Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, będący połączeniem wypełniacza i cementu. W zależności od klasy materiału, w betonie znajdują się również różnego rodzaju dodatki nadające mu pożądanych cech i właściwości. Beton cechuje dość duża wytrzymałość i niska cena, przez co jest to materiał powszechnie stosowany między innymi w budownictwie zarówno w kraju, jak i na świecie. Warto wiedzieć, że beton to materiał bardzo różnorodny, na którego właściwości wpływa to, jakie składniki i w jakich proporcjach zostaną zastosowane w mieszance.
Beton b20 jest typem betonu zwykłego, który ze względu na swoje parametry ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jest materiałem niezastąpionym na placach budowy, stosowanym niemal na każdym z etapów prac. Beton klasy b20 jest mieszanką niezawodnie sprawdzająca się w budownictwie naziemnym, podziemnym oraz wodnym. Dzięki łatwości obróbki można z dużą łatwością dopasować jego parametry do potrzeb każdej budowy, nawet jeżeli przy pomocy tego materiału konieczne jest stworzenie obiektów o niestandardowych kształtach.
To, jakimi parametrami powinien charakteryzować się beton b 20, jest regulowane za pomocą dwóch bardzo ważnych norm:
Gęstość betonu b20 w stanie suchym wynosi od 2 000 kg/m³ do 2 600 kg/m³, przy wytrzymałości na ściskanie, która minimalnie wynosi 20 MPa. W zależności od producenta i rodzaju mieszanki beton b-20 może mieć bardzo różne oznaczenia.
Beton b20 charakteryzuje się również bardzo dobrą przyczepnością oraz możliwością zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Warto wspomnieć również o tym, że mieszanka betonu jest łatwa w przygotowaniu, a sam materiał bez przeszkód można stosować w zakresie temperatur od 5°C do 30°C.
Rodzaje betonów są bardzo różne. Ze względu na zastosowaną mieszankę cement b20 jest materiałem mocnym, solidnym i bardzo trwałym, nic więc dziwnego w tym, że jest tak powszechnie stosowany w budownictwie.
Jeżeli chodzi o beton, to śmiało typ b20 można uznać za najbardziej uniwersalny ze wszystkich rodzajów. Jest to materiał powszechnie stosowany na placach budowy. Należy jednak wspomnieć o tym, że jeżeli ma on zostać zastosowany, bardzo ważne jest oszacowanie tego, na jakie obciążenia i czynniki zewnętrzne będzie narażona konstrukcja. Beton b20 ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak w przypadku budowy najczęściej wykorzystywany jest do:
Beton b20 można śmiało stosować nie tylko w środowisku suchym, ale również tym stale mokrym. Taka mieszanka betonowa nie może być stosowana w miejscach, które są mokre cyklicznie (np. w wyniku zamarzania opadów deszczu).
Beton b20 jest materiałem tańszym niż b25, między innymi z tego też powodu wybierany jest zdecydowanie częściej, Choć różnica w cenie za 1 kg w teorii nie jest duża, to jednak przy zakupie większej ilości różnice w cenie bywają ju znaczące. To, co różni beton b20 i b25 poza ceną jest również zastosowanie.
Beton b20 można zrobić samodzielnie, warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku ważny jest nie tylko wybór odpowiednich materiałów, ale również proporcji, w jakich zostaną zastosowane.
Do samodzielnego stworzenia betonu potrzebne jest kruszywo drobne (piasek) i grube (żwir), niezbędna będzie także woda, cement i domieszka odpowiedniego materiału, który zdecyduje o ostatecznych parametrach betonu. Warto pamiętać o tym, że im mniej wody zostanie dodane do mieszanki, tym beton będzie wytrzymalszy. Jednak aby nie zmniejszył się poziom urabialności, należy zastosować odpowiednią ilość domieszki, która zredukuje nadmiar wody.
Jak wyglądają proporcje w tworzeniu samodzielnej mieszanki betonu b20? Na przykładzie mieszanki o objętości 120 l wygląda to w sposób następujący:
Ważny jest także dobór odpowiednich domieszek uplastyczniających, których ilość zależna jest od tego, jakie właściwości betonu mają zostać osiągnięte.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile kosztuje beton b20. Jego cena może być nieco różna w zależności od producenta, obszaru kraju i zastosowanych domieszek. Średnia cena za m3 to około 200-300 zł.
Mieszanka betonu b20 dostępna jest niemal w każdym markecie budowlanym, więc nie powinno być większych trudności z jej znalezieniem. Beton w workach można kupić również w sklepie internetowym www.promotor.store