Domagamy się usunięcia tej ruiny z miejskiego krajobrazu, dlatego skontaktowaliśmy się dzisiaj z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zadając proste pytanie - co dalej ze szpecącym wygląd tej części Płońska obiektem? Części miasta, która podlega przecież rewitalizacji, i trudno nawet wyobrazić sobie, aby pozostałości po tym budynku mogły ''straszyć'' w tym miejscu i stwarzać niebezpieczeństwo jeszcze przez kolejne tygodnie, miesiące, czy lata.
''Postrach'' okolicy musi zostać rozebrany, tego oczekują płońszczanie, pytanie tylko kiedy. Jest szansa, że nastąpi to wkrótce.
Dziś skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Ciechanowie i dziś też szybko otrzymaliśmy istotne informacje w tej sprawie. Poniżej treść udzielonej redakcji mailowej odpowiedzi:
''Panie Dawidzie,
odpowiadając na Pana pytanie, muszę przedstawić etapy postępowań, które był prowadzone w naszym urzędzie względem budynku, tj.:
- decyzją nr 116/2022 z dnia 16 listopada 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków odstąpił od wpisu do rejestru zabytków budynku przy ul. Pułtuskiej 27 w Płońsku. Swoje stanowisko uzasadnił w następujący sposób: obecny stan zachowania budynku negatywnie wpływa na ocenę jego wartości zabytkowych, ponieważ ww. zniszczenia wiążą się z uszczupleniem zachowanej autentycznej substancji zabytkowej, której materialne istnienie w strukturze obiektu nieruchomego jest jednym z podstawowych wyznaczników wartości zabytkowej. Budynek mieszkalny od wielu lat pozostaje nieużytkowany, nie pełniąc żadnej funkcji użytkowej. W związku z tym, a także uwzględniając obecny stan zachowania (destrukt budynku), nie wydaje się możliwe zaadaptowanie go do nowych funkcji;
- postanowieniem nr 29/DC/2023 z dnia 27 stycznia 2023 r. MWKZ uzgodnił możliwość wydania nakazu rozbiórki rzeczonego budynku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Płońsku, z warunkiem, że właściciel (prywatny - przyp. red.) nieruchomości musi wystąpić do organu konserwatorskiego o pozwolenie na rozbiórkę (nieruchomość położna w chronionym układzie urbanistycznym Płońska);
- w dniu 9 marca 2023 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek właściciela nieruchomości o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku. Sprawa jest obecnie procedowana'' - pisze Kamil Szczepkowski, Zastępca Kierownika Delegatury w Ciechanowie.
Czas nagli, a sprawa wydaje się więc oczywista - mamy nadzieję, że to procedowanie nie potrwa zbyt długo i wkrótce możliwa będzie całkowita rozbiórka budynku przy Pułtuskiej. Do tematu oczywiście wrócimy.
Rychło wczas16:37, 14.03.2023
Czas nagli ? Eeee, jaki tam czas...
Szkoda i żal...18:43, 14.03.2023
Rozumiem, że ruina ale szkoda, że tak niewiele starych budynków w Płońsku zostało zachowanych. Nikt o to nie dba... a to przecież jest nasza historia. Taki był koloryt tego miasta. I tylko parę zdjęć zostanie, albo i nie.
Jak w oborze05:59, 15.03.2023
Na wielu płońskich ulicach obecnie jest bardziej brudno niż w wielu oborach. Jaki pan taki kram.
Rtf08:06, 15.03.2023
No może się ten beton na grunwaldzkiej podobać, mnie niestety nie. Nie sztuka wszystko w czambuł wybrukować. I nie uważam, żeby to betonowe środowisko sprzyjało ludziom.
Hela10:40, 15.03.2023
Można budować nowoczesne budynki i z ogromną pieczołowitością dbać o stare ruiny, wszystko to można łączyć, podkreślać i odpowiednio eksponować. Trzeba tylko wiedzy, fachowości i odrobinę wrażliwości.
Antypisior 14:49, 15.03.2023
Hela, spróbuj coś zrobić posiadając wszystko, o czym piszesz - ale bez pieniędzy. Powodzenia! :)
Hala16:34, 15.03.2023
Ja Ci Antypisior za życzenie powodzenia dziękuję. Pieniądze tak czy inaczej są wydawane i można to robić mądrze z sensem i uwzględniając wszystkie racje.
Antypisior 14:47, 15.03.2023
Dawid, zauważ, iż substancja swą rzeczona.nieruchomosc doskonale wpisuje się w design rynku i części ul. Grunwaldzkiej. Co może dziwić, nikt z lokalnych notabli nie zgłosił tego uroczego zestawu jako miejsc do realizacji filmów wojennych/powojennych/dokumentów, itp. Tutaj sporo forsy leży ;)
A poważnie, to widać, że gdybyś się nie zainteresował, to tę ruderę oglądałbyś do swojej emerytury.
Hela16:42, 15.03.2023
Z takim podejściem to najlepiej cały Płońsk zburzyć i zaorać bo tak ogólnie to oczy bolą patrzeć na to miasto!
Bolo Yang23:06, 15.03.2023
Rzeczona nieruchomość należy do spadkobiercy pewnego znanego a już niestety śp płońskiego przedsiębiorcy. Tak więc kasa na rewitalizację tego budynku była. Tylko pewnie chęci nie.
A co do obszaru ścisłej ochrony konserwatora zabytków: Nic co jest wybudowane w tym obszarze po 2000 roku nie pasuje do zabytkowego układu budynków. Ciekawe co na to Pan konserwator. Zwłaszcza, że vis-a-vis powstaje kolejny nowoczesny budyek-landara
Twój nick13:55, 16.03.2023
Właściciel żyje. Tak przynajmniej wypowiadał się ostatnio ratusz. Mało tgo, ratusz z nim cały czas ma kontakt i współpracuje aby budynek rozebrać
Kolo17:30, 17.03.2023
Właścicielem budynku jest "Olimp SC". Kolega sobie sprawdzi do kogo ta firma należy /na kogo jest zarejestrowana
Bolo Yang17:39, 27.03.2023
Proszę łaskawie czytać ze zrozumieniem.
Napisałem, że nieruchomość ta należy do SPADKOBIERCY pewnego znanego płońskiego przedsiębiorcy...
1 8
Budują źle, nie budują też nie dobrze. Jedź sobie do Somalii, tam masz pełen przekrój swobód i zarządzania.
1 5
A kto brudzi ulice , parki itp - nikt inny tylko Mieszkańcy. Spójrzmy na siebie a nie wymagajmy od gospodarza Plonska zeby nam sprzątał.