Zamknij
REKLAMA

Zawirowania wokół Ośrodka Zdrowia w Sarbiewie. Co z dokumentacją medyczną pacjentów!?

13:48, 14.07.2021 | RED
Skomentuj O sprawie zaalarmowali nas pacjenci i okoliczni mieszkańcy
REKLAMA

Po sygnałach od mieszkańców zajmujemy się sprawą Ośrodka Zdrowia w Sarbiewie (gmina Baboszewo). Jak dowiadujemy się, pracująca tam do niedawna lekarka, odchodząc -  zabrała ze sobą …dokumentację medyczną pacjentów. Wójt zapewnia jednak, że choć w ograniczonym stopniu, placówka działa.

Przypomnijmy, że w maju 2018 roku kwestia przetargu na dzierżawę budynku Ośrodka Zdrowia w Sarbiewie była szeroko komentowana w lokalnym środowisku. Akces do rozpoczęcia działalności w placówce zgłosiła Grupa Zdrowie, co spotkało się z niezadowoleniem mieszkańców, którzy nie chcieli zmiany lekarza. Ostatecznie wpłynęła tylko jedna oferta – od doktor Marioli Hnat-Śnieżek.

Z końcem czerwca 2021 roku umowa jednak wygasła, a lekarka nie zdecydowała się na przystąpienie do ogłoszonego przez Gminę przetargu. Zgłosił się jednak inny lekarz, z którym podpisano umowę. Miał on rozpocząć swoją pracę w Sarbiewie wraz z początkiem lipca, ale tak się nie stało, ponieważ …zrezygnował. Gospodarz gminy Baboszewo zapewnił jednak, że mimo całej tej sytuacji pacjenci nie ucierpią, a samorząd do momentu rozstrzygnięcia przetargu numer 2, zleci świadczenie usług medycznych w Sarbiewie innemu podmiotowi.

21 czerwca sarbiewski ośrodek został zamknięty, co bardzo zaniepokoiło mieszkańców. Wójt Bogdan Pietruszewski zapewniał, że jest to sytuacja chwilowa, jednak nadal w placówce nie ma lekarza, zaś pacjenci potrzebujący skierowania bądź recepty muszą zjawić się w Baboszewie. Od 28 czerwca placówka w Sarbiewie wznowiła działalność. Po odejściu dotychczasowej lekarki pozostały jednak problemy.

- Pani doktor, która tam pracowała, odeszła z pracy zabierając ze sobą dokumentację medyczną pacjentów. Osoby chore nie mogą dalej się leczyć, bo nie ma ich kart zdrowia – alarmują nasz portal zaniepokojeni pacjenci. - Dostaliśmy maila od pani doktor, że po prostu przez 22 lata może przechowywać dokumentację i na specjalne pismo może ją udostępnić jakiemuś urzędowi, natomiast ona to sporządziła i to jest jej […] Dla mnie to jest śmieszne. Ja sobie poradzę, ale są ludzie w gorszej sytuacji – relacjonuje jedna z mieszkanek. Lekarz, który pojawi się w Sarbiewie, nie będzie miał więc wglądu do historii choroby danego pacjenta, nie będzie również mógł sprawdzić, jakie leki były przez niego zażywane. Jak przekazali nam pacjenci z Sarbiewa, kontakt z panią doktor jest możliwy tylko drogą mailową.

O komentarz na temat zaistniałych okoliczności poprosiliśmy wójta gminy Baboszewo Bogdana Pietruszewskiego. - Ośrodek zdrowia przejmie następny podmiot leczniczy, wykonuje zapisy, przyjmuje, itd. Pani Śnieżek nie stanęła do przetargu, wygrał ktoś inny, no i ten następny też zrezygnował. W tej chwili wszystkich pacjentów przejmuje Grupa Zdrowie. Wójt odniósł się także do kwestii dokumentacji medycznej: - Problem jest z kartami zdrowia, ale według przepisów - dotychczasowy podmiot musi przekazać je następcy, ewentualnie musi zdeponować je u wojewody – stwierdził szef baboszewskiego Urzędu Gminy i dodał, że Ośrodek w Sarbiewie działa, ale w ograniczonym zakresie. Na miejscu jest pielęgniarka, prowadzone są zapisy, przeprowadzane teleporady czy wizyty domowe, jednak lekarz nie jest obecny cały czas. Bogdan Pietruszewski dodaje, że taki stan rzeczy nie potrwa jednak długo, ponieważ w tym momencie pozostało jedynie podpisanie kontraktu między Grupą Zdrowie a Narodowym Funduszem Zdrowia. Słyszymy, że odbędzie się to około 25 lipca.

