Zamknij
REKLAMA

Dlaczego turyści z Płońska coraz częściej wybierają Albanię?

14.25, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.26, 02.01.2023

Niegdyś jeden z najbardziej zamkniętych i tajemniczych krajów na świecie, porównywany z Koreą Północną. Dziś prężnie rozwijające się pod względem turystyki państwo na Bałkanach, do którego coraz chętniej jeżdżą na wakacje Polacy, również mieszkańcy Płońska i okolic. Dowiedz się, co przemawia za urlopem w Albanii.

Albania – najważniejsze korzyści planowanej podróży

Albania jest stosunkowo niewielkim, zaledwie 3-milionowym krajem na Bałkanach położonym nad Morzem Jońskim oraz Adriatykiem. Graniczy z Czarnogórą, Kosowem, Macedonią Północną i Grecją. Właśnie to ostatnie państwo często przywoływane jest jako argument na rzecz wyjazdu: „Na południu Albanii masz to, co w Grecji, tylko taniej”. I nie da się ukryć – coś w tym jest.

Jak możesz przeczytać na stronie https://paszporty.com.pl/czy-do-albanii-potrzebny-jest-paszport/, od Polaków przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się posiadania paszportu. Aby wjechać na terytorium kraju, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Paszport jest potrzebny do identyfikacji dzieci, o ile nie mają wyrobionego dowodu osobistego.

Choć Albania nie należy do Unii Europejskiej (ma jedynie status kandydata), to Polacy bez problemu mogą przekroczyć jej granicę „na dowód” i bez jakiejkolwiek wizy (o ile planowany pobyt ma potrwać do 90 dni). Jeżeli potrzebujesz w podróży paszportu tymczasowego – zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat jego błyskawicznego wyrobienia oraz praktycznego zastosowania, które znajdziesz w artykule https://paszporty.com.pl/paszport-tymczasowy-najwazniejsze-informacje/.

W Albanii nie honoruje się EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co prawda można liczyć na podstawową pomoc medyczną bez dodatkowych kosztów, ale w praktyce dużo bezpieczniejszym i opłacalnym wyborem jest zaopatrzenie się w polisę turystyczną, co zresztą rekomenduje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wielu turystów z Płońska, okolic i całej Polski chętnie wybiera Albanię, ponieważ to kraj, który gości w naprawdę niezłych hotelach czy apartamentach, ma piękne plaże i pozwala wypocząć w sposób znany choćby z chorwackich i greckich kurortów. Jednak w porównaniu do Chorwacji czy Grecji w Albanii jest po prostu taniej pod względem noclegów, wyżywienia czy produktów i usług.

Atrakcje turystyczne czekają na Ciebie w zasadzie w całym kraju – od północy na południe. Przekonaj się o tym i podczas planowania wakacji poczytaj więcej o:

  • Berat,
  • Gjirokastra,
  • Kruja,
  • Butrint,
  • Saranda,

Do tego należy wspomnieć rzecz jasna o stolicy, czyli Tiranie oraz wielu popularnych, nadmorskich kurortach.

Jak dostać się do Albanii z Płońska?

Choć z Płońska do Albanii możesz dotrzeć samochodem, np. trasą Czechy – Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia Północna – Grecja, zajmuje to sporo czasu, bo jakieś 20 godzin jazdy. Nie obędzie się bez jednego noclegu po drodze. Dużo lepszym i wygodniejszym pomysłem jest lot. Do Tirany, np. z Warszawy, można wykupić sporo połączeń, jednak najczęściej z przesiadką, m.in. w Wiedniu. Warto śledzić informacje na temat lotów czarterowych, które mogą zapewnić całkiem niezłe ceny biletów bezpośrednio do Albanii.

Jeszcze jednym, popularnym sposobem na podróż do Albanii, jest wykupienie relatywnie taniego lotu na grecką wyspę Korfu, a stamtąd podróż do albańskiej Sarandy na pokładzie promu. W kwestiach formalnych związanych z planowaniem zagranicznych podróży (głównie pod kątem wyrabiania paszportu) polecamy stronę paszporty.com.pl.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%