Zamknij
REKLAMA

Raciąż: Miasto przejmie budynek po synagodze?

18:17, 27.03.2019 | Dawid Ziółkowski
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: polskaniezwykla.pl]

Na ostatniej sesji rady miejskiej w Raciążu burmistrz Mariusz Godlewski poinformował, że istnieje taka ewentualność, by miasto przejęło budynek przy ulicy Kilińskiego 11, gdzie przed II wojną światową mieściła się synagoga. 

Raciąska synagoga powstała w 1888 roku, dzięki pieniądzom ze składek społecznych. Jej powstanie było podyktowane faktem, iż miasto zamieszkiwała dość duża żydowska społeczność. Dom modlitwy działał aż do wybuchu II wojny światowej – okupanci zdewastowali go i przerobili na magazyn żywności oraz zboża. W 1946 roku budynek strawił pożar, a po zakończeniu działań wojennych został wyremontowany i zaadaptowany na szkołę. Zespół Szkół Zawodowych mieścił się w byłej synagodze do 2006 roku – od tamtej pory stoi on pusty. 

W ciągu ostatnich lat Powiat Płoński bezskutecznie próbował sprzedać niszczejącą nieruchomość, ogłaszając liczne przetargi. Chętnych na zakup jednak nie było. Teraz pojawiła się opcja przekazania budynku przy Kilińskiego 11 miastu Raciąż.

- Powiat Płoński zgłosił się do nas z pismem o ewentualne rozważenie przejęcia tej szkoły. My wystosowaliśmy pismo, żeby Powiat przesłał nam dokumenty związane z byłą szkołą, czyli bieżące przeglądy techniczne, pięcioletnie kominiarskie i te wszystkie dokumenty, które są konieczne, żeby podjąć decyzję. Jeżeli takie dokumenty wpłyną, to oczywiście na posiedzeniu komisji rady miejskiej przedstawię Państwu jak sprawa wygląda i podejmiemy decyzję co z tym robić dalej – powiedział na ostatniej sesji burmistrz Godlewski. 

W tej chwili nie wiadomo co stałoby się z budynkiem po ewentualnym przejęciu go przez Miasto Raciąż i czy kontynuowany byłby plan jego sprzedaży. 

(Dawid Ziółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone