1 czerwca szkolny sztandar został przekazany uczniom i nauczycielom z Jońca przez władze samorządowe. - Dziś ten sztandar rodzice przekażą społeczności szkolnej jako niezwykły, niecodzienny prezent z okazji Dnia Dziecka - mówiła Bożena Jaworska, dyrektor jonieckiej podstawówki.
Sztandar miał być przekazany w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale uniemożliwiła to pandemia i ograniczenia. Udało się to dopiero w środę, w wyjątkową rocznicę, jaką jest 85-lecie istnienia szkoły.
Bohaterowie walk, jakie stoczyły się na ziemi jonieckiej w 1920 roku, czczeni są na terenie gminy w wyjątkowy sposób, a historia ich bohaterstwa przekazywana z pokolenie na pokolenie. Od dzisiaj ich historię przypominać będzie również sztandar szkolny oraz hymn mówiący o ich bohaterstwie.
Halina Sumińska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Bitwy nad Wkrą w Jońcu, mówi: – Walki na ziemi jonieckiej toczyły się dniach od 14 do 15 sierpnia, poległo tutaj sporo żołnierzy. Bitwa zakończyła się zwycięstwem na szczęście, była to jedna z walk w całej tej prawda Bitwie Warszawskiej, udało się tutaj odeprzeć bolszewików.
Wielu niestety poległo na polu walki, a szczątki niektórych pochowane są w mogile na cmentarzu parafialnym w Jońcu. Jednym ze zidentyfikowanych poległych w walce jest gimnazjalista Seweryn Marcinkowski, którego postać widnieje na sztandarze szkolnym.
– Oprócz tego mamy logo gminy Joniec, aby pokazać, że nasza szkoła znajduje się na tym terenie. Natomiast na drugiej strony znalazły się takie wartości, które chcemy zaszczepiać uczniom - wskazywała Bożena Jaworska, dyrektor jonieckiej podstawówki. - Wiele jest jeszcze do odkrycia tajemnic związanych z walkami w roku 1920 w Jońcu i okolicach, co dla nas nauczycieli jak i naszych uczniów będzie swoistą misją na kolejne lata. „Nie oderwiemy się od przeszłości, nie pozwolimy jej sobie wyrwać z duszy” - deklarował w imieniu naszego narodu Jan Paweł II, a nasza społeczność szkolna chce tę deklarację wypełniać - podkreślała dyrektor Jaworska. - Dziś mogą Państwo zobaczyć zdjęcia pomników znajdujących się na cmentarzach w Jońcu, Królewie, Starej Wronie, Cieksynie, Nowym Mieście i Sochocinie, gdzie spoczywają polegli w walkach 1920 roku, wykonane przez absolwentkę naszej szkoły Magdalenę Tok-Ratajczyk, podziwiać wykonaną przez uczniów pod kierunkiem Haliny Sumińskiej makietę walk nad Wkrą, obejrzeć wystawę plakatów nawołujących do obrony ojczyzny z roku 1920, jak i poznać bliżej postaci naszych bohaterów: mjr Aleksandra Kierskiego i 18-letniego ochotnika Seweryna Marcinkowskiego poprzez obejrzenie wystaw im poświęconych oraz części artystycznej na ten temat - wymieniała.
Przekazanie sztandaru to początek odtwarzania historii o żołnierzach walczących nad Wkrą. Szkoła w najbliższych latach planuje przypominać dzieje każdego zidentyfikowanego żołnierza. Możne się o nich dowiedzieć również dzięki hymnowi szkoły, który zaśpiewali uczniowie placówki.
Cfg20:38, 02.06.2022
Ministerialna pensja z publicznych środków, z pieniędzy podatnika należy się za pracę czy za udział w uroczystościach non stop i prowadzenie kampanii wyborczej?
.06:39, 03.06.2022
sojusz tronu z ołtarzem jaskrawie widoczny od zawsze ,ta uroczystość nie jest wyjątkiem
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Wyjątkiem może i nie jest, lecz dla gminy to ważne wydarzenie.