Zamknij
REKLAMA

W jaki sposób powinna odbywać się pielęgnacja tłustej cery?

13:58, 14.12.2021 | materiały partnera

Tłusta cera często łączy się z problemami z krostami oraz rozszerzonymi porami. Wszystkie te uciążliwe dolegliwości nie są jednak wyrokiem i da się z nimi skutecznie walczyć. Trzeba tylko przestrzegać zasad właściwej pielęgnacji i wybrać specjalnie opracowane kosmetyki. W naszym artykule przedstawiamy, jakimi zasadami warto się kierować przy pielęgnacji cery tłustej.

Jak powinno się oczyszczać cerę tłustą?

W przypadku cery tłustej niezwykle istotne jest to, by nie przesadzić w drugą stronę, czyli nie przesuszyć jej nadmiernie. W przypadku braku nawilżenia skóra może bowiem zareagować wzmożoną produkcją łoju, co sprawi, że przetłuszczanie się będzie jeszcze bardziej uciążliwe.

Pamiętaj zatem o tym, by stosować kosmetyki do mycia twarzy przeznaczone do cery tłustej. Będą one oczyszczały, ale jednocześnie nie doprowadzą do zbędnego wysuszenia. Nie można także stosować preparatów zbyt często. Mycie twarzy za każdym razem, gdy pojawia się przetłuszczenie, nie jest rozwiązaniem problemu. Preparaty powinno się wykorzystywać maksymalnie 2 razy dziennie.

Dlaczego stosowanie tonika jest tak istotne?

Tonik to kosmetyk, który wyrównuje poziom pH cery. Naturalnie kształtuje się ono pomiędzy wartościami 4,5 a 6, czyli jest lekko kwasowe. Broni ono skórę przed dostępem bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów oraz częściowo bloku promieniowanie UV.

Wszelkiego rodzaju kosmetyki, a nawet woda o odczynie neutralnym, czyli 7, zaburza tę wartość i równowagę. Skóra jest wówczas bardziej narażona na podrażnienia bądź na wzmożoną produkcję łoju jako mechanizm obronny. Jeśli nie chcesz więc narażać się na te kłopoty, wybierz odpowiedni tonik. Ten przeznaczony do cery suchej z pewnością poprawi jej stan.

Czy mając tłustą cerę, powinno się stosować kremy nawilżające?

Z lektury poprzednich akapitów wiesz już, że nadmierne wysuszenie nie jest kluczem do pielęgnacji cery tłustej. Zaniedbanie tego elementu nie jest czymś, co powinno się praktykować, dlatego kremy nawilżające są prawdziwym must-have. Te przeznaczone do cery tłustej mają zazwyczaj lekką, nielepiącą się formułę, dzięki czemu nie pozostawiają uczucia ciężkości. Mogą one wręcz przyczynić się do zmniejszenia „świecenia się” twarzy, zatem warto je stosować. Oprócz nich nie zapominaj o kremie z filtrem SPF, nawet wtedy, gdy nie ma słońca. Ochroni on cerę przed wysuszeniem od słońca.

Cera tłusta a zaskórniki – jak z nimi walczyć?

W parze z cerą tłustą bardzo często idzie trądzik lub często pojawiające się krosty. Jedni są zwolennikami ich wyciskania, by oczyścić twarz, inni sugerują, że należy je zostawić w spokoju, by nie przenosić bakterii na inne części twarzy. Jedno jest pewne – gdy przy pryszczach pojawia się stan zapalny, należy zdecydowanie ich nie ruszać i udać się do dermatologa. Może on zapisać specjalne kosmetyki zapobiegające rozwojowi dolegliwości.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, jak dbać o cerę tłustą. Pamiętaj o stosowaniu nawilżających kosmetyków i regularnym, ale nie za częstym oczyszczaniu.

Dowiedz się więcej na https://www.phlov.com/blog/pielegnacja-cery-tlustej-poznaj-nasze-porady-n62

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%