Nie mają obecnie łatwego życia przedsiębiorcy, którzy swój handel i usługi świadczą w centrum naszego miasta, miasta w różnych punktach remontowanego. - My nie zarabiamy. Coś okropnego jak spadły nasze obroty - przyznają z goryczą w rozmowie z naszą redakcją. Problem poruszany jest w środowisku samorządowym, bo trzeba o tym rozmawiać i szukać rozwiązań. Jedna z radnych skierowała interpelację w sprawie umorzenia części podatku lokalnym przedsiębiorcom, których zakłady znalazły się przy modernizowanych płońskich ulicach. Głos w sprawie zabrały miejskie władze.
Miasto Płońsk weszło w etap licznych inwestycji, które obejmują swym zasięgiem rynek i ulice do niego przyległe. Pracujący ciężki sprzęt, zamykanie ulic, objazdy to aktualnie chleb powszedni lokalnej rzeczywistości. Ulice mają zyskać nowe oblicze i bardzo dobrze, wszak na to czekają płońszczanie, lecz trzeba także wspomnieć o osobach, którym obecne remonty spędzają sen z powiek i zastanawiają się one, jak mają zarobić na ten przysłowiowy chleb, kiedy ruch przy ich sklepach, firmach zamarł, bo trudno ich klientom dostać się do handlowego celu.
- Nic nie zarabiamy. Co innego było kiedyś, kiedy ludzie chodzili, teraz każdy wsiada w samochód i prawie jakby mógł to wjechałby do sklepu. A przecież teraz nie ma do nas dojazdu, a podatki musimy płacić. Ile to trzeba przerzucić tego towaru, żeby można było im uiścić te wszystkie opłaty - nie kryją rozgoryczenia przedsiębiorcy, którzy boleśnie odczuwają skutki ulicznych remontów. - Kto tu do nas dojedzie?! Może warto byłoby najpierw zabrać się za jedną ulicę, ukończyć ją, i dopiero potem zabierać się za drugą. A w okolicach rynku wszystko jest rozgrzebane. Przecież to jeszcze potrwa. Byłoby nam łatwiej, gdyby na miesiąc, dwa, na kwartał zwolnić nas chociaż z opłat z racji tych remontów - dodają.
Problem zasygnalizowała radna miejska Monika Zimnawoda, która wniosła o rozważenie umorzenia części podatku od nieruchomości przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą przy ulicach gdzie wykonywane są prace remontowe, w przypadku wystąpienia przez nich z takim wnioskiem. - Płońscy przedsiębiorcy zgłosili znaczny spadek dochodu, który wiążą z rozpoczęciem i przeprowadzaniem prac remontowych w pobliżu prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Wynika to z utrudnionego lub braku dojazdu do miejsca ich sklepów i firm. Zaistniała sytuacja dotyczy ulic Grunwaldzkiej, Pułtuskiej oraz Warszawskiej. Bezspornym jest, że prowadzone prace remontowe będą służyć przedsiębiorcom, jednakże biorąc pod uwagę poniesione przez nich straty w ostatnich dwóch latach w związku
z pandemią, zasadnym jest udzielenie im wsparcia - takiej treści interpelację wystosowała do miejskich władz radna Zimnawoda. Jak dowiedzieliśmy się, pod petycją w tej sprawie podpisało się około 30 przedsiębiorców.
Ulica Warszawska w czasie remontu
Poniżej publikujemy odpowiedź strony urzędowej.
(...) w przedmiocie umorzenia części podatku lokalnym przedsiębiorcom, których zakłady znalazły się przy remontowanych ulicach, wyjaśniam:
Stosownie do art. 67a par. 1 z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wójt, burmistrz, prezydent, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może: odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Wniosek o zastosowanie ulgi w zapłacie podatku (odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty, umorzenie) może być złożony indywidualnie przez każdego podatnika z jednoczesnym wskazaniem występujących przesłanek skutkujących możliwością zastosowania ulgi. Organ podatkowy udzielając bądź też odmawiając udzielania ulgi jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania dowodowego, w którym bada ważny interes podatnika lub interes publiczny. Decyzja w sprawie udzielania bądź odmowy udzielenia ulgi podatkowej jest decyzją uznaniową, co nie oznacza, że jest decyzją dowolną. Każdy wniosek o zastosowanie ulgi rozpatrywany jest indywidualnie, a wydanie decyzji poprzedzone jest zebraniem materiału dowodowego w sprawie. Po wpłynięciu wniosków będą one przez organ podatkowy rozpatrzone, jednakże należy mieć na uwadze, że sam fakt prowadzenia remontu drogi obok lub w pobliżu siedziby przedsiębiorcy nie może przesądzać o uwzględnieniu wniosku podatnika. Z upoważnienia burmistrza kierownik Referatu Podatków i Opłat UM w Płońsku, Małgorzata Gerkowska.
