- Sama rewitalizacja została rozciągnięta na dużo większy obszar niż planowaliśmy. Jest 9 projektów, które uzupełniają nasz główny projekt rewitalizacji rynku - przyznaje burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, zapraszając mieszkańców na uroczyste otwarcie odnowionego centrum miasta. - Rynek będziemy otwierać 24 września. Chcemy to zrobić stosowanie do rangi: godnie, głośno i hucznie - zapowiada szef ratusza. Podczas spotkania z dziennikarzami poruszono też temat płońskich kamienic.
- Pozyskiwaliśmy środki na różne projekty, w tym dwukrotnie na przebudowę Grunwaldzkiej; odcinek od rynku do ronda i od rzeki Płonki do ronda ''Solidarności'', który nie jest jeszcze rozpoczęty. A największy projekt drogowy, na który dostaliśmy dofinansowanie - poza rewitalizacją rynku - to budowa ulicy Pułtuskiej (na zdjęciach poniżej) i Przejazd, gdyby tego projektu nie było - rewitalizacja kończyłaby się na ''Zielonym Zakątku''. Wszystko, co jest dalej robione, pochodzi z dotacji z programu ''Polski Ład''. Ten projekt wykonywany jest zupełnie poza terminami realizacji. Termin zakończenia tego projektu to późna jesień, dlatego poprosiliśmy wykonawcę - Zarząd Dróg i Mostów, aby potraktował go priorytetowo i wykonujemy go razem z rewitalizacją rynku - wyjaśniał burmistrz Andrzej Pietrasik.
Burmistrz zapowiada, że Miasto będzie dalej szukać rozwiązań w kierunku zrewitalizowania kolejnych kamienic znajdujących się w rynku, choć te zabiegi napotykają na trudności.
- Bardzo żałuję, bo były duże szanse, żeby razem z naszą rewitalizacją dokonać rewitalizacji budynku, gdzie była dawna restauracja '' Pod Różą''. Porozumieliśmy się z właścicielem tej kamienicy, który proponował dopasowanie jej wyglądu do wyglądu innych kamienic w rynku. Niestety, utknęliśmy na uzgodnieniach konserwatorskich. Konserwator zabytków nie zgodził się na podniesienie budynku o jedno piętro, mało tego nakazał obniżenie tej kamienicy. Tak więc prywatny właściciel zrezygnował z tej inwestycji, a tam na górze miał być lokalny browar, piwiarnia. Do pomysłu wrócimy także na poziomie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i Studium - przyznawał Andrzej Pietrasik.
- Będziemy szukać również instrumentów wparcia dla prywatnych właścicieli kamienic, aby i te kamienice, gdzie właścicielem są inne podmioty niż Miasto Płońsk, jak najszybciej zrewitalizować. To nie są tylko słowa, bowiem składaliśmy już wniosek na prośbę właścicielki domu Ben Guriona i kamienicy obok, ale wniosek w naborze ''na zabytki'' nie uzyskał akceptacji, teraz składamy go po raz drugi. Pieniądze, które dostaną właściciele kamienic, przechodzą przez budżet Miasta, my mamy nadzór nad wydaniem tych pieniędzy, i nadzór nad tym, co za te pieniądze będzie zrobione. Mam nadzieję, że ta kamienica dostanie również dofinansowanie, że będzie można rewitalizację jednej z najważniejszych kamienic w Płońsku przeprowadzić - kontynuował burmistrz.
- Szukamy dalej sposobów, funduszy, aby ten rynek nam piękniał, nie tylko na tej części wspólnej. Po udanych rewitalizacjach kamienic przy Warszawskiej 2, Grunwaldzkiej 1, i wcześniej - Grunwaldzkiej 2 i Płockiej 2 - wstrzymałem sprzedaż kamienic miejskich, aby te które pozostały, zrewitalizowało już Miasto. Będziemy starali się o pozyskanie środków, aby tym kamienicom dać życie, ale gdybyśmy mieli wszystkie te kamienice, to Miasto na pewno nie udźwignęłoby tego ciężaru. Są też udane rewitalizacje kamienic przeprowadzone przez osoby prywatne - podkreślał burmistrz Pietrasik.
[ZT]13722[/ZT]
Anna Piekarczyk, kierownik Referatu Współpracy oraz Pozyskiwania Środków Finansowych Urzędu Miasta w Płońsku dodawała: Rewitalizacja to nie jest jedna inwestycja, to jest cały proces związany z tym, że poprzez modernizację, czy przebudowę infrastruktury technicznej przywracamy właściwe funkcje zdegradowanemu obszarowi, przywracamy mu funkcje społeczne, gospodarcze i kulturalne, tak żeby centrum miasta kwitło i tętniło życiem.
