków, gdzie najczęściej zdarza się spożywanie alkoholu, ogranicza jedynie taki proceder. Z ujawnionych wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu, można wysnuć wniosek, że nadal coraz częściej są to ludzie młodzi (...). Dodatkowo strażnicy miejscy kilkanaście razy przewozili osoby bezdomne.
(...) Wraki samochodów pozostawionych na ulicach i parkingach, to problem, który narasta od kilku lat. W 2021 roku udało się ustalić właścicieli kilkunastu aut, co spowodowało ich usunięcie (...) - informuje SM.
Ponadto Straż Miejska w Płońsku w swym sprawozdaniu wymienia jeszcze inne działania, które podejmuje na co dzień, tj.: zabezpieczanie imprez i uroczystości, informowanie zarządców dróg o uszkodzeniach drogowych nawierzchni, znaków, czy zerwanych liniach energetycznych, a okresie bożonarodzeniowym prowadzone są kontrole legalności sprzedaży i pochodzenia drzewek choinkowych oferowanych do sprzedaży na terenie miasta, jak też prawidłowego handlu materiałami pirotechnicznymi.
(...) W 2021 roku zostało zarejestrowanych 2526 wykroczeń w tym: mandatami karnymi ukarano 252 osoby na kwotę 30 100,00 zł, pouczeniami zakończono 2263 sprawy, a wniosków do sądu sporządzono 11 (...).
[ZT]9671[/ZT]
W trakcie prowadzonych działań porządkowych strażnicy kontrolowali przestrzeganie uchwały Rady Miejskiej dotyczącej właścicieli psów. W sumie skontrolowano ponad 200 osób. Mandatami ukarano 13 płońszczan na kwotę blisko 1 500 zł. Strażnicy asystują też przy odławianiu bezpańskich psów.
Straż miejska prowadzi także kontrole związane z prawidłowym parkowaniem pojazdów w strefie płatnego postoju.
- Zarzuca się straży miejskiej, że prowadzi zbyt mało kontroli. Nie do końca się z tym zgodzę, po tym co widzę w przedłożonym sprawozdaniu za 2021 rok - oceniała podczas lutowej sesji RM w Płońsku radna Ewa Sokólska. - Może jako rada miasta zastanówmy się nad zwiększeniem liczby strażników tak jak to jest w wielu miastach o takiej samej liczbie mieszkańców jak Płońsk. Powinniśmy podziękować strażnikom, że dbają o porządek i nasze bezpieczeństwo - dodawała radna.
Jak wynika ze sprawozdania, stan osobowy Straży Miejskiej w Płońsku to dziewięć etatów, jeden jest nieobsadzony. (...) Specyfika pracy siedem dni w tygodniu w składzie 8-osobowym, a szczególnie w okresach urlopowych znacznie ogranicza możliwość zapewnienia dwóch patroli na terenie miasta przez cały tydzień (...) - czytamy jeszcze w sprawozdaniu.
Odniesiono się także do kwestii miejskiego monitoringu wizyjnego, który obecnie stanowi 69 kamer monitorujących miasto przez całą dobę.
- Chociażby niedawne zdarzenia, kiedy to kierowca przy ulicy Warszawskiej wjechał na chodnik, pokazuje jak potrzebny jest monitoring. Dwa dni wcześniej mieliśmy sygnały o pojeździe, który zakłóca ciszę nocną jeśli chodzi o układ wydechowy. Okazało się, że dzięki zapisowi z monitoringu trafiliśmy w dziesiątkę. To był ten pojazd, został zatrzymany, odholowany, a kierowca zapłacił grzywnę
- podaje przykłady komendant Bogdan Lewandowski.
Z kolei insp. Jarosław Brzozowski przyznaje, że to dzięki miejskim kamerom udało się odnaleźć samochód, którym przemieszczali się po Płońsku sprawcy brutalnego pobicia w jednym z miejscowych hoteli.
- Dzięki zapisom z kamer ustaliliśmy może nie od razu samych sprawców, ale pojazd, którym się poruszali. Potem podejrzany o dokonanie przestępstwa został namierzony i aresztowany - podaje komendant KPP w Płońsku. - Tak więc monitoring miejski przydaje się w wielu sytuacjach i też jestem za tym, aby zwiększyć ilość strażników miejskich, chociażby po to, aby monitoring mógł być dozorowany 24-godzinnie, bo przecież z tych zapisów można wiele ''wyciągnąć'' - kontynuuje. - Do tego na bieżąco, tu na miejscu, możemy odpowiednio reagować na wykroczenia uczestników ruchu drogowego.
oppo11:55, 22.02.2022
A wzdłuż ul. Słonecznej w Płońsku stoi nieoznakowany szpaler gratów i jakoś nikt do tej pory nie zainterweniował. Może pora na uprzątnięcie tego bałaganu???
12313:13, 22.02.2022
To chyba jakiś żart raczej formacja do likwidacji. Może radni powiedzą co dobrego robi straż miejską w naszym mieście . Ja niewidzę może poza wożeniem dup użendnikom po imprezach
Alicją 13:43, 22.02.2022
Może ktoś poda rocznie ile kosztuje nas ta cała straż miejską. 8 osób 2 albo 3 samochody .Ile można by fajnych żeczy w mieście zrobić za te pieniądze .A może ankieta za tym czy straż zlikwidować czy nie
referendum21:33, 24.02.2022
Ile każdego mieszkańca rocznie kosztuje straż miejska. Zróbmy referendum, każdy sam wie czego mu potrzeba do szczęścia, czy strażnika, czy może parę butów, czy coś innego. I o tę kwotę niech będzie pomniejszony np. podatek od nieruchomości.