Jak usłyszeliśmy, przedsiębiorcy mają zamiar odwoływać się zarówno zbiorowo, jak i indywidualnie.
- Jak widać na przykładzie naszego miasta, nie jest łatwo prowadzić swoją działalność. Przedsiębiorcy w ciągu ostatnich dwóch lat mierzyli się z różnymi wyzwaniami i problemami takimi jak: pandemia, podniesienie podatków, wysoka inflacja. Wobec szeregu wyzwań radzili sobie. Ale teraz kiedy zamknęliśmy im dojazd do ich lokali poprzez inwestycję, które są realizowane - rewitalizacja rynku i remont przyległy ulic - wielu z nich nie zarabia. Jeżeli dojdzie do likwidacji ich działalności wielu ludzi straci pracę, a i Miasto również na tym nie zyska. Naszym zadaniem jest wspierać przedsiębiorców i mieszkańców stać na straży dobra nas wszystkich. Rozumiem, że wszystkie te zadania, które są realizowane, są dla poprawy naszego bytu, ale musimy też pamiętać i wspierać w razie potrzeby naszych przedsiębiorców, którzy tu płacą podatki i liczą na pomoc - komentuje radna Monika Zimnawoda po otrzymaniu odpowiedzi na swoją interpelację.
Irena22:33, 12.07.2022
Wiele ulic rozkopanych na raz, kierowcy masowo robią sobie objazd przez Wedelki gdzie nie ma nawet jednego oznakowanego przejścia dla pieszych. Ktoś nad tym panuje? Ktoś o tym tam na górze pomyślał???
O to chodzi04:53, 13.07.2022
Czuję, że właśnie o to chodzi. Do centrów handlowych dojazdy bez zarzutu.
205:20, 13.07.2022
naprawdę?
Drożyzna08:11, 13.07.2022
inflacja - to powody. Pani radna znowu zaistniałą....
Llort08:23, 13.07.2022
Taki remont robi się na raz na sto lat. Cierpliwości. Oby tylko po remoncie rynek był przyjazny mieszkańcom. Wywalić blachosmrody, pijaczków. Nasadzić dużo zieleni. Wtedy z ochotą bedzie się odwiedzać to miejsce. Obroty też wzrosną.
Mosze19:41, 13.07.2022
A Mosze tu chodzi by wyszukiwać miasto dla byłych właścicieli,oni handel rusza,to potrafią
paula10:27, 15.07.2022
A co na to Andrzej - Nic nie mogę - Stolpa
Rebrov20:15, 15.07.2022
Nic. Wszystko w rękach Eli
AAA13:17, 17.07.2022
I bardzo dobrze
zgodnie z planem 10:58, 20.07.2022
najpierw obwodnice prowadzą do dużych sklepów ,a potem zamyka sie ulice gdzie małe sklepy , ,przecież w odwrotnej kolejności nie można było tego zrobic ,trzyma sie rękę na pulsie prawda ? czego nie rozumiecie mieszkańcy
Tontoronto14:52, 23.07.2022
Komentarz w punkt
O parkingu przy Ogrodowej w telewizji
bezmyślnego zarządznia miastem. Nie trzeba kończyć logistyki na politechnice, zeby przewidzieć co się będzie działo, po zlokalizowaniu tam banku PKO BP. To To samo łatwo przewidzieć jakie będą problemy, po oddaniu do użytku stadionu sportowego na ul. Kopernika. Ale czy któryś radny zadał choćby *%#)!& pytanie, na etapie projektowania inwestycji ?
Takie są skutki
23:32, 2025-07-02
Z płońskiego szpitala odchodzi uznany ginekolog
za dyrektora Makówkę !
Trzymamy kciuki
23:19, 2025-07-02
O parkingu przy Ogrodowej w telewizji
Żadnego parkingu tam jest idealne miejsce żeby kolejnego gołębia albo innego oreła postawić na pomniku ,jeszcze kilka dużych donic no i rowery koniecznie ,koniecznie w kwiatkach,😡
123
21:49, 2025-07-02
Zmarł Sławomir Zembrzuski
Człowiek wielkiego serca i wielu talentów. Ciesz się życiem wiecznym, gdyż życie się nie kończy, ono się tylko zmienia...
DM
20:24, 2025-07-02
12 2
Już widzę zieleń wszelkiej maści na tym "betonowym podłożu"!
Przecież to będzie drugie Kutno z betonowym rynkiem, to będzie dopiero horror!
11 2
W Ciechanowie też wyrżnęli zieleń w Rynku...
Centrum Płońska umiera od wielu lat. Nikt z radnych chyba nie potrafi tego dostrzec, ani z tej, ani z poprzednich kadencji.