Zamknij
REKLAMA

Wielka lekcja historii i patriotyzmu w czerwińskiej bazylice [FOTO]

18:42, 11.11.2021 | Ł.W.
Skomentuj [Fot. Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Mieszkańcy Czerwińska nad Wisłą rocznicę odzyskania niepodległości świętowali w romańskiej bazylice, wsłuchując się w słowa dwóch wielkich Polaków – świętego Jana Pawła II oraz błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ich myśli przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu połączonych chórów: szkolnego i parafialnego.

W czerwińskiej bazylice w intencji ojczyzny modlili się m.in. królowie: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza, a także prezydenci: Ignacy Mościcki oraz Andrzej Duda. Dzisiaj za wolną Polskę – słowami Wojtyły i Wyszyńskiego – dziękowali mieszkańcy oraz parafianie. 

– To nie jest ważne, że te słowa były wygłoszone tak dawno, ale one dzisiaj nabierają nowego znaczenia. Mamy wolność, jesteśmy wolni, niezależni, a pomimo to cały czas o tą wolność musimy zabiegać

- stwierdza Teresa Pietrzak, współorganizatorka czwartkowych uroczystości.  

– To jest wielka lekcja historii i patriotyzmu, bo najszybciej chyba dotrzemy do świadomości młodych ludzi nie poprzez zwyczajne lekcje, ale przez takie uroczyści, przez takie wydarzenia jak dzisiejsze. Musimy przemówić do sumień

- dodaje historyk Dariusz Umięcki

Czerwińskie świętowanie odzyskania niepodległości zakończono słodkim poczęstunkiem dla uczestników wydarzenia, wśród których znaleźli się m.in. strażacy, harcerze i służby mundurowe.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z CZERWIŃSKA W NASZEJ FOTO-GALERII PONIŻEJ. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%