Zamknij

Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży — porady dla odpowiedzialnego rodzica

art. sponsorowany + 15:08, 27.11.2023 Aktualizacja: 15:44, 08.08.2024

Świat jest piękny i fascynujący, ale i pełen zagrożeń. To szczególnie frustrujące i stresujące dla rodziców, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że wielu groźnych sytuacji można uniknąć, niekiedy także zapobiec. W jaki sposób? Jakie są współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży?

Jakie są współczesne zagrożenia dla dziecka?

Współczesne zagrożenia czyhają na dzieci i młodzież tak w domu, jak i w internecie, na podwórku, ulicy czy w szkole. 

Niebezpieczne scenariusze mogą być kreowane przez różne osoby, tak znajome, jak i obce, ale i niesprzyjające okoliczności. Dzisiejsza codzienność młodych ludzi często narażona jest na takie zagrożenia jak bullying, hejt, agresja, przemoc, kidnaping, kradzież czy rozbój. 

Choć nie można ustrzec dziecka przed każdą stresującą sytuacją, można je wyposażyć je w umiejętności oraz wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, ale i różne narzędzia, które pozwalające odpowiednio zareagować. To na przykład telefon komórkowy, lokalizator dla dziecka czy smartwatch.

Współczesne zagrożenia w internecie dla dzieci

Od zagrożeń nie jest wolna także cyberprzestrzeń, w której można natknąć się na osoby o złych intencjach, szkodliwe i nielegalne treści prezentujące pornografię, obrażenia fizyczne, przemoc. Często materiały zamieszczane w internecie zachęcają do agresji, nietolerancji, zachowań autodestrukcyjnych, a i nawołują do podejmowania niebezpiecznych wyzwań. Nie sposób również nie wspomnieć o promowaniu szkodliwych przekonań, kultu ciała i nadmiernego konsumpcjonizmu.

Kolejnym poważnych zagrożeniem dla dzieci i młodzieży jest nadużywanie social mediów i uzależnienie — nie tylko od gier, ale i korzystania z platform, aplikacji i usług, które zakładają interakcję z innymi użytkownikami internetu (obecnie surfowanie w sieci wielu młodym osobom zastępuje realne kontakty i spotkania z rówieśnikami).  

Poważnym współczesnym zagrożeniem dla dziecka, które korzysta z internetu, jest  także cyberprzemoc, która może przyjmować różne formy — ma przeróżne oblicza. Manifestuje się jako prześladowanie czy oczernianie, wyzywanie czy straszenie, wyśmiewanie czy piętnowanie. Przejawem  przemocy w internecie może być również trollowanie, cyberstalking czy child grooming — uwodzenie dzieci w internecie przez osoby dorosłe.

Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży — porady dla rodzica

Współczesne zagrożenia dla dzieci i młodzieży tworzą długą listę. Nie wszystkim da się zapobiec, nie każdego można uniknąć — choć bez wątpienia warto się o to starać. Co mogą robić rodzice?

Przede wszystkim zachować czujność i pracować nad tym, by dzieci umiały unikać zagrożeń, ale i się przed nimi bronić. Muszą wiedzieć, jak powinny się zachowywać i na co uważać, ale też kogo mogą i powinny poprosić o pomoc. Bardzo ważne jest, by młodym ludziom wpajać zasady bezpieczeństwa, zaszczepiać ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w internecie, rozmawiaj z dzieckiem. Ucz je mądrze korzystać z sieci i nadzoruj tę aktywność, niemniej na urządzeniach, takich jak tablet czy laptop, zainstaluj zabezpieczenia (np. filtr rodzinny). 

W kontekście bezpieczeństwa dziecka poza domem:

  • Zadbaj o bezpieczną drogę do szkoły i zabawę na podwórku. 
  • Naucz dziecko rozpoznawać sytuacje groźne i prosić o pomoc, gdy sytuacja tego wymaga.
  • Naucz dziecko zdecydowanie odmawiać, także w zakresie podawania swoich danych kontaktowych.
  • Podkreślaj, by dziecko nie rozmawiało z nieznajomymi, nie przyjmowało prezentów, nie otwierało drzwi do domu pod nieobecność rodziców. 
  • Otaczaj dziecko opieką w miejscach publicznych, takich jak supermarkety, imprezy plenerowe. Policjanci uczulają rodziców, że to rodzic powinien pilnować dziecka, a nie odwrotnie. 

Z wielu opresji, tak w życiu codziennym, jak i cyberprzestrzeni, może uratować proste, nowoczesne, niezwykle funkcjonalne urządzenie, jakim jest smartwatch, na przykład Locon Watch Lite czy Locon Watch Video dostępny na bezpiecznarodzina.pl

Dlaczego warto mieć smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia? 

Smartwatch dla dziecka — zegarek GPS z funkcją dzwonienia, pozwala być w stałym kontakcie, ponieważ ma wbudowany telefon z nielimitowanymi połączeniami telefonicznymi. Umożliwia:

  • wykonywania i odbierania połączeń,
  • nagrywanie i odbierania krótkich wiadomości głosowych,
  • rozmowy video (np. smartwatch Locon Watch Video), co oznacza, że dziecko można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć.

Z uwagi na to, że w książce telefonicznej smartwatcha zapisane są wyłącznie znajome osoby, nie mogą próbować się z nim połączyć się nieznane numery.

Dzięki smartwatchowi Locon możliwe jest także całodobowe śledzenie lokalizacji dziecka, co umożliwia wbudowany nadajnik GPS. Dzięki niemu wiadomo, czy cyn bądź córka jest w szkole, dotarło na zajęcia dodatkowe. Co ważne, lokalizator dla dziecka posiada także nasłuch otoczenia.

Smartwatch posiada także przycisk SOS, dzięki któremu dziecko może zasygnalizować rodzicom, że potrzebuje pomocy czy wsparcia. To doskonałe koło ratunkowe w sytuacji zagrożenia, ale i złego samopoczucia.  

Smartwatch Locon chroni także przed zagrożeniami związanymi z użytkowaniem internetu i urządzeń elektronicznych, które są źródłem rozrywki. Dlaczego? Choć posiada różne gry (zręcznościowa i matematyczna) zapewniające rozrywkę, ta jest bezpieczna. Po pierwsze dlatego, że urządzenie nie ma dostępu do internetu czy mediów społecznościowych. To nie tylko ogranicza też czas spędzany na zabawie przed ekranem, ale i niweluje ryzyko kontaktu z treściami i osobami, które mogą stanowić zagrożenie.

https://www.4rtweb.pl/tanie-pozycjonowanie-czy-to-ma-sens-kiedy-to-w-ogole-mozliwe

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%