Zamknij
REKLAMA

Marcin Marzec: Jesteśmy nową jakością - wywiad z szefem regionalnym Wiosny

15.56, 22.02.2019 Rozmawiał Dawid Ziółkowski Aktualizacja: 16.03, 22.02.2019
Skomentuj Marcin Marzec: - Wiemy czego chcemy, jasno pokazaliśmy co planujemy, jakie są wydatki i jakie są sposoby finansowania. Pokazujemy, że jesteśmy wiarygodni w tym co robimy [Foto: zbiory prywatne]
REKLAMA

Według najnowszego sondażu, Wiosna Roberta Biedronia, która powstała na początku lutego, może liczyć na 10% głosów w wyborach parlamentarnych. - Chcemy być w każdej gminie, chcemy być blisko mieszkańców – mówi koordynator regionalny partii Marcin Marzec, który zajmuje się tworzeniem lokalnych struktur ugrupowania m.in. w Płońsku. 

[Dawid Ziółkowski] Dlaczego postanowił Pan przystąpić do Partii Wiosna? 

[Marcin Marzec] Podjąłem taką decyzję, ponieważ od wielu lat jestem związany z ruchami miejskimi i te postulaty programowe, które proponowane są przez partię Wiosna, są mi bardzo bliskie.

Mógłby Pan przybliżyć nieco te postulaty? 

Oczywiście, przede wszystkim to co nas łączy to takie wartości jak solidarność, równość otwartość, patriotyzm, zaufanie, odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój. To są te postulaty, na których opieramy nasze ugrupowanie. 

Jeżeli chodzi o taki bardziej szczegółowy program, czy on jest w procesie tworzenia, czy jest już dostępny?

Oczywiście, jest dostępny. Program krajowy został ogłoszony na konwencji założycielskiej 3 lutego w Warszawie, w którym została przedstawiona nowa umowa dla Polski, w której człowiek jest najważniejszy, wspólnota nas wszystkich i Państwo, któremu ufamy. To są podstawowe kwestie. Tych postulatów z każdej dziedziny jest sporo, program składa się z kilku działów i obejmuje całe spectrum naszego politycznego życia. Myślę, że najważniejsze to minimalna emerytura obywatelska w kwocie 1600 zł, wzrost minimalnej płacy do 2700 zł, odejście od węgla, czyli ekologiczna gospodarka oraz z kwestii światopoglądowych to jest państwo świeckie. 

Czy Pana zdaniem Wiosna może wnieść na polską scenę polityczną nową jakość?

Pewnie, że tak. Tak na dobrą sprawę my jesteśmy tą nową jakością i ona przejawia się m.in. w osobach, które tworzą całe ugrupowanie. Znakomita większość osób to osoby, które działały w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, w politykach miejskich, są to osoby, które nie są osobami partyjnymi. W naszym okręgu mogę powiedzieć, że niemal w 100% to nie są osoby, które przyszły z innej partii, oczywiście one dość dawno były członkami jakichś ugrupowań, ale później działały społecznie.

Jeśli chodzi o okręg płocko-ciechanowski, w skład którego wchodzi także Płońsk, mogę powiedzieć, że są to w stu procentach osoby niepartyjne, które nie były wcześniej w partiach, więc my nie dokonywaliśmy żadnych transferów. Stawiamy bardzo mocno na wartości, które nas łączą i na jakość. Nie stawiamy w żaden sposób na ilość. 

Jak wygląda zainteresowanie wstępowaniem do lokalnych struktur partii? Jest w tej chwili duże, czy spodziewaliście się Państwo, że będzie nieco większe?

Jest na takim poziomie na jakim spodziewałem się. Z każdym kto chce do nas przystąpić, kto chce z nami współpracować rozmawiamy osobiście, nie ma automatycznego przyjmowania. Tworzymy strukturę partyjną, ale zrzeszamy także osoby, które działają wokół nas, chcą nam pomagać i identyfikują się z naszymi wartościami. To jest dla nas ta wartość dodana, że są społeczeństwie osoby, które bardzo nam kibicują i nas wspierają. 

Jak wygląda proces przyjmowania czy rekrutacji? Jak mogą się z Państwem skontaktować osoby zainteresowane wejściem w struktury partii?

Koordynatorem powiatowym na terenie powiatu płońskiego jest Pan Paweł Rybka i z nim można się kontaktować. Zapraszamy również na naszą grupę na facebooku „Płońsk wspiera Roberta Biedronia”, przez którą można się z nami kontaktować, lub też przez stronę internetową www.wiosnabiedronia.pl.

Co Wiosna może zaproponować takim miastom jak Płońsk i takim powiatom jak powiat płoński? Czego mieszkańcy mogą się spodziewać?

Moim zdaniem, i tak też będziemy robić, będziemy nie tylko wychodzić z ofertą do mieszkańców, ale chcielibyśmy także ich wysłuchać – co chcieliby zmienić, jakie mają problemy? Po to też były burze mózgów, które odbywały się w 40 miastach. W Płocku na burzy mózgów były osoby z Płońska, które zabierały aktywnie głos i zgłaszały swoje postulaty. Będziemy to kontynuować, będziemy słuchać mieszkańców poprzez osoby, które działają w Płońsku i będziemy to przekuwać na programy lokalne i regionalne. One na pewno będą tworzone do wyborów parlamentarnych, ponieważ chcielibyśmy, aby każdy z powiatów, które wchodzą w skład całego okręgu płocko-ciechanowskiego, zadeklarowały swoje postulaty, które mogłyby być rozwiązane na szczeblu krajowym, czyli takie, które nie zależą w dużej mierze od samorządu, ale bardziej od rządu. 

