Zakończyły się prace przy budowie oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Nowym Mieście. To bez dwóch zdań największe inwestycje w tej gminie w ostatnich latach. Z redaktorem Łukaszem Wielechowski na ten temat rozmawiał wójt Sławomir Zalewski.
28 września odbył się odbiór końcowy inwestycji pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej w Nowym Mieście". W ramach zadania wykonano sieć kanalizacyjną na ulicach: Apteczna, Błonie, Bursztynowa, Browarna, Cicha, Ciechanowska, Długa, Dojazd, Gościmińska, Graniczna, Grunwaldzka, Kościelna, część Królewskiej, Kwiatowa, Leśna, Ludowa, Młodzieżowa, Nadrzeczna, Ogrodowa, Pogodna, Polna, Piaskowa, część Płońskiej, Poprzeczna, Przechodnia, Przejazd, Słoneczna, Sosnowa, Targowa, Tartaczna, Tylna, część Warszawskiej, Waryńskiego, Wiejska, Wiatraczna, Wspólna, Zacisze, Zamkowa, Zakroczymska, część Zarynie, część Zawodzie i Zielony Rynek.
Zakres prac objął budowę 16,1 km sieci grawitacyjnej, 1,25 km sieci tłocznej wraz z przepompowniami ścieków oraz wykonanie przyłączy w systemie kanalizacji grawitacyjnej oraz ciśnieniowej.
Z kolei odbiór oczyszczalni ścieków miał miejsce jeszcze przed wakacjami. To bardzo dobra informacja dla ok. 2300 tamtejszych mieszkańców. Powstała oczyszczalnia ścieków, która działa w oparciu o nitryfikująco-denitryfikujący osad czynny z tlenową stabilizacją osadu. Do ciągu technologicznego dopływać będą m.in: ścieki sanitarne z terenu gminy, ścieki ze zbiorników bezodpływowych dowożone transportem, czy ścieki z usług i wody popłuczne ze stacji uzdatniania wody.
Celem tych inwestycji było zwiększenie liczby ludności korzystającej z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, zapewniającego podwyższone usuwanie biogenów. Dodatkowo priorytet stanowiło zapewnienie oraz dostosowanie systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Nowe Miasto do wymogów prawa polskiego oraz unijnego, a także wyeliminowanie zagrożeń dla zasobów naturalnych - głównie wodnych i glebowych. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się również do podniesienia standardu i komfortu życia mieszkańców gminy zamieszkałych na obszarze realizacji projektu.
Budżet projektu wyniósł 21 839 999,99 zł (brutto), a kwota dofinansowania sięgnęła 11 319 512,19 zł.
Więcej zdjęć obrazujących nowe inwestycje w gminie Nowe Miasto znajdziecie poniżej.
0 3
Nie wiem po co komu taka oczyszczalnia w czasie pandemi, teraz powinniśmy się skupić na zupełnie innych rzeczach takich jak maseczki czy szczepienia
1 0
Do w/w ROZSĄDNEGO - rozsądkiem nie grzeszysz. Co mają maseczki do oczyszczalni ścieków? Swoje żale wylej do przedstawicieli rządu, a nie samorządu. Ale jak widzę różnicy nie chwytasz......
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz