Zamknij
REKLAMA

Czy spółki Value to dobry wybór na bessę?

11:32, 26.07.2021 | materiały partnera

Bardzo wielu analityków spodziewa się, że w ciągu 6 do 12 miesięcy będziemy mieli do czynienia z bessą na rynkach rozwiniętych. Przemawia za tym rosnąca inflacja w USA, która prawdopodobnie skłoni Fed do zaostrzenia polityki fiskalnej, a co za tym idzie, zakończy jedną z najdłuższych hoss w historii. Czy spółki typu value są dobrą inwestycją na te trudne czasy?

Dlaczego Value mogłyby się sprawdzać?

W oczach wielu inwestorów spółki typu Value są pewną inwestycją niezależnie od cyklu koniunkturalnego, głównie z uwagi na oferowane produkty i rozwiązania, które bardzo często okazują się niezbędne dla funkcjonowania globalnej ekonomii. Wśród spółek Value można wymienić firmy zajmujące się wydobyciem i przetwórstwem ropy, gazu, producentów żywności, pojazdów, maszyn czy podmioty zajmujące się budową i utrzymaniem infrastruktury (zobacz także inne firmy z sektora Value dostępne w ofercie Saxo Bank). Teoretycznie więc powinny być one dość odporne na wahania rynkowe, za czym stoi stabilne zapotrzebowanie na świadczone usługi i sprzedawane produkty. Nie dziwi zatem, że wielu doradców inwestycyjnych wskazuje właśnie na spółki z tego sektora, jako na potencjalnie dobrą inwestycję na czas kryzysu. 

Co może pójść nie tak z Value?

I choć faktycznie wiele ze spółek Value może pochwalić się niską wyceną ceny do wartości oraz stabilnym popytem na swoje usługi czy produkty, to nie oznacza to, że nie są one podatne na wahania na rynkach kapitałowych. Jednym z największych problemów takich podmiotów w okresie bessy, której zazwyczaj towarzyszy deflacja, jest uzyskanie finansowania dla rozwoju i dalszej działalności. Jako że ich potencjał wzrostowy jest dość wyraźnie ograniczony i nie produkują one w większości rewolucyjnych produktów, to ich działalność jest oparta w dużej mierze na tanim kredycie. Niestety, w czasie umocnienia walut (a zwłaszcza amerykańskiego dolara) do pożyczania pieniędzy albo zainwestowania w swoje walory inwestorów skłonić mogą wyłącznie obietnice wysokich zysków. Prowadzi to do tego, że w okresach spowolnień czy bessy spółkom Value nie zawsze udaje się utrzymanie płynności finansowej, albo wręcz zadłużają się na bardzo niekorzystnych warunkach. Nie jest to oczywiście zagrożeniem dla wszystkich spółek z segmentu, ale warto wiec świadomość, że faktycznie takie niebezpieczeństwo istnieje, a sam fakt produkowania niezbędnych artykułów albo świadczenia ważnych usług nie zwalnia przed obowiązywaniem praw rynku. Dlatego decyzję o zainwestowaniu w spółkę Value w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym należy bardzo dobrze przemyśleć. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%