Czy oprócz spotkań organizowanych w takich miastach jak Płock czy Płońsk, planujecie Państwo pojawiać się w mniejszych miastach i miejscowościach, np. takich jak chociażby Raciąż?

Tak, chcemy być w każdej gminie, chcemy być blisko mieszkańców. Chcemy, żeby wiedzieli i żeby czuli, że naprawdę nam zależy. 

Jeśli chodzi o struktury lokalne, to będzie jedno biuro powiedzmy w Płońsku, czy w mniejszych miejscowościach będą powstawały takiej miejsca, gdzie będzie działać Państwa przedstawiciel?

Cały czas budujemy nasze struktury - chcielibyśmy i mamy takie plany, żeby rozkład naszych członków czy współpracowników był równomierny na cały okręg, czyli również mówimy tutaj o gminach. 

Co dla ugrupowania będzie najważniejszym celem na najbliższe miesiące? To będą wybory parlamentarne – to jest cel numer jeden?

Myślę, że kalendarz wyborczy jest nieubłagany. Pierwsze są wybory do Parlamentu Europejskiego, a później wiadomo, że mamy wybory parlamentarne. Skupiamy się na eurowyborach, tworzymy program dla Europy i dla Polski, który za kilka tygodni będzie zaprezentowany, w niedługim czasie na pewno będą też przedstawione listy kandydatów i będziemy przekonywać Polski i Polaków do naszego programu, który będzie konkretny. Wiemy czego chcemy, jasno pokazaliśmy co planujemy, jakie są wydatki i jakie są sposoby finansowania. Pokazujemy, że jesteśmy wiarygodni w tym co robimy. 

Czy Państwo w jakiś sposób pozycjonujecie zbliżające się wybory? Te do Parlamentu Europejskiego i parlamentarne są stawiane na równi, czy któreś z nich będą ważniejsze?

Każde wybory traktujemy poważnie i każde są traktowane na równi, ponieważ jest inny obszar działalności w każdych z tych wyborów. […] Wybory do Parlamentu Europejskiego, Sejmu czy przyszłoroczne wybory prezydenckie są tak samo dla nas istotne. Po prostu obszar ich działalności będzie inny. 

(Rozmawiał Dawid Ziółkowski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

HH

8 10

Czy jest Pan gejem? 21:13, 22.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

babababa

7 6

A co Ciebie obchodzi kto, z kim śpi? Czy ktoś zagląda Tobie do wyra? Bo jak dla mnie, to nieważne, czy ktoś gej czy hetero, byleby był dobrym człowiekiem i nikogo nie krzywdził. Więc wyluzuj i się tak nie spinaj. 12:43, 23.02.2019


jaja

5 4

Przeczytałam założenia programowe, słuchałam paplaniny na konwencji tego tworu, a do tego czytałam wywiady z uczestnikami. I niestety jest to, według mnie, bajkopisarstwo niezbyt wysokich lotów. Jeśli kolejka do lekarza za długa, to będzie można iść do prywatnej placówki, a NFZ zapłaci. Realne? Odejście od węgla od razu, zamiast tego górnicy mają pracować przy ekologicznych sposobach pozyskiwania energii. Jeszcze bardziej brzmi bajkowo. I te płace minimalne podwyższone do obecnej średniej krajowej. Aż taka naiwna to jeszcze nie jestem. 19:58, 23.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do babydo baby

5 3

Dla ciebie nieważne, dla innych ważne. Jeśli idzie do polityki, to musi liczyć się z takimi pytaniami. 19:59, 23.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jesteś Jesteś

4 4

Gejuchem czy nie? 21:13, 23.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wiosna wiosna wiosnaWiosna wiosna wiosna

6 2

Marzec to idealny szef Wiosny ;) 21:49, 23.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jooljool

2 3

A fuj !!!!!! 08:54, 25.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krynkryn

2 5

następna WIOSNA dajcie spokój z tymi ugrupowaniami,ale się pchają do władzy,nawet na orientacji seksualnej można wjechać do sejmu,senatu czy europarlamentu.Kasa będzie szła i można zająć się kościołem. 13:01, 25.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

3 1

Już na samym początku kłamstwo, twierdzi że łączy ich patriotyzm ale do niemiec chyba sam szanowny Biedroń przyznał się, że sponsorują ich niemcy :) 15:48, 25.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

irekwirekw

2 1

Dlaczego postanowił Pan przystąpić do Partii Wiosna?

[Marcin Marzec] Podjąłem taką decyzję, ponieważ od wielu lat jestem związany z *%#)!& miejskimi i te postulaty programowe, które proponowane są przez partię Wiosna, są mi bardzo bliskie.
Nie wyszło mi w wyborach samorządowych, A BLISKIE MI KORYTKO, więc próbuję dalej,może się uda.
06:50, 26.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%