Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa są przydatne w celach profilaktycznych, zalecane są przede wszystkim dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa jest również niezbędna po przebytych urazach.
Wiele dolegliwości, w tym zawroty głowy oraz bóle głowy pojawiają się w wyniku nieprawidłowości w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przyczyną są m.in. siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa przy komputerze, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran smartfona, podróżowanie samochodem przez wiele godzin. Wszystkie te czynności przeciążają odcinek szyjny kręgosłupa.
Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa obejmuje przede wszystkim ćwiczenia izomeryczne. Powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, ale część z nich zalecana jest do wykonywania także w domu.
Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa pomagają osobom z bólami i zawrotami głowy, zmniejszają także odczucia bólowe związane ze zwyrodnieniami. Rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa musi być poprzedzona zdjęciem RTG, w celu prawidłowego dobrania zestawu ćwiczeń do występującego uszkodzenia. Profilaktycznie można wykonywać także uniwersalny zestaw ćwiczeń, ale najlepsze efekty przynosi indywidualna rehabilitacja dostosowana do typu uszkodzenia.
Najczęściej pacjentom zalecane są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie odcinka szyjnego, a także motywujące. Najprostsze z ćwiczeń polegają na skłonach głowy w przód i jej prostowaniu, skłonach głowy w bok, krążeniach głowy w lewo i prawo. Innymi są m.in. stawianie oporu głową, dociskanie głowy do tyłu, odwodzenie rąk.
Każda osoba, która prowadzi siedzący tryb życia powinna zdecydować się na wykonywanie zestawu ćwiczeń na odcinek szyjny kręgosłupa. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, ale najważniejsze jest aby minimalizować objawy i odczucia bólowe. Odpowiednio dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia są w stanie pomóc pacjentowi. Ważne jest jednak, aby odbywały się pod fachowym okiem i były wykonywane starannie.
Dobrze przeprowadzona rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa minimalizuje odczucia bólowe, zmniejsza dyskomfort, zawroty głowy, a także zmniejsza bóle głowy. Warto wykonywać ćwiczenia zarówno w domu, ale w przypadku poważnych stanów chorobowych niezbędna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty, w celu skutecznego rozwiązania problemu.