Zamknij

Wybielanie zębów - czy niszczy szkliwo?

08:04, 20.10.2021 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 08:07, 20.10.2021

Zacznijmy od tego co to jest wybielanie i na czym polega. Wybielanie zębów to proces, w którym dochodzi do utleniania barwników w szkliwie i zębinie (kawa, herbata, papierosy, itp.) , poprzez chemiczne użycie nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Nakłada się na zęby specjalny żel, który jest aktywowany lampą LED. Na koniec zabiegu na zęby nakładany jest lakier lub żel, który dostarcza nam wszystkich minerałów odżywczych, utraconych w trakcie wybielania, między innymi bardzo ważny składnik hydroksyapatyt (regeneracja szkliwa pozabiegowa).

Najczęstsze metody to: metoda gabinetowa / metoda nakładkowa.

Wybielanie NIE niszczy naszego szkliwa, NIE niszczy struktury zęba, a nadwrażliwość pozabiegowa jest naturalnym procesem i zazwyczaj utrzymuje się do 24 godzin, dlatego należy używać odpowiednich past i płukanek zaleconych przez lekarza stomatologa / higienistkę stomatologiczną.

Ważne jest, aby nie przeprowadzać zabiegu wybielania na własną rękę, ponieważ nie każdy się kwalifikuje na zabieg, co za tym idzie, są działania niepożądane:

- silna nadwrażliwość zębów (utrzymująca się więcej niż 1 tydzień);
- nierówny kolor przez liczne wypełnienia;
- poparzone (białe) dziąsła;
- porowatość szkliwa.

Złote zasady dotyczące wybielania:
- każde zęby wybielają się inaczej, u każdego efekt jest inny; 
- zęby do wybielania muszą być wyczyszczone z kamienia i osadu;
- zęby muszą być zdrowe;
- biała dieta to obowiązek, zęby są odwodnione po zabiegu wybielania i najlepiej jakby chłonęły wszystko co jest białe; 
- 2 tygodnie to stabilizacja koloru, po tym okresie możemy ocenić czy efekt nas zadowala czy nie. Można powtórzyć zabieg;
- efekt zabiegu wybielania utrzymuje się około 2 lat (u jednych krócej a u innych jeszcze dłużej), zależy to od naszych indywidualnych; predyspozycji, między innymi higiena jamy ustnej, stylu życia, co spożywamy, jakie leki zażywamy (przeciwskazanie do wybielania są leki z grupy tetracyklinowych).

Aneta Zamęcka, higienistka stomatologiczna - Medicum Gabinety Lekarskie - https://www.facebook.com/higienistkastomatologicznaaneta

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%