Sąsiad13:47, 22.02.2022
Zapraszam strażników na Wspulną po 16 pod siłownię hodniki pozastawiane że przejść się nie da
Kermit żaba13:52, 22.02.2022
A co tam robią ? Dyktanda ?
Tam pod siłownią jest już szeroko, można iść ulicą jak człowiek, dumny obywatel miasta Płońsk !
Strażnik miejski14:03, 22.02.2022
Zgadzam siem z pszedmufcom. Murem za somsiadem.
Juhas17:41, 22.02.2022
Oni chyba pracują do 17-tej i przez godzinę muszą rozpisać "służbę" tak, że zaproszenie przełożą na następny dzień!
...14:31, 22.02.2022
Jakieś jaja radna odleciała Ludzie na kogo wy głosowaliście nie wstyd wam
najlepsza obrona 14:33, 22.02.2022
koryta to atak ,ludzie o likwidacji bo zbędna a tu prosze zarobieni ,za mało etatów , , ale co sie dziwic ,wiedząc dla kogo powstała straz miejska i po co ,starsi wiedzą
Wspólna 16:42, 22.02.2022
Ludzie nam nie przeszkadzają ich samochody na wspólnej czy slonacznej tylko takich ludzi co parkują tam na 8h czy więcej nawet bo do pracy jadą i zastawiają wjazdy lub na miasto musza iść i szkoda wydać 3zl na parkometr tylko mieszkańcom utrudniać
Smutny Lolek16:59, 22.02.2022
W świetle bramy :(
Lusia23:30, 24.02.2022
Przeszkadzaj i to bardzo przejść się z wuskiem nie da
Tylko pytam17:15, 22.02.2022
Co robi Straż Miejska oprócz karania obywateli ?
Kałamarnica Gertruda17:26, 22.02.2022
Lecą w uja kiedy są potrzebni
Mieszkaniec_Berlinga18:56, 22.02.2022
Dobry wieczór, kto pali po 18 grom go wie czym trując i zadymiając całą okolicę na Generała Berlinga? Ludzie to jest gorszy marazm niż te wirusy... Kolejny dzień zatrutych kilka ulic ludzie. Obstawiam że to "gad" będę obserwował truciciela.
jak widać07:32, 23.02.2022
wiele osób oderwanych od rzeczywistości ,
i21:23, 24.02.2022
niestety przyspawanych do stołka
Ja208:35, 23.02.2022
A na Rzemieślniczej, koło dawnego TESCO, palą gumami , czy innym świństwem. I co ? I nic. Dalej palą.
,,,08:58, 23.02.2022
Targowa Poprzeczna dym co wieczór jakby była mgła smród gumy plastiku na całe osiedle i tak od kilku lat te same osoby trują resztę bez żadnych konsekwencji
do 1610:28, 23.02.2022
pracuje straż czy jak tam nazwać inaczej zbijanie bąków ,nic nie widzą potem
Formacja21:22, 24.02.2022
która nigdy nie powinna powstać, referendum w sprawie likwidacji, a nie zwiększanie zatrudnienia.
...08:53, 25.02.2022
kto jest za referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej
STRAZ MIEJSKA W POLS17:08, 12.03.2022
straz miejska DO LIKWIDACJI POD MŁODEK STRAZ MIEJSKĄ W POLSCE POSTAWIĆ POD MŁODEK TA FORMACJE TEGO JEST POLICJA NIE STRAZ MIEJSKA UTRZYMYWANIA PORZADKU PUBLICZNEGO W MIEŚCIE CZY W MIASTACH NIE STRAZ MIEJSKA TEGO JEST POLICJA TAK UWAZAM SA PIENIADZE IDOM W BŁOTO JEJ UTRZYMANIE TEJ FORMACJI TESZ KOSZTUJE MIASTO ICH UTRZYMAC TYCH STRAZNIKÓW MIEJSKICH NIE ROBÓW NIE ROBÓW
14 2
Przenisie na Wspólną. Jeszcze jest miejsce na środku ulicy, w osi jezdni.
16 1
Dokładnie całe chodniki pozastawiane na Słonecznej i Wspólnej że przejść się nie da wszystko jednego gościa i tak od kilku lat a nasza śmieszna straż nic nie widzi jak zawsze. Może jakieś badania trzeba im zrobić
13 1
Na Żołnierzy Wykletych też z chodnika się zrobił parking przy płocie i nikt nic nie widzi...
16 1
Wspólna i Słoneczna są na terenie z niedozwolonym prowadzeniem uciążliwych działalności gosp. Blacharnio lakiernia ze Wspólnej i serwis silników ze Słonecznej właśnie pod ten zakaz podlegają. Nowy strażnik Teksasu niech się tym zajmie ;), oczywiście jak znajdzie czas po wycieńczającym udrażnianiu przejścia pod pomnik BenaG. podczas wizyt najważniejszej młodzieży świata.
5 0
Na Jesionowej, tuż przy skrzyżowaniu z Klonową , zaparkowane samochody. Blokują możliwość skrętu. Na Lipowej, wzdłuż działek, powyrzucane elementy starego ogrodzenia działek, masa śmieci, starych gałęzi. Państwo strażnicy jeżdżą tędy , ale niczego nie widzą.