Zamknij

Jak sprawdzić wartość auta do akcyzy?

artykuł sponsorowany + 08:46, 19.04.2022 Aktualizacja: 08:46, 19.04.2022

Samochód można zakupić nie tylko na rynku rodzimym, ale również z rynków zagranicznych. W wielu przypadkach samochód sprowadzony z innego kraju jest tańszy od opcji dostępnych na miejscu. Trzeba jednak pamiętać o podatku akcyzowym, który należy uiścić w przypadku zakupu auta z za granicy. Ile wynosi akcyza w przypadku samochodów osobowych? Do kiedy należy ją zapłacić i co może się stać, jeżeli nie zostanie zapłacona na czas? Gdzie szukać więcej informacji na ten temat?

1. Podatek akcyzowy za samochód - co to jest?

2. Akcyza za samochód - kiedy trzeba zapłacić?

3. Ile trzeba zapłacić podatku akcyzowego?

4. Kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochód?

5. Co się stanie jeżeli nie zapłacisz akcyzy za samochód?

Podatek akcyzowy za samochód - co to jest?

Czym właściwie jest akcyza za samochód i kto musi ją zapłacić? Przede wszystkim akcyza to nich innego, jak podatek, który właściciel samochodu musi zapłacić za pojazd, który został sprowadzony zza granicy. Warto jednak mieć świadomość, że ten podatek jest pośredni - oznacza to, że nie wszystkie towary zza granicy są nim objęte, jednak w przypadku samochodów. Często, pomimo tego, że trzeba zapłacić ten podatek, to samochody sprowadzane z innych krajów i tak są tańszą opcją od pojazdów kupowanych w kraju.,

Akcyza za samochód - kiedy trzeba zapłacić?

W jakich dokładnie sytuacjach trzeba zapłacić akcyzę za samochód? Przede wszystkim objęte są nią samochody, które po raz pierwszy trafiły na terytorium kraju i które wcześniej nie zostały zarejestrowane. Oprócz tego trzeba zapłacić akcyzę również za samochód kupowany bezpośrednio u dealera - ponieważ wymaga tego pierwsza sprzedaż. Także samochód, który nie został zarejestrowany zgodnie z przepisami ruchu drogowego, a który został kupiony wewnątrzwspólnotowo trzeba opłacić akcyzą. 

Ile trzeba zapłacić podatku akcyzowego?

Jeżeli chodzi o wartość jaką trzeba zapłacić podatku akcyzowego za samochód to jest ona określana na podstawie dwóch elementów - przede wszystkim wartości pojazdu na umowie kupna-sprzedaży, a także pojemności silnika. Jeżeli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 to do zapłaty jest 3,1% wartości pojazdu, jednak jeżeli silnik ma większą pojemność to do zapłaty jest aż 18,6% wartości pojazdu. Warto o tym pamiętać, ponieważ różnice w obu przypadkach są naprawdę ogromne. 

Kiedy trzeba zapłacić akcyzę za samochód?

Ile ma się czasu na opłacenie akcyzy za samochód? Prawda jest taka, że akcyza za samochód powinna być opłacona w przeciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta. Warto jednak mieć świadomość, że przed zapłatą akcyzy trzeba złożyć odpowiedni wniosek - a dokładnie deklarację AKC-U/S. Na tę czynność ma się wyłącznie 14 dni od momentu przekroczenia samochodu przez granicę. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku zapomni się o zapłacie akcyzy i naliczone zostaną odsetki. 

Co się stanie jeżeli nie zapłacisz akcyzy za samochód?

Sprowadzony samochód musi być zarejestrowany na terenie Polski, jeżeli jednak nie zostanie opłacona opłata akcyzowa, rejestracja pojazdu nie będzie możliwa. Ponadto jeżeli nie opłaci się akcyzy od samochodu osobowego bądź dowolnego innego, to za każdy dzień zwłoki naliczane będą odsetki, które po przekroczeniu wartości 7500 złotych mogą spowodować otworzenie postępowania skarbowo-karnego. Dlatego nie należy ociągać się z opłatą tego podatku - więcej na ten temat można znaleźć na autoumowa.pl gdzie przedstawione są wszelkie niezbędne informacje na ten temat.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%