Jak przekazał w rozmowie z naszym portalem Bogdan Pietruszewski, mieszkańcy mają problem, aby dodzwonić się do Ośrodka Zdrowia w Sarbiewie, ponieważ zmienił się numer kontaktowy. Podajemy ten aktualny: 22 749 10 68.

W kwestii dokumentacji wysłaliśmy do lek. Hnat-Śnieżek maila, w którym pytamy o możliwość przekazania nowemu podmiotowi leczniczemu danych medycznych pacjentów, tak aby oszczędzić im niepotrzebnego stresu. Czekamy na odpowiedź. 

OŚWIADCZENIE LEKARKI ZNAJDZIECIE TUTAJ.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

PanPan

9 2

Gdzie jest Pan kruszewski? Taki aktywny na sesjach, wszędzie nos wsadzi a może zajmie się sarbiewem 15:08, 14.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PaniPani

4 0

Pan radny to tylko szum robi i nic więcej. Aż żal że ktoś taki reprezentuje nas w radzie powiatu. 08:06, 15.07.2021


..

3 0

To jest właśnie radny ponad podziałami. 15:42, 15.07.2021


Wszystko łagodnie z Wszystko łagodnie z

5 1

Jeśli Pani dr była właścicielem podmiotu świadczącego działalność leczniczą to na niej spoczywa odpowiedzialność za przechowywanie dokumentacji medycznej pacjentów. Jeśli zostawiłaby ją to ciąża na niej przepisy (np RODO). Gmina powinna założyć Gminny Ośrodek leczniczy i tylko zatrudniać lekarza wtedy cała dokumentacja zostałaby w jednostce. 17:41, 14.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NieNie

0 2

Jeśli zadania zlikwidowanego podmiotu leczniczego przejmuje inny podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, podmiot który kończy działalność ma obowiązek przekazania dokumentacji pacjentów podmiotowi, który przejął jego zadania. 20:57, 14.07.2021


do NIEdo NIE

0 0

Nie masz pojęcia co kryje się za określeniem przejęcie obowiązków ; od prawie miesiąca osrodek nie działa-więc jakie przejęcie...Przejęcie jest -gdy jest ciągłość - a jej nie ma i już nie będzie.
21:45, 15.07.2021


Pomyśleć,Pomyśleć,

7 0

że uni chcieli żeby Baboszewo mniało prawa miejskie... 18:25, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krynikkrynik

3 0

Panie Kruszewski działaj. Na co czekasz? 08:07, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do wszystko łagodniedo wszystko łagodnie

5 0

I to jest właśnie prawda
Od rządzących Gminą mamy prawo oczekiwać działań i informacji zgodnych z prawem i rzeczywistością. A tymczasem kolejny raz mieszkańcy ponoszą przykre konsekwencje działań urzędników, którzy jak zwykle za nic nie odpowiadają, a stoją za całym zamieszaniem i nadal to zamieszanie potęgują udzielając informacji nieprawdziwych-np.dotyczących losów dokumentacji medycznej podmiotu leczniczego -tu zakładu niepublicznego, który w danym miejscu zakończył działalność

10:52, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kowal zawinił a cygakowal zawinił a cyga

1 0

Dziekuję za przypomnienie wydarzeń sprzed trzech lat!
Wójt w ciągu tygodnia zamieszania po przetargu przekazuje budynek ośrodka zdrowia grupie zdrowie(jakim prawem?), czyli grupa zdrowie dostaje w końcu co chce (na pewno jest to przypadek!!!)- grupa zdrowie nawet nie musiała startowac w przetargu! -a rządzi w budynku -choć pacjent jak na razie nic z tego nie ma-oto jak urzędnicy dogadują się z grubymi rybami !!!
Dobra rada dla wójta: proszę zmienić radcę prawnego w UG, gdyż nie przystoi , by włodarz publicznie wprowadzał zainteresowanych w błąd-takimi wypowiedziami jak powyższa
10:38, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%