Co jeszcze w najbliższym czasie zostanie w rynku zrobione? - Powstanie stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz dwa projekty w zieleń - m.in. zielone fasady przykrywające te ściany, które chcemy, aby nie było ich widać, żeby upiększyć miasto - wskazywał szef magistratu.
- Liczyłem, że grubo ponad 70 mln zł zostało wydane na to serce Płońska. Mamy świadomość, że to jest taki projekt jak obwodnica wschodnia, czy zachodnia miasta, który zadecyduje, jak będzie żyło się w mieście, jak płońszczanie będą integrować się. Cieszę się z tego, co dzieje się po otwarciu rynku dla ruchu, to jest coś co przerosło moje oczekiwania, bo rynek tak szybko zaczął tętnić życiem; są miejsca do wspólnych spotkań w kawiarniach i restauracjach. Jest miejsce do spacerów - stwierdzał Andrzej Pietrasik, dodając na koniec: - Jestem zadowolony z jakości prac ZDiM-u. Zawsze chciałbym, żeby było to robione szybciej, ale wykonawca przyjął system pracy 8-godzinny.
[ZT]13720[/ZT]
Mimo rozkopów11:50, 31.08.2023
Widać , że miasto się zmienia. To dobra wiadomość - szkoda tylko, że jest tak mało miejsc pracy i konkretnych zakładów mimo lokalizacji miasta przy głównych ciągach komunikacyjnych Polski.
Max11:57, 31.08.2023
Szkoda, że natychmiast wszystko w mieście i okolicach jest dewastowane. Wiele to mówi o mieszkańcach.
Dobra rada13:13, 31.08.2023
Czas już kończyć. ...dla dobra naszego miasta. Serio.
To13:30, 31.08.2023
Teraz podatnik będzie remontował prywatne kamienice?
prq14:06, 31.08.2023
Zgadzam się z komentarzem Maxa na temat dewastacji w Płońsku. Czy przechodzicie czasem przez tzw. filary Kaprysu. Przede wszystkim jest tam brudno, ściany pokryte często sprośnymi napisami i ta dzieciarnia siedząca na murkach. Piją, palą, przeklinają a blisko jest monitoring. Czy tak trudno jest tam podjechać policji czy straży miejskiej i pogonić to towarzystwo. To akurat nie jest miejsce do spotkań.
KKk18:46, 31.08.2023
Powstanie stacja ładowania "elektryków", jak kogoś stać na taki samochód to i na ładowarkę powinno go być stać, a nie z publicznych pieniędzy finansować jakieś ekstrawagancje. Może się pan burmistrz pohamuje w swojej rozrzutności, były murale, s.ający gołab, teraz ładowarka dla bogaczy.
w07:28, 01.09.2023
jeszcze bezużyteczny tor kartingowy
Twinky08:40, 02.09.2023
Nie zapominajcie o przejściu dla pieszych za pół miliona .
ja08:24, 01.09.2023
Te kamienice miasto sprzedało, co odbiło się wtedy głośnym echem, a teraz będzie remontować?,
?08:37, 01.09.2023
A ta naburmuszona pani , to kto?
Do ?23:07, 01.09.2023
Ta Pani to Pani Ania. Przesympatyczna osoba i dobry człowiek.
Antypisior 19:19, 01.09.2023
Chory, posowiecki socjalistyczny system w którym podatnicy są obciążani kosztami renowacji własności prywatnej.
P.S. Właśnie zapłaciłem niecałe 3700 składki zdrowotnej, zlodzieje.
zoorro10:43, 03.09.2023
Nie jestem za sprzedażą kamienic ale czy nie lepiej gdy prywatny przedsiębiorca przeprowadzi remont wg. własnego uznania z ekipą która sprosta zadaniu a nie najtańszą ekipą wyłonioną w przetargu? . Remonty miasta trwają latami a ich efekt końcowy pozostawia wiele do życzenia.
Oczywiście12:02, 03.09.2023
że lepiej, a na pewno taniej, jak jak komuś wejdzie w krew, łatwe wydawanie nieswoich pieniędzy, to trudno z tego nałogu wyjść. Poza tym politycy i urzędasy, uważają siebie i swoje poronione pomysły, za coś wyjątkowego, dobro narodowe niemalże. Demokracja to niestety rządy hien nad osłami, a koszty ponoszą homo sapiens (dosłownie)
ja07:27, 08.09.2023
Ależ ta kamienica jest prywatna
Teraz chcą remontować za publiczne środki. Cos tu chyba nie pasi??
.........19:16, 05.09.2023
gdzie trafiła granitowa kostka z rynku?
Benc Wał19:16, 06.09.2023
U Andrzeja, u Eli i innych cwaniaków
3 0
To te Jakubiaki, Jajasy I inne przychlasty
0 1
Policaje to powinni mieć posterunek w Kaprysie. Byłoby bliżej do tych narkusów i popaprańców, a nawet tych pseudowojowników co to do Śledzia wpadają na tańce