- Trzeba mieć nadzieję i ufać przywódcom, że ich działania z Bożą pomocą spowodują, że nigdy więcej nie będziemy świadkami okrucieństwa, jakie Niemcy zapoczątkowali 80 lat temu - mówił 1 września w Raciążu burmistrz Mariusz Godlewski.
Uroczysty pochód z przedstawicielami samorządu i orkiestrą strażacką na czele przemaszerował do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Mszę św. odprawił proboszcz raciąskiej parafii ksiądz Wiesław Kosiński. Kapłan modlił się za tych, którzy w obronie przed hitlerowskim najeźdźcą, oddali swoje życie. Podczas homilii ksiądz Grzegorz Sieczka przypomniał, że do walki ruszali nie tylko arystokraci i ludzie o szlacheckim pochodzeniu, ale przede wszystkim zwykli ludzie, rolnicy i przedstawiciele różnych zawodów.
Po zakończeniu nabożeństwa poczty sztandarowe, mimo lejącego się z nieba żaru, przemaszerował w takt muzyki granej przez wspomnianą orkiestrę, ulicą Mławską i ulicą Zawoda na cmentarz parafialny. Tam, pod Pomnikiem Pamięci, na którym znajduje się tablica ze słowami: „SPOŁECZEŃSTWO MIASTA RACIĄŻA POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY 1939 r.”, wieńce złożyli przedstawiciele m.in. Urzędu Miejskiego w Raciążu na czele z burmistrzem Godlewskim, a także Gminy Raciąż, Powiatu Płońskiego, raciąskich seniorów, Zespołu Szkół w Raciążu i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu.
Wszyscy zebrani odmówili modlitwę „Ojcze Nasz” w intencji pomordowanych przez okupanta. Następnie głos zabrał burmistrz Raciąża, który podziękował obecnym pod pomnikiem za przybycie na uroczystość.
Więcej zdjęć z uroczystości w Raciążu publikujemy poniżej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz