Mieszkańcy Czerwińska nad Wisłą rocznicę odzyskania niepodległości świętowali w romańskiej bazylice, wsłuchując się w słowa dwóch wielkich Polaków – świętego Jana Pawła II oraz błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ich myśli przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu połączonych chórów: szkolnego i parafialnego.
W czerwińskiej bazylice w intencji ojczyzny modlili się m.in. królowie: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza, a także prezydenci: Ignacy Mościcki oraz Andrzej Duda. Dzisiaj za wolną Polskę – słowami Wojtyły i Wyszyńskiego – dziękowali mieszkańcy oraz parafianie.
– To nie jest ważne, że te słowa były wygłoszone tak dawno, ale one dzisiaj nabierają nowego znaczenia. Mamy wolność, jesteśmy wolni, niezależni, a pomimo to cały czas o tą wolność musimy zabiegać
- stwierdza Teresa Pietrzak, współorganizatorka czwartkowych uroczystości.
– To jest wielka lekcja historii i patriotyzmu, bo najszybciej chyba dotrzemy do świadomości młodych ludzi nie poprzez zwyczajne lekcje, ale przez takie uroczyści, przez takie wydarzenia jak dzisiejsze. Musimy przemówić do sumień
- dodaje historyk Dariusz Umięcki.
Czerwińskie świętowanie odzyskania niepodległości zakończono słodkim poczęstunkiem dla uczestników wydarzenia, wśród których znaleźli się m.in. strażacy, harcerze i służby mundurowe.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z CZERWIŃSKA W NASZEJ FOTO-GALERII PONIŻEJ.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz